Povinná registrace v restauracích? Babiš to odmítl a Prymula hned obrátil

Měli by se Češi kvůli koronaviru registrovat u vstupu do restaurací a hospod? I takové opatření zmínil dnes před poslanci ve sněmovně ministr zdravotnictví Prymula. Když to premiér Babiš označil za nesmysl, Prymula se záhy omluvil za nepřesné vyjádření.

Ačkoliv si nový ministr zdravotnictví hned při svém uvedení do úřadu 21. září jako jeden z cílů zvolil „dramatické zlepšení komunikace“, informační chaos z éry ministra Vojtěcha pokračuje. Ukázal to právě příklad s povinnou registrací hostů v restauracích, hospodách a barech.


Prymula: Registrace jako v Německu a Británii

První výtka premiéra vůči novému ministrovi zdravotnictví Romanovi Prymulovi zazněla už den předem. „Nejdřív by to měl řešit s kolegy ve vládě,“ prohlásil Babiš při středeční debatě šéfů sněmovních stran na Blesk.cz. Prymulovi vytýkal vyjádření k nouzovému stavu a dalším plánovaným opatřením proti šíření koronaviru. 

Totéž se opakovalo o den později, když Prymula oznámil, že chystá povinnou registraci hostů restaurací. Řekl to poslancům při interpelacích ve Sněmovně. „Plánujeme podobná opatření, která jste tady zmínil v tom smyslu, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jako to je třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování v případě právě zapojení chytré karantény,“ uvedl doslova Prymula ve Sněmovně.


Babiš: Nesmysl, žádný formulář nebude

Andrej Babiš na to vzápětí reagoval v České televizi, kde prohlásil: „Pan Prymula je nový. Dneska mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl. Žádný formulář nebude. To bylo zase vytrženo z kontextu v rámci interpelací. On mluvil o tom, že to je v Německu, že to je ve Velké Británii. Samozřejmě u nás to nebude, protože to nedává smysl,“ dodal.

Prymula reagoval na Twitteru, kde své předchozí vyjádření poslancům zmírnil: „Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat. Navíc, pokud bude dostatečný počet občanů používat @RouskaE, tak je to úplně mimo hru.“


Prymula: Nikdo neřekl, že by se to zavádělo

Podobná opatření, tedy povinnost při vstupu do restaurace vyplnit formulář se jménem, národností, adresou, emailem a telefonním kontaktem, platí například v Německu nebo ve Velké Británii. Hygienikům to později usnadňuje přístup k lidem, kteří mohou být infikovaní koronavirem. Opozice to v zásadě nerozporuje, spíš upozorňovala na to, že stále existují rozpory mezi komunikací vlády, Ministerstva zdravotnictví a reálnými výstupy. 

Ministr zdravotnictví Prymula své předchozí výroky po Babišově výtce mírnil například i ve večerních zprávách TV Nova: „My monitorujeme všechna opatření, která se aplikují v různých zemích kolem nás a toto je jedno z nich. Nikdo neřekl, že to opatření tady bude zavedeno. To znamená, že já si myslím, že je to naprostá bouře ve sklenici vody. Pokud budeme dodržovat ta opatření, která tady jsou, tak další zaváděna vůbec nebudou. Nikdo ani neřekl, že v nějakém krátkém horizontu by se toto opatření zavádělo.“


Jsou to prý jen teoretická opatření

Přesto Prymula v budoucnu povinnou registraci návštěvníků restaurací nevyloučil. "Plánujeme mnoho scénářů. Pokud bychom se pohybovali v trajektorii, kdy tady dále bude narůstat počet případů a jiná opatření selžou, tak bychom mohli i uvažovat i o tomto. Ale rozhodně o tomto opatření v krátkém horizontu nikdo neuvažuje," uvedl.

Po kritice premiéra tvrdí, že šlo spíše o úvahy. „To jsou teoretická opatření, vůbec to není v žádné realizační fázi. Je nesmysl, že na základě odpovědi, která byla na nějaký konkrétní dotaz, tady vniká nějaká fáma, že se bude připravovat nějaké opatření. To se určitě nepřipravuje,“ prohlásil.

Na přímý dotaz moderátora, jak pravděpodobné je zavedení registrace hostů v restauracích, pak Prymula dodal: „Procentuálně je to tak deset až 15 procent pravděpodobnosti, protože je mnoho různých scénářů. Toto je jeden z nich, ale to neznamená, že tady bude.“


Tři a půl tisíce nových případů za čtvrtek

Počty nakažených přitom v Česku dosáhly dalšího rekordu. Za čtvrtek lékaři a hygienici odhalili dalších 3 493 nových případů. Celkem se dosud v Česku nakazilo 74 255 lidí, přičemž aktivních případů je teď 39 391.
Zvyšuje se i počet hospitalizovaných lidí s covidem-19. V tuto chvíli jich v nemocnicích s nákazou leží 1 028. Dosud v souvislosti s nákazou zemřelo 678 nemocných.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


Anketa

Zapsali byste své údaje a kontakty při návštěvě restaurace?

Celkem hlasovalo 37 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo