Hlavička
Zprávy -
18/02/2021

Poslanci schválili pandemický zákon. Co změní v našich životech?

Překvapivě rychle prošel Sněmovnou pandemický zákon. Bude to nový předstupeň nouzového stavu a změní pravomoci vydávat protiepidemická opatření a zákazy. Opozice v něm zároveň dosáhla záruk za odškodnění podnikatelů a firem kvůli covidu-19.

reklama

reklama

Pod tlakem končícího nouzového stavu, který vyprší 28. února, dnes poslanci pohodlnou většinou přijali nový zákon o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19, kterému se také přezdívá pandemický zákon. Pro bylo 132 poslanců, proti jen 25 poslanců složených z SPD a části komunistů. Zákon prošel ve stavu legislativní nouze a teď putuje do Senátu. Pokud ho ten schválí a vzápětí podepíše prezident, mohl by začít platit do konce února.



reklama

Co se mění?


Zákon zavádí tzv. pandemickou pohotovost, kterou vyhlašuje vláda. Není to ještě nouzový stav, ale už je při něm možné zavádět plošná protiepidemická opatření – vyhlašuje je ministerstvo zdravotnictví, krajské hygieny nebo hejtmani, ale vždy je do dvou dnů musí potvrdit vláda.


Ta pak bude své účty pravidelně každé dva týdny skládat poslancům, což zahrnuje informace o jednotlivých opatřeních nebo jejich změně či rušení. Vždy to ale bude muset vláda poslancům odůvodnit. A Sněmovna navíc získává právo kdykoli opatření zrušit, pokud to odsouhlasí prostá většina poslanců.


Změny se týkají i dalších pravomocí vlády, také výše pokut za drobné porušování zákona v době pandemie, angažmá armády a podobně. Při pandemickém stavu nebude vláda nově moci omezovat noční vycházení a vyhlašovat pracovní povinnost.


Patrně nejdůležitějším bodem je ale uzákoněné právo pro podnikatele na náhradu škody kvůli dopadům protiepidemických opatření. Právě na tom se do poslední chvíle nedokázaly obě strany shodnout, ale opozice si tuto podmínku nakonec prosadila.



Za nenošení roušek pokuta až 30 tisíc


Ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci při pandemickém stavu omezit celostátně nebo regionálně například veřejnou dopravu, obchody, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a podobné služby, bazény a koupaliště, soukromé a veřejné akce i vysoké školy. Budou také moci nařídit používání ochranných prostředků a vydat příkaz k testování zaměstnanců na covid-19.


Pravomoci ministerstvu a hygienickým stanicím rovněž umožní omezit výuku na školách, zakázat návštěvy ve zdravotnických zařízeních, zařízeních sociálních služeb a ve věznicích.


Za porušení opatření zákon stanoví pokuty. Například za nenošení roušek nebo respirátorů bude lidem hrozit postih až 30 000 korun. Nejzávaznější porušení budou moci úřady trestat až třímilionovou pokutou.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama

reklama

reklama