Hlavička
Zprávy -
04/09/2020

Praha přitvrdila: Roušky ve školách, obchodech a noční zavírání barů

Pražští hygienici rozšiřují povinnost nosit roušky na obchody, nákupní centra a také na školy, kde budou povinné všude s výjimkou tříd. Zakazuje se i provoz hospod, barů a nočních podniků od půlnoci do šesté ráno. Praha je covidovém semaforu na druhém stupni ohrožení.

reklama

reklama

Praha i po týdnu zůstala v oranžové barvě a hygienici se tak rozhodli zpřísnit ochranná opatření proti šíření koronaviru. \""Bohužel nedošlo k žádnému zlepšení situace,\"" řekla na úvod vyhlášení nových omezení ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Nových případů sice rekordně přibývá i v celkové statistice Česka, ale v Praze je situace nejhorší. Tento týden překonalo město dosavadní maximum od počátku epidemie, když hygienici zachytili 168 nových případů za jediný den. Více jsme o tom psali v článku Rekordní denní přírůstek: 650 nakažených. Opatření asi přitvrdí

Hygienička Jágrová upozornila, že za několik posledních dnů v Praze přibylo 726 nově nemocných. Z toho bylo 68 případů nákazy mezi dvacetiletými - mimo jiné i proto opatření míří na zákaz nočního provozu barů a diskoték. Podle Jágrové přibývá nakažených i v rizikové skupině lidí nad 65 let, byť zatím jen mírně. Celkem je v hlavním městě 5 470 potvrzených případů onemocnění covid-19.

reklama


Noční podniky zavřou až za pět dní. Aby stačily vyprodat zboží

V Praze dosud platila omezení a pravidla jako jinde v zemi - tedy povinné roušky ve veřejné dopravě, v metru a nadto ještě na Letišti Václava Havla. Kromě toho teď ve dvou vlnách přibudou další plošná opatření.

Od příští středy to bude zmiňovaná zavírací hodina pro restaurace, hospody, bary a diskotéky. O půlnoci budou muset všechny podniky veřejného stravování zavřít až do šesti do rána. Hygienikům jde především o noční podniky a diskotéky. \""Významně se podílejí na šíření tohoto onemocnění,\"" potvrdila pražská hygienička.

Zároveň vysvětlila, proč opatření začne platit až od příští středy: \""Záměrně to není od pondělí, chtěli jsme se vyvarovat ekonomických ztrát, kdy bary například mají nakoupené nějaké zboží. Nechtěli jsme je zaskočit.\"" Výjimku z nařízené otevírací doby mají neveřejné provozy jako jsou třeba jídelny pro zaměstnance a také všechny podniky, které mohou prodávat z výdejního okénka na ulici.

Stejně tak se od příští středy 9. září zavádějí povinné roušky i v pražských obchodech a obchodních centrech.


Roušky ve školách v Praze potřetí jinak

Roušky se v Praze vrací i do škol, ovšem až od přespříštího pondělí 14. září. Učitelé i žáci je budou muset nosit ve všech společných prostorách škol, ale ve třídách si je budou moci sundat. Koronavirus zatím v Praze uzavřel čtyři školy, přesto má toto opatření desetidenní odklad. Podle pražské hygieničky je to proto, aby se na opatření školy mohly připravit.

Pro Pražany se tak za poslední dva týdny změnila pravidla pro roušky ve školách už potřetí. Nejprve se měly nosit plošně ve všech českých školách. Více jsme psali v článku Manuál pro fungování škol: Kašel žáka může znamenat okamžitou izolaci

Po kritice poměrně přísných plošných opatření je zásah premiéra Babiše naopak radikálně zmírnil. Více si přečtěte v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos

V mateřských školách proti tomu roušky nadále nařízené nejsou a zatím ani nebudou - a to ani pro děti, ani pro personál. 


David Garkisch




reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama