Hlavička
08/04/2018

Plat lékaře nižší než šéfkuchaře v nemocniční jídelně? Česká realita

Ukázku ocenění práce a vzdělání lékařů na českém trhu nabídly dva nedávné inzeráty nemocnice Náchod. Jeden sháněl šéfkuchaře či šéfkuchařku do místní jídelny, druhý poptával lékaře bez atestace do nemocnice. Nástupní plat? Lékař ho měl nižší než šéfkuchařka.

reklama

reklama

Velký zájem vyvolalo na sociálních sítích zdánlivě nevinné srovnání dvou inzerátů volných pozic v nemocnici Náchod. Ukázalo se, že lékař bez atestace, kterého nemocnice sháněla, by měl nastoupit za nižší mzdu než by pobíral šéfkuchař v nemocniční jídelně.


Nemocnice na dotazy neodpověděla

reklama

Redakce Našeho zdravotnictví proto oslovila Oblastní nemocnici Náchod s dotazy k oběma pracovním nabídkám a jejich ocenění.  Ani přes opakovanou snahu se však nepodařilo získat vyjádření nemocnice.

Podle zjištění redakce za inzeráty stojí dvě různé organizace - náchodská nemocnice a v druhém případě firma, která pro ni zajišťuje stravování, MULTI-Catering s.r.o.. Jinými slovy, nemocnice na plat šéfkuchařky u nasmlouvané firmy nemá přímý vliv. I přesto jde o poměrně zajímavou ukázku z praxe.

Zatímco nastupujícímu lékaři či lékařce bez atestace nabízí nemocnice plat přesně 27 720 korun měsíčně, u šéfkuchaře či šéfkuchařky se nabízená částka pohybuje mezi 28 000 až 30 000 korun měsíčně.


Po šéfkuchaři se chtělo jen nižší odborné vzdělání

Není divu, že toto srovnání vyvolalo mezi lidmi na sociálních sítích vášnivé debaty. Redakce Našeho zdravotnictví se proto rozhodla obě nabídky srovnat detailněji. Byť to z obrázku, který mezi lidmi koloval, není jasné, zjistili jsme, jaké byly požadavky na vzdělání šéfkuchaře a srovnali to s požadavky na vzdělání lékaře.

U šéfkuchařky firma nabízela práci na jednosměnný provoz, pracovní poměr na dobu neurčitou a výhodné závodní stravování jako bonus. Požadavky byly jednoduché: nižší odborné vzdělání v oboru obchod a cestovní ruch.

Inzerát, který poptával lékaře, sice nabízel sice nižší plat, ale také jednorázovou \""stabilizační\"" odměnu 25 000 korun. Požadavek zněl rovněž jednoduše: lékař/ka bez atestace na vybraná oddělení.


Lékař bez atestace? Devatenáct let ve škole

Obě nabídky lze nyní už srovnat podle náročnosti nebo délky vzdělání. Co je to tedy nižší střední odborné vzdělání? Národní ústav pro vzdělávání ho definuje takto: \""Studium je 2 nebo 3leté v oborech, které mají upravený obsah s nižšími nároky ve všeobecné i odborné složce vzdělávání. Připravují pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání a ve službách. Výstupem je výuční list. Jsou určeny především pro absolventy dřívějších speciálních základních škol a žáky, kteří ukončili povinnou školní docházku v nižším než 9. ročníku základní školy.\""

V případě šéfkuchaře jde tedy o vzdělání absolvované během deseti nejvýše dvanácti let, včetně základní školy. Co má proti tomu za sebou lékař bez atestace? Ukončenou základní školní docházku, střední školu a nejméně šest let studia medicíny. Všehovšudy nejméně devatenáct let studia včetně základní školy.


Srovnání průměrných platů lékaře a šéfkuchaře

Lékař bez atestace je ale v takovou chvíli teprve na počátku své kariéry. Získat atestaci mu trvá nejméně další tři roky (praktický lékař) nebo až sedm let (neurochirurg, kardiolog) a dokud atestaci nemá, musí pracovat pod dohledem. Lékař před atestací je tedy začínajícím lékařem, což nepochybně nemocnice ve své nabídce mzdy zohlednila.

Jak vypadají průměrné mzdy šéfkuchaře a lékaře bez atestace na trhu práce? Sleduje je ministerstvo práce a sociálních věcí. Poslední statistické výsledky jsou ze čtvrtého čtvrtletí loňského roku. Ty ukazují, že nemocnice svoji nabídku mzdy pro lékaře bez atestace podcenila.

Koncem loňského roku podle statistických údajů lékaři bez atestace pobírali v průměru 43 710 korun. Naopak nabídka mzdy pro \""šéfkuchaře v menzách a jídelnách\"" odpovídala inzerátu. V průměru se loni mzda na takové pozici pohybovala na částce 28 197 korun za měsíc.

Nutno podotknout, že si nejspíš obě nabídky \""našly své kupce\"". Ani jeden z inzerátů už totiž není aktivní. 

David Garkisch

Foto: Facebook


reklama

reklama

reklama

reklama