Hlavička
Zprávy -
16/06/2020

Počet nakažených v Česku přesáhl deset tisíc. Nejhorší je Praha a sever Moravy

Česko překročilo sice nedůležitý, ale přesto symbolický milník deseti tisíc potvrzených případů nemoci covid-19. Vyléčených už je ale přes sedm tisíc, takže aktuální stav nemocných je necelých dva a půl tisíce. Nejhůře postižená je Praha a severní Morava, která jsou ohnisky nákazy.

reklama

reklama

K dnešku počet nakažených lidí dosáhl čísla 10 095. Aktivních případů je 2 406 a 331 lidí nemoci podlehlo. Povětšinou šlo o pacienty vyššího věku, u kterých vyvolává koronavirus vážné zdravotní komplikace.

Ve stejnou dobu, kdy Česko dosáhlo symbolické hranice deseti tisíc nakažených, překonal počet prokázaných případů nákazy na celém světě osm milionů. Z toho celá čtvrtina (cca 2,1 milionu) připadá na Spojené státy, které mají celosvětově nejvíc pacientů s covid-19. Následuje je Brazílie a třetí místo obsadilo Rusko, kde údajně evidují asi půl milionu nakažených.


reklama

OKD bude testovat osm tisíc horníků a zaměstnanců

V celorepublikovém měřítku byla epidemie koronaviru potlačena a teď už v Česku přetrvávají jen lokální ohniska nákazy. Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že koronavirus se nejvíce šířil v Praze (celkem 2 340 případů), Moravskoslezském kraji (1 850) a Středočeském kraji (1 147).

Zatímco u Prahy patrně hrálo a hraje roli, že jde o hustě zalidněnou metropoli, na severu Moravy se zdrojem infekce stal Důl Darkov. V rizikovém prostředí se tam bez dostatečné ochrany a hygieny potkávali čeští i polští horníci. Drtivá většina z těch, co nemoc prodělali, o tom před testy nevěděla a tak nákazu rozšířili i mezi své blízké.

Karvinsko tak v květnu dohnalo nejpostiženější Prahu. Hygienici se nejprve zaměřili na Důl Darkov, kde začali plošně vyšetřovat zaměstnance (více v článku Na Dole Darkov už je 113 nakažených horníků. Důl mění pravidla provozu). Sotva týden poté už společnost OKD těžbu v dole raději ukončila. Teď má navíc od hygieniků příkaz nechat do konce června otestovat všechny své zaměstnance v regionu. Celkem půjde o osm tisíc testů.


Nejvíc umírají senioři mezi 75 a 84 lety

Nepřekvapivě s výše uvedenými čísly koreluje i statistika úmrtí pacientů na covid-19. Nejvíce jich dosud nahlásila Praha (98) a Moravskoslezský kraj (63). Na třetím místě se ale v počtu úmrtí objevil Karlovarský kraj (38), který patřil také k jednomu z ohnisek výskytu koronaviru.

České statistiky potvrzují to, co sledují lékaři na celém světě - koronavirus je smrtelným nebezpečím především pro seniory. Nejvyšší úmrtnost měli v Česku lidé od 65 let výše, přičemž ve věkové skupině 75 až 84 let jich bylo nejvíc. S počtem 115 úmrtí jde o celou třetinu všech lidí, kteří na covid-19 zemřeli.


Příprava na příchod další vlny koronaviru

Přestože první vlna nákazy polevila, hygienici a epidemiologové se obávají příchodu dalších vln koronaviru na podzim, kdy nastává sezóna respiračních nemocí. Varují v této souvislosti především před kombinovanými dopady chřipky a koronaviru, případně ještě pneumokových nákaz. Více v článku Očkujte se! Lékaři varují před mixem koronaviru, chřipky a pneumokoka

\""Naší prioritou je nyní budování systému včasného varování, abychom epidemii právě v ohniscích zavčas zachytili. Budeme nadále sledovat rizikové provozy, aktivity a profese, mezi které se řadí například zdravotníci, administrativní pracovníci, pracovníci v gastronomii a další. Dále budeme pečlivě sledovat situaci také na meziregionální úrovni a mezi zranitelnými skupinami obyvatel,\"" uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama