Hlavička
04/02/2021

Pacienti z Chebu do Německa nesmí. Rozvozí je do českých nemocnic

Chebská nemocnice je už týdny na hraně kolapsu, proto se nabídlo Sasko a Bavorsko, že se o některé pacienty postarají. Ministr zdravotnictví to dnes odmítl a dal příkaz rozvést vrtulníky nemocné do jiných krajů. Nemocnici také přislíbil tři nové lékaře jako posilu.

reklama

reklama

Situace v chebské nemocnici, potažmo v celém Karlovarském kraji, je už delší dobu neudržitelná. Nemocnici přeplnili a přetížili pacienti s covidem. Kritické situace si všimli dokonce i v sousedním Německu a bavorská vláda i saský premiér se nabídli, že Čechům pomohou a část pacientů přijmou do nemocnic na své straně hranice.


Nabídka zůstane neoslyšena, rozhodl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný, který chebskou nemocnici navštívil. A to přesto, že vládu k povolení převozu vyzvalo i Zastupitelstvo Karlovarského kraje, petice starostů v regionu či europoslanec Tomáš Zdechovský. „Pan premiér by měl spolknout hrdost a Německo o pomoc okamžitě požádat,“ prohlásil europoslanec Zdechovský.

reklamaBabiš: Převoz pacientů do Německa je nesmysl


Že tato přeshraniční spolupráce nevyjde, bylo více méně jasné už o víkendu, kdy to za nesmysl označil premiér Babiš. Ministr Blatný v pondělí pouze řekl, že do Chebu vyšle tým, aby stav nemocnice prověřil. A dnes ministr do chebské nemocnice sám dorazil.


Hned před ní ho uvítaly desítky místních s transparenty, kteří požadovali přijmout německou pomoc. Mnozí z nich už předtím připojili podpis k petici Otevřete hranice sanitkám, kterou dosud podepsalo přes 3 600 lidí. Ani jim ministr nevyhověl.Blatný: Nic by to nevyřešilo, pacienti zůstanou v Česku


Podle Blatného by převoz pacientů do Německa nic nevyřešil. „V současné době je kapacita německých nemocnic velmi podobná a v některých oblastech i ještě více zatížená než v České republice. Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice,“ vysvětlil rozhodnutí ministr.


Zařídil ale převoz pacientů z chebské nemocnice do jiných krajů. Vyčleněny jsou k tomu dva vrtulníky a nově budou létat i v noci. Převážet se budou i pacienti, kteří nejsou ve vážném stavu, aby tak v nemocnici uvolnili lůžka pro další. „Pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů,“ řekl Blatný k těmto přesunům.


Kromě toho ministr nemocnici slíbil sehnat tři atestované lékaře, aby pomohli přetíženému personálu. O nabídce německé pomoci prohlásil, že tato možnost je stále otevřená a pokud by to bylo potřeba, Česká republika ji využije.Hejtman: Pokud jde o život, hranice by neměla mít žádnou roli


Krajský hejtman i starosta Chebu s rozhodnutím ministra nevyužít nabídky německých sousedů nesouhlasí. „Mám za to, že pokud jde o lidské zdraví nebo záchranu lidských životů, hranice by v dnešní době neměla sehrávat vůbec žádnou roli,“ komentoval to hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Jinak ale opatření k řešení krize vítá.


Podobný názor má starosta města Antonín Jalovec: „Ministr jasně řekl, že přesun do Německa by se týkal pouze jednotek pacientů, ale já mám dojem, že v této situaci by i tohle Chebu velmi pomohlo. (…) Pro místní obyvatele by to byl jasný signál, že vláda se tím problémem zabývá, chce jej řešit uvnitř regionu a je pro ně ochotná udělat i něco navíc.“Kraj nařídí pracovní povinnost volným sestrám


O tom, jak je situace v Chebu vážná, svědčí čísla, kterými ji popsal mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (spadá pod ni i ta chebská) Vladislav Podracký. Zatímco tamním oddělením ARO za celý rok projde asi 160 lidí, jen letos v lednu to už bylo padesát. Podobné je to na oddělení JIP – zatímco jich obvykle tam bývá kolem 25 lidí, v lednu to bylo 61.


Karlovarský kraj se dokonce rozhodl k nezvyklému kroku a chce nařídit pracovní povinnost volným sestrám z úřadů práce a také z hotelů s rehabilitací, které mají teď stejně uzavřené provozy. Sestry nebudou sloužit jen v Chebu, ale i v Karlových Varech, Sokolově, Ostrově a v Nejdku. Situace je totiž vážná všude v regionu. Podle ministerstva ve středu zůstávalo v kraji volné jediné lůžko ARO/JIP z celkem 78 a pro pacienty s covidem dokonce žádné.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama