Hlavička
17/04/2020

PŘEHLEDNĚ: Opatření proti koronaviru se zmírní. Postupně v pěti etapách

Vláda představila plán, podle kterého chce rozvolňovat ochranná opatření proti novému koronaviru. Počítá s pěti etapami od dubna až do června. Nejprve se do práce vrátí řemeslníci, nejpozději se naopak plánuje znovuotevření restaurací a barů.

reklama

reklama

Vláda se rozhodla postupně upouštět od dosud zavedených opatření proti šíření nového koronaviru a nákaze covid-19. Jak deklarovalo i Ministerstvo zdravotnictví, cílem je nejen obnovení ekonomiky, ale také cílené promořování populace virem. Ovšem právě proti takovému postupu se staví lékařská komora a řada dalších odborníků. Více například v článku Promoření populace virem? Hazard se životy lidí, varuje šéf lékařů Kubek.


Jako první budou povoleny trhy, řemesla, svatby a zkoušky na školách

reklama

Zřejmě i proto je rozvolňování opatření v každé z pěti etap doprovázeno poznámkou: Povoluje se, pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace. Jejich přesný výčet najdete například na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

První ochranná opatření mají podle plánu vlády a Ministerstva zdravotnictví povolit od příštího pondělí 20. dubna. Částečně se pro zkoušky či konzultace otevřou vysoké školy. Vedle nich také řemesla s provozovnami, farmářské trhy a další tržiště, autobazary a autosalony.

Povoleny budou také svatby do počtu deseti účastníků a venkovní tréninky profesionálních sportovců bez účasti veřejnosti a za specifických podmínek.


V další fázi otevřou menší obchody

Od 27. dubna, tedy dalšího pondělí, se znovu otevřou obchody do 200 metrů čtverečných, pokud nejsou součástí velkých nákupních center. I přesto budou platit některá omezení – nesmí jít například o holičství, kadeřnictví, ošetřování nehtů, solária, kosmetické salony a podobné živnosti, kde se praktikuje vzájemný dotyk se zákazníkem a narušuje povrch kůže.

Zavřené nadále zůstanou restaurace, kavárny, bary, vinotéky, které nemohou vydávat potraviny nebo nápoje přes výdejní okénko. Uzavření bude stále platit pro školní jídelny nebo zaměstnanecké stravování s výdejem jídla pro veřejnost.


Studenti do škol, ale jen na zkoušky

Datum 11. května bude důležité především pro studenty. Ti ze závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol budou moci do školy, ovšem jen pro účely přípravy na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutoria. Začne i výuka v dětských domovech, výchovných a diagnostických ústavech.

Otevřou se i obchody s prodejní plochou do 1 000 metrů čtverečných. Také autoškoly a za přesných podmínek i posilovny a fitness centra, ovšem bez využití sprch či šaten.


Koncem května se otevřou restaurace. Ale s omezením

Od 25. května se otevřou malým školákům na prvních stupních družiny a nepovinné školní skupiny. Ovšem tak, aby v lavici sedělo vždy jen jedno dítě. Školní skupiny se pak nebudou smět navzájem míchat a ve společných prostorách škol budou muset všichni nosit roušky. 

Učitelé ale zůstanou doma a zrovna tak se tam budou dál učit i školáci. S otevřením základních a středních škol se do konce června nepočítá, v tomto školním roce tak zůstanou zavřené.

Ke stejnému datu 25. května budou moci otevřít i restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko. Povoleno bude i otevření venkovních letních zahrádek. Také už začnou fungovat holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. Znovu se otevřou i muzea, galerie, výstavní síně či zoologické zahrady.


Od června možná otevřou hospody, hotely, divadla, hrady a letní tábory

Podle vývoje situace bude nejdříve od 1. června možné uspořádat maturitní nebo závěrečné zkoušky. A nejdříve od 8. června – opět podle vývoje pandemie – se otevřou obchody nad 100 metrů čtverečných, a především restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky a pivotéky s vnitřními prostory.

Provoz by měly znovu obnovit také hotely, taxislužby, divadla, zámky či hrady. Bude možné pořádat i menší sportovní, kulturní a společenské akce, kterých se nebude účastnit více než 50 lidí. Spustí se také dětské tábory.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama