Hlavička
Zprávy -
21/02/2021

Otevřeme, neotevřeme. Po obchodech zůstanou možná zavřené i školy

Vláda patrně vyslyšela varování odborníků a ustupuje od plánovaného rozvolňování opatření proti epidemii. Nebudou se otevírat obchody a vzdaluje se také možnost, že by se brzy otevřely školy. Omezení se spíše stupňují a ministr zdravotnictví pohrozil dokonce „drakonickou změnou“.

reklama

reklama

Obchody měly být podle představ a plánů ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka od pondělí. O týden později, od 1. března, pak chtěla vláda pro maturanty opět otevřít také školy. Otevírání obchodů už padlo a otevírání škol zpochybnil v plánovaném termínu i premiér Andrej Babiš.


Důvodem je nepříznivá epidemická situace, která se navíc setrvale zhoršuje. A v případě škol i fakt, že se komplikuje zajištění testů pro studenty, což bylo podmínkou, aby se mohli znovu účastnit společného vyučování.

reklama



Do obchodů už jen s respirátorem nebo dvěma rouškami


Plánované otevírání obchodů oznámil ministr Havlíček (za ANO) minulé pondělí. Měla ho doprovázet klasická pravidla – roušky a respirátory, rozestupy, dezinfekce i omezený počet zákazníků na plochu obchodu.


Už v průběhu týdne se proti tomuto nápadu vyslovila řada lékařů, expertů i politiků, dokonce koaličních ministrů. Proti se postavil například ministr školství Robert Plaga, který to považoval za riziko současně s otevíráním škol. Odmítl to i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a proti rozvolňování opatření se vyslovil i premiér Babiš.


Vláda tak nakonec o obchodech ani nejednala. Havlíček svůj plán prozatím stáhl, ale slibuje, že o něm bude s ministry znovu jednat. „Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,“ uvedl ministr Havlíček na Twitteru.


Zatím se ale situace vyvíjí přesně naopak. Vláda se dohodla, že počínaje pondělkem smí do dosud otevřených obchodů zákazníci jen s respirátorem nebo zdvojenou chirurgickou rouškou. „Od pondělí bude povinnost nosit FFP2 nebo KN95, N95, nanoroušku, případně dvakrát roušku v místech, která budou přesně definována,“ potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný.



Situace je špatná, uznal premiér


Smráká se i nad plánem otevřít za týden počátkem března školy alespoň pro letošní maturanty, aby se mohli ke zkouškám lépe připravit. Naznačil to premiér Babiš v rozhovoru pro iRozhlas.


Vláda se sice podle něj dál bude připravovat na možnost otevření škol, ale bude záležet na vývoji epidemie, který se zatím ve většině ohledů zhoršuje. „Budeme to řešit, ale ta situace není dobrá, a proto já tady nic nebudu slibovat. Situace je špatná a jestli se budou vracet děti do školy, nebo nebudou… bude to připraveno, ale musí potom vláda rozhodnout,“ řekl Babiš.



Babiš: Nebudeme handlovat životy lidí za nějaké podmínky


Uvolnění jak pro obchody tak školy přitom bylo podmínkou hejtmanů, kteří vládě umožnili prodloužit nouzový stav. Více v článku Nouzový stav trvá. Vláda na žádost hejtmanů vyhlásila nový, na dva týdny


Babiš ale teď tvrdí, že o podmínky nešlo. „Hejtmani řekli, že to nechtějí dělat a požádali nás o nouzový stav. Tak to nebyla žádná podmínka. My tady nebudeme handlovat životy lidí za nějaké podmínky,“ otočil premiér. Teď už podporu hejtmanů nepotřebuje, protože na nouzový stav od března naváže podle nového zákona tzv. pandemická pohotovost. Více v článku Poslanci schválili pandemický zákon. Co změní v našich životech?


Zodpovědnost je na nás a my tady rozhodujeme zodpovědně. A musíme ochránit životy lidí. Přece mi nechcete říct, že když budeme mít prvního března na jednotkách intenzivní péče 1300 lidí a 15 tisíc nakažených, že si to někdo dovolí pustit? No uvidíme. Já o tom silně pochybuju, protože to by bylo velmi nezodpovědné,“ uvedl Andrej Babiš.


Uznal přitom, že vláda chybovala, když před vánoci obchody nakrátko podobně otevřela: „My jsme měli třetího prosince 4300 nakažených a ty obchody jsme otevřeli a byla to chyba. A 23. prosince jsme měli 14 500 nakažených. Takže se musíme poučit z těch chyb.“



Skandály kolem výběru dodavatele testů


Otevírání škol komplikuje také skandální vývoj kolem dodavatele testů pro studenty. Kvůli němu si Babiš s Hamáčkem o víkendu vyměňovali názory přes Twitter a média a padlo kvůli tomu i trestní oznámení.


Ze soutěže o dodavatele ministerstvo vnitra vyřadilo firmu Chironax. Podle Hamáčka vyvíjela nestandardní nátlak, odvolávala se na premiéra Babiše a před firmou navíc varovala také tajná služba BIS, podle níž je společnost Chironax spojená se stíhanými osobami. Jde konkrétně o lobbistu Tomáše Horáčka, stíhaného kvůli manipulacím veřejných zakázek ve zdravotnictví.


Tendr tak vyhrála firma Tardigrad International Consulting. Ta je ovšem podezřelá také. Její základní kapitál je tisíc korun, sídlo má ve skotském Edinburgu, nikdy ve zdravotnictví nepodnikala, ani nezveřejňovala zprávy o hospodaření.


Společnost Tardigrad navíc nesplnila podmínky tendru dodat více než 900 tisíc kusů testů (metodou výtěru z okraje nosu) do 25. února. Slibuje, že jich dodá o 100 tisíc méně a to navíc až 28. února. Kromě toho si Tardigrad účtuje za úplně totožné testy o 40 milionů víc než vyřazená firma Chironax.



Babiš chce tendr na testy zrušit


Z výše uvedených důvodů požaduje premiér Babiš, aby byl celý tendr zrušen. „Je potřeba, aby to ministerstvo vnitra vysvětlilo. Požádal jsem pana ministra Hamáčka, aby to podrobně předložil na vládu na pondělí a aby se rozhodlo, co s tím, protože ten cenový rozdíl je samozřejmě obrovský,“ řekl Babiš Radiožurnálu.


Hamáček premiérovi opáčil přes Twitter: „Nechápu, proč pan premiér bojuje za firmu, která se i jeho jménem snažila od pondělí zakázku nestandardně získat.“ V dalším tweetu pak doplnil, že ve věci už padlo i trestní oznámení. „

Policie dnes přijala oznámení jednoho z členů hodnotící komise k veřejné zakázce - nákup antigenních testů pro testování na školách. Důvodem je nestandardní působení na výběrovou komisi.“



Epidemie koronaviru nepolevuje, ale sílí


V sobotu v Česku přibylo dalších 6 755 nových případů nákazy covid-19, což je už poněkolikáté v řadě opět víc než tomu bylo před týdnem. Číslo je zdánlivě nízké, protože jde o volný den, kdy počty testů vždy klesají. Jinak ovšem počty nových případů nákazy dosahují denně 11 až 12 tisíc.


To je i podle premiéra extrémně nepříznivá situace. Nemocnice jsou navíc na hraně svých kapacit a některé už pro pacienty s covidem-19 nemají žádné volné místo. Právě obsazenost oddělení JIP a ARO bude podle premiéra rozhodovat o tom, zda bude možné některé protiepidemická opatření uvolnit.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0




reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama