Hlavička
21/10/2020

PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?

Vláda od zítřka mimořádně zpřísnila protiepidemická opatření v celé zemi. Lidé budou omezeni ve volném pohybu a uzavře se asi polovina všech druhů obchodů i většina služeb. Zkracují se úřední hodiny úřadů. Přečtěte si přehled opatření a omezení, která začínají platit.

reklama

reklama

V krátkosti lze shrnout, že lidem budou umožněny cesty za nákupy, do práce nebo vycházky do přírody a výlety na vlastní chalupu či chatu. Jinak se ovšem na veřejnosti smí scházet nanejvýš dva lidé a omezuje se i počet lidí na svatbách nebo pohřbech.

Od zítřejší šesté hodiny ráno bude muset zůstat zavřená také asi polovina všech obchodů. Ze zákazu ale platí výjimky podle druhu sortimentu. Podobná je situace i služeb - některé musí dočasně skončit, některé mají výjimku. Přehled nabízíme níže.

Nová vládou vyhlášená opatření budou platit po dobu nouzového stavu, tedy od čtvrtka 22. října od 6.00 až do 3. listopadu.

reklama


Omezení pohybu osob

Vláda oficiálně zakázala volný pohyb osob a stanovila výjimky, kvůli kterým mohou lidé volně cestovat. Jde například o návštěvy rodiny nebo blízkých osob, cesty do práce nebo pochůzky nutné pro podnikání nebo výkon veřejného funkcionáře.

Možné jsou i cesty na nákup, ale jen k obstarání \""nezbytně nutných základních životních potřeb\"" pro sebe, rodinu, děti i domácí zvířata. Typicky půjde o nákup jídla, návštěvu lékárny, drogerie, ale třeba také nákup krmiva pro zvířata. Lidé budou moci vyrazit ven i v rámci dobrovolnictví nebo sousedské výpomoci. Povoleny jsou i cesty k lékaři, včetně doprovodu a rovněž také cesty k veterináři. Lidé budou moci odejít i na úřad k vyřízení neodkladných záležitostí. 

Výjimky ze zákazu volného pohybu se pochopitelně vztahují i na různá nezbytná povolání jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci, duchovní, řidiči veřejné dopravy, zaměstnanci zásobování a rozvážkových služeb nebo zmiňovaní veterináři. 

Rozhodnutí vlády ale lidem neuzavírá pobyt venku zcela. Vysloveně zmiňuje, že se smí chodit ven \""za účelem pobytu v přírodě nebo parcích\"" nebo cestou do vlastní chaty či chalupy. Smí se také vycestovat ze země nebo - v předdušičkový čas - navštívit hřbitov. Samotné svatby a pohřby jsou ovšem omezené na 10 lidí.

Venku se ale smí shromažďoovat nanejvýš dva lidé najednou, pokud nejde o rodinu, skupinu zaměstnanců nebo školáků. Shromažďovací právo, typicky třeba demonstrace, se omezuje nanejvýš na skupinu 100 účastníků rozdělených do 5 skupin a se zachováním rozestupů dva metry.

Obchody či služby mají přednostně přijímat platby kartou a zajišťovat dodržování odstupů na dva metry. Zaměstnavatelé mají \""nejvyšší možnou měrou\"" zajistit práci na dálku, tzv. home office, podporovat dovolené nebo placené volno a omezit se jen na práce významné pro chod obchodu nebo služby. Více o omezení pohybu v usnesení vlády ZDE.


Obchod a služby

Ačkoliv vláda zásadně omezila obchod i služby, zároveň k tomuto omezení vydala řadu výjimek. Zcela se ovšem zakazují koncerty a jiná umělecká vystoupení, uzavírají se divadla i kina. Nesmí se konat poutě, ale ani kongresy, veletrhy nebo vzdělávací akce. Ukončuje se i provoz heren, kasin, tělocvičen, posiloven, hřišť a bazénů ve vnitřních prostorách. Zavírají se i muzea, galerie, výstavní prostory, hrady, zámky, hvězdárny či planetária a také botanické a zoologické zahrady.

Hotely a penziony musí přejít na nový provoz. Nesmí ubytovat běžné turisty, ale jen hosty, kteří cestují kvůli práci nebo podnikání. Nařízení ale vychází vstříc nápadu, aby hotely a penziony mohly ubytovat lidi, kterým byla nařízena karanténa nebo izolace.

Omezení míří i na restaurace a stravovací služby. Tam platí dosavadní pravidla, které de facto umožňují prodej jen výdejovým okénkem. Hudební, taneční, herní a podobné společenské kluby nebo diskotéky musí uzavřít zcela. Navíc vláda zakázala, zřejmě jako opatření proti shlukování lidí, zákaz pití alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech.

Nařízení omezuje také provoz nákupních center. Povolen bude provoz jen některých druhů obchodů a za přesně stanovených podmínek. Jde současně i o obchody, které mohou být otevřené i mimo obchodní centra. Stručně řečeno se zakazuje jakýkoli prodej či služby s výjimkou:

- prodejen potravin,

- prodejen pohonných hmot,

- prodejen paliv,

- prodejen hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,

- lékáren, výdejen a prodejen zdravotnických prostředků,

- prodejen malých domácích zvířat,

- prodejen krmiva a dalších potřeb pro zvířata,

- prodejen brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,

- prodejen novin a časopisů,

- prodejen tabákových výrobků,

- prádelen a čistíren,

- provozoven servisu a oprav silničních vozidel,

- provozoven poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích,

- prodejen náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím,

- provozoven umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky od třetí strany,

- prodejen zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,

- pokladen prodeje jízdenek,

- květinářství,

- provozoven pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu ve stavebnictví,

- prodejen textilního materiálu a textilní galanterie,

- provozoven servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,

- provozoven realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,

- zámečnictví a provozoven servisu dalších výrobků pro domácnost,

- provozoven oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost,

- provozoven pohřební služby, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren,

- myček automobilů,

- prodejen domácích potřeb a železářství,

- provozoven sběru a výkupu surovin a kompostáren  

Více o omezení obchodu a služeb v usnesení vlády ZDE.


Úřady

Úřady se podle vlády mají zaměřit jen na bezpodmínečně nutnou agendu a omezit kontakty úředníků s veřejností. Mají upřednostňovat písemný, elektronický nebo telefonický kontakt a příjem všech dokumentů směřovat přes podatelnu.

Úřední hodiny se omezují na dva dny v týdnu vždy po pěti hodinách denně. Na pracovišti má zůstat jen nezbytné minimum úředníků nutných k zajištění chodu úřadu. Více o omezení úřadů v usnesení vlády ZDE.


(gar)

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama