Hlavička
19/08/2021

Policie odložila případ nákupu respirátorů. Místo korun stály stovky

Protikorupční policie ukončila kauzu loňských nákupů respirátorů, které za nouzového stavu nakupovalo ministerstvo zdravotnictví. Ceny se tehdy vyšplhaly na stovky korun za respirátory, které dnes stojí do desetikoruny. Podle policie se tehdy nedalo jednat jinak a ministerstvo chránilo zdraví občanů.

reklama

reklama

Běžné respirátory FFP2, které dnes používáme a jejichž cena se teď při nákupu na internetu pohybuje dokonce i kolem pětikoruny, loni nakupovalo Ministerstvo zdravotnictví až za 777 korun za kus. Kriticky to konstatovala už v březnu zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). I proto se věcí zabývala policie, konkrétně Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Teď policisté případ odložili s tím, že se žádná škoda nestala. Zjistili to novináři redakce Práva, kterým policisté výsledek šetření potvrdili.


NKÚ: Česko selhalo, nákupy byly předražené

reklama

Jak NKÚ konstatoval, i přes nečekaný vývoj pandemie covidu-19, který zaskočil v podstatě celý svět, Česko v ochraně obyvatel selhalo. „Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se. Doufám proto, že informace, s nimiž NKÚ přichází, budou skutečně využity a napomůžou k tomu, aby nás v budoucnu podobné události nezaskočily, abychom byli připraveni rychle, smysluplně a zároveň hospodárně reagovat,“ uvedl v březnu prezident NKÚ Miloslav Kala.

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem vnitra od loňského ledna do srpna zaplatily za respirátory a další ochranné pomůcky 8,5 miliardy korun, a to včetně dopravy a souvisejících služeb. Kontrola NKÚ ukázala, že resort zdravotnictví podcenil přípravu na pandemii nových infekčních onemocnění. Například pandemický plán státu aktualizovalo naposledy v roce 2011.

Podle zprávy kontrolorů Ministerstvo zdravotnictví reagovalo se zpožděním na nedostatek ochranných pomůcek. Samotné nákupy ochranných pomůcek provázel chaos daný i tím, že existovaly na sobě nezávislé nákupní týmy, které nespolupracovaly. Vše pak vyústilo ve smluvní podmínky nevýhodné pro stát, ve výrazné rozdíly v cenách za ochranné prostředky, v nedostatky v jejich kvalitě a problémy s dopravou ze zahraničí.


Policie: Nebyly jiné alternativy

Přesto nyní policie případ odložila, jak deníku Právo potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. „Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování v uplynulých dnech vydali usnesení o odložení věci ve věci nákupů osobních ochranných pomůcek a zdravotnických prostředků Ministerstvem zdravotnictví v souvislosti s šířením onemocnění covid-19 v době nouzového stavu,“ uvedl mluvčí.

Policisté konstatovali, že stát neutrpěl při pořizování zdravotnických pomůcek žádnou škodu a že s ohledem na ochranu života a zdraví neexistovaly tehdy výhodnější alternativy.


Vojtěch: Útočili na mě neprávem

Závěr policejního vyšetřování uvítal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který byl loni za nákup ochranných pomůcek zodpovědný. „Jsem rád, že závěry policejního vyšetřování potvrdily, že nákupy ochranných pomůcek Ministerstvem zdravotnictví v době první vlny covidové pandemie byly v pořádku. Tehdy jsme opravdu dělali maximum pro to, abychom pro zdravotníky zajistili ochranné pomůcky a ochránili je před nákazou,“ řekl Právu Vojtěch. „Závěry vyšetřování ukazují, že opozice na mě a na ministerstvo útočila neprávem,“ dodal ministr.

Podle něj nebylo předražených respirátorů mnoho a šlo jen o první nákupy. „Byl to nákup od českého výrobce, který funguje na českém trhu už dvacet let, nebyly to žádné respirátory z Číny, a byl to první den, kdy jsme začali mapovat trh, a první zakázka, kterou jsme vypsali na 50 tisíc respirátorů. Tato firma nám skutečně respirátory nabídla a byla je schopná dodat do druhého dne, nikoliv za čtrnáct dní. Bylo jich jen 9 090 kusů,“ řekl tehdy Vojtěch deníku Právo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama