Hlavička
Zprávy -
19/10/2019

Peníze na zdravotnictví má rozdělovat vláda. Ministrovi zdravotníci nevěří

Boj o peníze pro zdravotnictví na příští rok skončil. Předcházelo mu ale nedůstojné handrkování s ministrem a nakonec se do věci musel vložit i premiér. Zdravotníci teď požadují, aby napříště peníze rozdělovala vláda a nikoli ministr pouhou vyhláškou.

reklama

reklama

Letošní boj o rozpočet zdravotnictví trval několik měsíců a postavil proti sobě zdravotníky a ministra Adama Vojtěcha. Ten paradoxně nežádal pro svůj resort více peněz, zatímco lékaři, sestry i pacienti sdružení v Krizovém štábu upozorňovali, že bez dalších miliard hrozí zdravotnictví brzký krach.

Ukázala to i jejich kampaň v českých regionech a menších nemocnicích napříč republikou. Téměř všechny bojují s dluhy a nedokáží dostatečně zaplatit svůj personál od topičů, kuchařek nebo pradlen přes sestry až po lékaře. Zbývající personál je přetěžovaný dokonce nad rámec zákona a kvalita péče o pacienty i její dostupnost se zhoršuje.


reklama

Krizový štáb dostal pod tlak ministra, vládu i premiéra

Letošní boj o rozpočet zdravotnictví se navíc vedl o existující peníze, které leží jako nadměrné rezervy na účtech zdravotních pojišťoven. Krizový štáb sdružil čtrnáct organizací zastupujících lékaře, sestry, jejich odbory, seniory, postižené i pacienty a požadoval uvolnění těchto miliard pro nemocnice, charitu i domácí péči.

Kampaň Proti kolapsu zdravotnictví se ukázala být úspěšná. Zasáhla i vládu a premiéra Andreje Babiše, který se pod tlakem se zdravotníky opakovaně sešel a začal tak problém řešit namísto ministra sám. Zdravotnictví tím získalo proti původnímu návrhu Adama Vojtěcha o 11 miliard navíc.


Pojišťovny zadržují miliardy na svých účtech

Celkově půjde na zdravotnictví příští rok 350 miliard korun. Oproti loňskému roku je to o 35 miliard korun víc - obsahují ovšem i zmiňovaných 11 miliard korun, které původně nechtěl ministr Vojtěch uvolnit.

Požadavky Krizového štábu přitom byly ještě vyšší. Na účtech zdravotních pojišťoven totiž leží asi 60 miliard jako rezerva. Protože je ale systém financování zdravotnictví \""průtokový\"", pojišťovnami zadržované miliardy v něm chybí. Ty by měly ze zákona mít rezervy jen ve výši 1,5 procenta svých ročních výdajů. Teď ovšem zadržují zhruba desetkrát víc.


Peníze by měly pomoci malým nemocnicím v problémech

Ministr Vojtěch o rozdělení peněz do zdravotnictví rozhodl podepsáním tzv. úhradové vyhlášky. Právě ta rozděluje peníze do jednotlivých oblastí péče a závisí jen na ministrovi, jak bude vypadat. Kromě toho ale půjde na zdravotnictví dalších šest miliard z rezerv pojišťoven, které Krizový štáb vyjednal s premiérem.

Tyto peníze budou cíleně rozdělené především nemocnicím ve velkých finančních problémech. \""Půjde například o regionální nemocnice, jako je Rumburk, Jeseník nebo Šumperk, které zajišťují v odlehlých oblastech nezbytnou péči,\"" uvedl ministr Vojtěch.


Zdravotníci: Ať peníze rozděluje vláda, ne ministr

Krizový štáb se přesto obává, že rozdělení těchto prostředků nebude úplně transparentní. \""Chceme, aby bylo transparentně zveřejněno, kteří poskytovatelé peníze dostanou a kolik,\"" řekl po jednání prezident České lékařské komory Milan Kubek. Lékařská komora je rovněž jedním z členů Krizového štábu.

A aby se následující rok zdravotníci vyhnuli nedůstojnému vymáhání peněz na ministrovi, chtějí, aby napříště peníze rozdělovala vláda, nikoli ministr. Tomu totiž stačí jen vydat a podepsat úhradovou vyhlášku, kterou sám o rozdělení peněz rozhodne. Krizový štáb nechce podobné útrapy příští rok absolvovat znovu a proto žádá, aby finance ve zdravotnictví rozdělovala svým rozhodnutím vláda.

\""Příští rok půjde do zdravotnictví nejspíš ještě více peněz, takže by se měly rozdělovat nařízením vlády, nikoliv jen vyhláškou ministerstva. Letos do jednání stejně vstoupil premiér,\"" prohlásila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Odbory chtějí premiéra ještě pozvat na jednání přímo se zaměstnanci nemocnic a domácí péče, aby získal informace z praxe.


David Garkisch

Foto: Naše zdravotnictví, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama