Hlavička
Rady a tipy -
12/10/2022

Oslavte prevencí Světový den zraku. Přinášíme pět rad, jak o své oči pečovat

V posledních letech mnoho lidí podceňovalo a odkládalo preventivní prohlídky u očaře. Na důležitost prevence upozorňuje i Světový den zraku, který letos připadá na 13. října 2022.

reklama

reklama

Světový den zraku se koná každý rok 2. čtvrtek v říjnu a zastřešuje ho The International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB).

„Světový den zraku upozorňuje na zdraví očí, důležitost prevence a vyzývá k očnímu vyšetření u lékaře. Stejně jako loni je téma Milujte své oči. Světový den zraku nabádá lidi, aby o svůj zrak pečovali a byla zajištěna dostupná oční péče pro každého kdekoliv na světě,” vysvětluje Andrea Janeková, odborná oční lékařka Očního centra Praha.

Přinášíme několik rad, jak o zrak pečovat:

reklama

1. PŘI PRÁCI NA POČÍTAČI DODRŽUJTE PRAVIDLO 20/20/20

Při používání obrazovky se každých 20 minut dívejte na 20 sekund na něco vzdáleného 6 metrů (20 stop), abyste se vyhnuli únavě očí a bolestem hlavy.

„Práce nejen na počítačích, ale i tabletech a mobilech by měla být rozdělena přestávkami. Důvodem je, že při práci na elektronických zařízení zatěžujeme zrak neustálým zaostřováním na blízkou vzdálenost a tím se snižuje frekvence mrkání. Může pak docházet k větší únavě, bolestem hlavy, ale postupně může dojít i rozvinutí syndromu suchého oka. Proto všem doporučujeme práci na počítači pravidelně přerušovat a během přestávky se dívat do dálky a nezapomínat i mrkat, aby se oči zvlhčily,” říká Andrea Janeková, lékařka z Očního centra Praha.

2. POBÝVEJTE VENKU

Děti by měly trávit venku alespoň dvě hodiny denně. To také pomáhá jejich očím vyvíjet se zdravým způsobem a pomáhá jim vyhnout se rozvoji krátkozrakosti.

„Pobyt venku na čerstvém vzduchu je důležitý a zdravý nejen obecně, ale platí skutečně i pro oči. Venku totiž máme celou řadu podnětů a oko tak pravidelně střídá pohled na kratší a delší vzdálenosti. Je prokázané, že u dětí pobyt venku, a naopak omezení dlouhého trávení času pohledem do blízka snižuje výskyt a zhoršování krátkozrakosti,” doplňuje Andrea Janeková.

3. NOSTE VENKU SLUNEČNÍ BRÝLE

Ujistěte se, že vaše sluneční brýle nabízejí UVA a UVB ochranu, aby sluneční záření nepoškodilo vaše oči.

„Sluneční brýle by se neměly skutečně podceňovat. Především při pobytu v teplých oblastech s delším výskytem slunečního záření a pobytu na horách bychom měli nosit brýle s vhodným UV filtrem. Ve vysokohorských podmínkách bychom měli dbát na to, aby světlo nepronikalo do oka odrazem z boku brýlí. U dětí do 3 let v našich zeměpisných podmínkách postačí vhodné stínění jako je klobouček nebo kšiltovka,” uvádí oční lékařka Janeková. 

4. POKUD MÁTE PŘEDEPSANÉ BRÝLE, NOSTE JE

Pokud vám byly předepsány dioptrické brýle, měli byste je nosit, abyste viděli jasně a zabránili namáhání očí a bolestem hlavy.

„Brýle se pacientům nepředepisují jen tak. Bez správné dioptrické korekce dochází k doostřování, mhouření očí, zvýšené únavě očí a s tím i spojené bolesti hlavy. Dopoledne, kdy jsou naše oči ještě odpočaté, nemusíme únavu a zhoršené vidění tolik vnímat. Za šera a zhoršených světelných podmínek pak už všichni vidíme hůře. Zvláště pak čtení při horších světelných podmínkách může způsobovat výše popisované astenopeické obtíže jako je začervenání očí, bolení a pálení,” dodává Andrea Janeková, lékařka z Očního centra Praha.

5. ZKONTROLUJTE SVOU KOSMETIKU, ABYSTE SE VYHNULI OČNÍM INFEKCÍM

Zkontrolujte datum spotřeby na veškeré kosmetice, kterou používáte pro oblast očí, a pravidelně vyměňujte štětce, abyste zabránili hromadění bakterií, které by mohly způsobit oční infekce.

„Oblast očí a jejich okolí je velice citlivá oblast, u které bychom měli dávat pozor i na trvanlivost kosmetických přípravků. Kosmetika se totiž kazí stejně jako potraviny a stejně jako zkažené potraviny, nám může ublížit i kosmetika. U očí hrozí riziko podráždění, ale i různých infekcí a zánětů spojivek. Obezřetní bychom měli být zejména u řasenek a očních stínů, které také ani nedoporučuji půjčovat dalším osobám,” uzavírá Andrea Janeková z Očního centra Praha.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama