Hlavička
01/07/2021

Počty nakažených znovu rostou, vláda zpřísňuje opatření. Co se mění?

Dosavadní pokles nově nakažených koronavirem se v Česku zastavil a případů naopak přibývá, zejména mezi mladými a neočkovanými lidmi. Situace se zhoršuje hlavně v Praze. Obavy vzbuzuje hlavně šíření mutace delta, která je nebezpečnější a také infekčnější než varianty, které dosud převažovaly.

reklama

reklama

V reakci na poslední zprávy o vývoji epidemie vláda rozhodla o zpřísnění některých opatření. Změny se týkají například pravidel, podle kterých jsou očkovaní lidé považovaní za bezinfekční. Kvůli riziku rozšíření delta mutace covidu-19, se mění i povinnosti při návratu zaměstnanců ze zahraničí. Změny začnou platit od příštího pátku 9. července.


Nakažených přibývá mezi mladými. Nemají zájem o očkování

reklama

Za středu přibylo 151 nových potvrzených případů nákazy koronavirem, což je vyšší číslo než před týdnem. Téměř polovina z toho připadá na Prahu, kde se situace zhoršuje nejrychleji. Koronavirus se podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška šíří především mezi mladými lidmi mezi 16 a 29 lety. Důvody jsou dva – mladí nemají takový zájem o očkování a k tomu udržují více sociálních kontaktů.

Podle Duška se vývoj epidemie v Česku podobá scénářům z jiných zemí a do jisté míry byl očekávaný. Očkování sice pomáhá nákazu brzdit, ale na kolektivní imunitu společnosti stále není možné spoléhat, protože některé skupiny lidí vakcíny odmítají a zároveň dosud covid neprodělali, takže nemají protilátky a jsou tak koronaviru vystaveni bez ochrany. Potvrzuje to i ostře sledované reprodukční číslo R, které ukazuje, kolik lidí jeden nemocný nakazí. To vzrostlo na hodnotu 1,2, což znamená, že epidemie sílí.


Vojtěch: Delta mutace je zásadním vykřičníkem

V reakci na to na dnešním jednání vláda schválila změnu v prokazování bezinfekčnosti po očkování. Od 9. července budou za bezinfekční považovány osoby 14 dnů po plně dokončeném očkování. Od stejného data se nově budou zaměstnanci po návratu ze zahraničí prokazovat negativním testem. Při cestování budou sjednoceny podmínky pro příjezd ze zelených zemí s dosavadními podmínkami pro země oranžové. 

„Velmi detailně vyhodnocujeme aktuální epidemickou situaci a jsou tady faktory, které nás vedou k obezřetnosti. Tím hlavním je šíření delta mutace, což pro nás aktuálně znamená zcela zásadní vykřičník. Je to velmi infekční varianta koronaviru. Kromě toho sledujeme situaci v okolních zemích a importy koronaviru ze zahraničí. S ohledem na to je naší povinností na tuto situaci reagovat,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k novým opatřením.


Bezinfekční? Nově až po dvou dávkách

Režim pro prokázání bezinfekčnosti po očkování, tedy 22 dnů po první dávce, se od 9. července změní na 14 dnů po plně dokončeném očkování. V případě dvoudávkového schématu se za dokončené  považuje očkování po druhé dávce vakcíny. Doba platnosti bezinfekčnosti po očkování byla doposud arbitrárně stanovena na devět měsíců. Nově je platnost dokončeného očkování stanovena na dobu neomezenou a případná její změna se v budoucnu bude odvíjet od nových informací o potřebě přeočkování.

Zaměstnanci se nově po návratu ze zahraničí, z jakékoliv země, budou prokazovat negativním testem.V případě cesty ze zelených zemí lze test provést až do 5 dnů po návratu. V takovém případě ale zaměstnanci budou moci jít do práce jen s podmínkou, že budou nosit pět dní respirátor FFP2.


Přísnější režim při návratu z ciziny

Mimořádné opatření dále sjednocuje režim příjezdu ze zelených zemí s dosavadním režimem příjezdu z oranžových zemí. Cestující, s výjimkou očkovaných nebo osob po prodělaném onemocnění, mají povinnost vyplnit příjezdový formulář a podstoupit alespoň antigenní test, a to před nebo po příjezdu nejpozději do 5 dnů.

Plně očkované osoby a osoby po prodělaném covidu (ne však více než 180 dní) nově nebudou muset podstupovat testy a samoizolaci v případě, že přijedou z červené nebo tmavě červené země.

Vláda se také shodla, že s ohledem na nepříznivý vývoj pandemie příští týden zváží zařazení Velké Británie na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy. Do těchto zemí mimořádné opatření definuje důrazné nedoporučení vycestovat.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0 reklama

reklama

reklama

reklama