Hlavička
25/12/2020

Pozitivních bylo 43 procent testů. Nejvíc od počátku epidemie

Epidemická situace se v Česku zhoršuje. Na Štědrý den vyskočil podíl pozitivních PCR testů na 43 procent, což je dosud nejvíc od března, kdy se covid-19 dostal poprvé do země. Index PES se drží stále na 81 bodech a od neděle tak celé Česko přejde na pátý nejhorší stupeň nákazy.

reklama

reklama

Bude to v podstatě znamenat lockdown - uzavře se většina obchodů i služeb, vrátí se zákaz nočního vycházení, lidé se budou moci shromažďovat venku nanejvýš ve dvou a skončí možnost návštěv v nemocnicích a ústavech sociálních služeb. Detailní přehled opatření najdete v článku Od neděle čeká Česko lockdown a pátý stupeň PES. Přibylo 11 000 případů


Situaci prý zkreslily vánoční svátky

reklama

Podíl pozitivních případů na počet PCR testů je důležitým ukazatelem, který výrazně ovlivňuje index hodnocení rizika PES. Narůstá už několik dní a z pondělních 27 procent vyskočil o Štědrém dnu až na 43 procent.

Přesto ovšem epidemiologové hodnoty z období vánočních svátků nepovažují za úplně odpovídající a srovnatelné s jinými dny. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek serveru Seznam Zprávy vysvětlil, že o svátcích jdou na testy většinou jen ti, které poslal lékař nebo mají dokonce příznaky onemocnění koronavirem: \""Takže Štědrý den, Boží hod ani 26. prosinec nejsou pro nás reprezentativní hodnoty, protože se bude testovat málo lidí a budou většinou příznakoví.\""


Nemoci už v Česku podlehlo skoro 11 000 lidí

Celkově se o Štědrém dnu opravdu uskutečnila asi jen čtvrtina testů proti obvyklým počtům. Nicméně přibylo dalších 4 363 potvrzených případů nákazy. V současné době je v Česku skoro sto tisíc lidí s aktivním průběhem nemoci, z toho 4 455 jich leží v nemocnicích. Dosud se covidem-19 nakazilo 664 000 lidí a přes půl milionu se už vyléčilo. Nemoci ovšem podlehlo téměř 11 000 lidí a koronavirus se tak s přehledem stal nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Více o tom například v článku Kubek: Covid není chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné

V nejhorším stupni indexu PES jsou všechny kraje kromě Prahy. Nejhorší epidemická situace je v Moravskoslezském kraji. Index rizika se tam aktuálně drží na 89 bodech ze sta. Vláda kvůli tomuto nepříznivému vývoji prodloužila se souhlasem poslanců nouzový stav v zemi do 22. ledna.

Do škol se proto po Novém roce nevrátí většina žáků, ale jen školáci prvních a druhých ročníků základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný také veřejně vyzval, aby lidé raději strávili oslavu letošního Silvestra doma a bez návštěv.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama