Hlavička
Rady a tipy -
01/06/2018

Pečujete doma o blízkého? Teď máte nárok na ošetřovné. Jak na to?

Potkat to může každého a kdykoli. Z nemocnice propustí vašeho blízkého, ale ten stále ještě potřebuje dlouhodobější domácí péči a ošetřování. Za to, že se o něj staráte, už nemusíte přijít o plat ani o zaměstnání. Slouží k tomu nová dávka. Kdo a jak ji může čerpat?

reklama

reklama

Není to nic nepředstavitelného a bohužel ani příjemného. Babička, táta, manžel,družka nebo klidně teta po infarktu, mrtvici, úrazu či třeba transplantaci... Z nejhoršího jsou venku, ležet v nemocnici už nepotřebují a často ani nechtějí, ale přesto je o ně nutné dál pečovat.

Nová dávka pomáhá pacientům a jejich blízkým takovou situaci řešit v domácí péči. Jmenuje se dlouhodobé ošetřovné a zajišťuje vybraným lidem, kteří o takového pacienta pečují, aby za to získali peníze i volno z práce. To celé až na tři měsíce, přičemž se tato částka zhruba rovná tomu, co by pečující člověk jinak pobíral v nemocenské.


reklama

Domácí péče je levnější než lůžko v LDN. Bude to výhodné i pro stát? 

Jestli bude nová dávka výhoná i pro stát, se teprve uvidí. Její smysl je v tom, že poskytuje zajištění lidem, kteří se o nemocného starají. Pacient v takovém okamžiku neblokuje lůžko v nemocnici. Domácí ošetřovatelé si na to ale dosud brali dovolenou, neplacené volno nebo přerušovali zaměstnání. 

Zatím to vypadá, že státní pokladna na opatření bude doplácet. Ministerstvo práce a sociálních věcí odhaduje, že dávku na dlouhodobé ošetřování bude čerpat až 30 000 lidí ročně. Stát to vyjde celkově na více než dvě milardy korun. Ušetřit na péči v nemocnicích se podle ministerstva dá necelá miliarda.

Toto dlouhodobé ošetřovné není produktem současné vlády, ale ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) z předchozí vlády Bohuslava Sobotky. Nová dávka by měla být i reakcí na stárnutí populace a vyhlídky do budoucna. Podle exministryně Marksové by náklady na dlouhodobé ošetřovné mohly být asi 350 korun denně na osobu. Náklady na lůžko v ústavech, domovech a léčebnách dlouhodobě nemocných ovšem tvoří denně 1300 korun.


Jak dávku získat? Toto jsou základní podmínky

Na dlouhodobé ošetřovné nedosáhne každý. Dávka má několik důležitých podmínek. Vyplácet je ji možné jen po dobu 90 dní (3 měsíců). A především ji lze čerpat jen na některé pacienty. Musejí být předtím déle než jeden týden v nemocnici a po propuštění potřebují (podle výroku lékaře) ještě nejméně jeden měsíc domácí péče.

I domácí ošetřovatel musí splňovat několik náležitostí. Mělo by jít o partnera, příbuzného a další blízké osoby nebo lidi žijící ve stejné domácnosti. Přesněji řečeno, člověk, který chce o dávku za ošetřování žádat, musí být: 

- manželem (manželkou) ošetřované osoby nebo registrovaným partnerem (registrovanou partnerkou) ošetřované osoby;

- příbuzným v linii přímé s ošetřovanou osobou nebo je její sourozenec, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta nebo strýc;

- manželem (manželkou), registrovaným partnerem (registrovanou partnerkou) nebo druhem (družkou) fyzické osoby uvedené v předchozím bodu;

- druhem (družkou) ošetřované osoby nebo jinou fyzickou osobou žijící s ošetřovanou osobou v domácnosti.


Ošetřující se na dávce mohou střídat

K čerpání dávky se vztahují i další pravidla. Pokud bude mezitím pacient převezen do nemocnice, nelze za tyto dny peníze čerpat. Na jeden den ošetřování může dávku čerpat jen jeden člověk. Ten si navíc nesmí nijak přivydělávat. Výhodou ale je, že domácí pečovatelé se mohou v jednotlivých dnech střídat. A to dokonce i opakovaně. 

Po třech měsících nárok na dávku zaniká. Znovu o ni lze požádat až za rok. Podle autorů zákona ale tyto tři měsíce dávají rodině pacienta čas a příležitost rozhodnout se a zajistit případnou další péči.


V práci vám nesmí bránit vážné provozní důvody

Zádrhelem v celém systému by mohl být zaměstnavatel člověka, který o volno na dlouhodobé ošetřování požádá. Exministryně Marksová prosazovala, aby zaměstnavatelé takovou žádost museli přijmout povinně. Tehdejší ministr fianancí Andrej Babiš (ANO) ale prosadil omezení - zaměstnavatel může žádost o volno odmítnout. 

Podmínkou pro odmítnutí jsou blíže vážné provozní důvody zaměstnavatele, které však zákon detailně neupravuje. Případný spor o uznání volna a dávky by tak zaměstnanec musel vést se svým zaměstnavatelem před soudem.

Kompletní podmínky pro čerpání dávky dlouhodobého ošetřovného si můžete přečíst na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

David Garkisch

Foto: Pixabay, CC0 Creative Commons


reklama

reklama


reklama

reklama