Počty nakažených zdravotníků znovu vyskočily. Aktuálně jich je 1 500

S narůstajícím počtem pacientů s covidem-19 strmě rostou také čísla nakažených zdravotníků, sester a lékařů. Je to přitom sotva týden, co se ukázalo, že nemoci podlehl první lékař v Česku. Šíření covidu mezi zdravotníky by mohlo ohrozit i chod nemocnic.

Varovná je situace u lékařů, kde se počet aktuálně nakažených za jeden měsíc zvýšil ze čtyřech lékařů na 360 nemocných. Celkem se tak podle tabulky, kterou zveřejnila Česká lékařská komora, infikovalo covidem od března 719 lékařů a počet těch aktuálně nakažených poprvé přesáhl ty vyléčené.Ještě hůř než lékaři jsou na tom zdravotní sestry. Těch se ke čtvrtku, ke kterému se vztahují poslední data ÚZIS (Ústavu zdravotnických informací a statistiky) nakazilo 1 380, tedy skoro dvakrát víc než lékařů. Také je větší počet těch sester, které se s nemocí aktuálně léčí (585). Ani ostatní zdravotníci na tom nejsou o moc lépe. Zatímco koncem května se s nemocí léčili čtyři, teď jich je aktuálně 538. Kubek: Vláda pokazila, co mohla

Když v Česku zemřel na covid-19 první lékař, opakovaně upozornil na ohrožení zdravotníků prezident lékařské komory Milan Kubek. Neprozradil sice, odkud lékař pocházel, ale šlo podle jeho slov o osmašedesátiletého soukromého lékaře.

"Myslím, že není důležité, kde se to stalo. Ohrožení jsme všichni. Chovali jsme se nezodpovědně a vláda s naprosto neschopným ministrem zdravotnictví a s premiérem, který se rozhoduje podle průzkumů veřejného mínění, pokazila co mohla. Je to smutné," řekl tehdy iDnesu prezident Milan Kubek.


Mluvčí komory lékařů: Požadovali jsme roušky nerozvolňovat

Mluvčí lékařské komory Michal Sojka ho doplnil s tím, že komora od počátku epidemie vždy požadovala důslednou ochranu zdravotníků a povinné roušky ve všech zdravotnických zařízeních.

"My vyjadřujeme na dálku soustrast s příbuznými, a to je celé, co s tím teď můžeme udělat. Požadovali jsme, aby se nerozvolňovala opatření, roušky ve vnitřních prostorách. Požadovali jsme, aby se roušky nosily ve všech zdravotnických zařízeních," řekl po prvním úmrtí lékaře na covid-19 Novinkám mluvčí komory Michal Sojka.

Že jsou zdravotníci zdaleka nejohroženější profesní skupinou bylo jasné už od jara. Psali jsme o tom například v článku Každý desátý nakažený koronavirem je zdravotník: 141 lékařů, 292 sester


V nemocnicích leží 802 lidí s covidem

Dnes je v celém Česku 32 475 aktivních nemocných, z nichž 802 jich leží v nemocnicích. Z nemoci se dokázalo vyléčit 30 936, ale 601 lidí jí podlehlo. Dosud bylo od počátku epidemie provedeno 1 309 467 testů, které odhalily 64 012 potvrzených případů nákazy koronavirem.
David Garkisch

Ilustrační foto: Piabay.com, Česká lékařská komora


Anketa

Je podle vás ochrana zdravotníků dostatečně zajištěná?

Celkem hlasovalo 271 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo

Covid sílí. Naposledy tak rychle přibývalo nakažených v květnu