Hlavička
Zprávy -
13/08/2021

Online testy na covid jsou neplatné, tvrdí ministerstvo. Dělají je laici

Sotva se služba online testů na koronavirus objevila, zřejmě zase skončí. Ministerstvo zdravotnictví se těmito testy zabývalo a tvrdí, že je takové testování nezákonné. Lidem na takový test nelze vystavit evropský covidpas a nesmějí ani navštěvovat restaurace nebo využívat některých služeb.

reklama

reklama

Online testy na covid-19 se přitom jako placená služba pro veřejnost objevily teprve tento týden. Už si ale vysloužily pozornost ministerstva zdravotnictví a jeho odborníci nad nimi dnes vynesli nepříznivý ortel. Odvolávají se na fakt, že test - byť pod dozorem lékaře – stále provádí laik a proto tento úkon nelze považovat za zdravotní službu.


Test přes videohovor, covidpas e-mailem

reklama

Jak online testy fungují? Využívají trendu tzv. telemedicíny, kdy se pacient spojí se svým lékařem na dálku. Antigenní test si lidé nejprve fyzicky sami koupí. Jeho cena se v tomto případě pohybuje kolem 300 korun a je v ní kromě testovací sady zahrnuta i online služba lékaře. Ten s pacientem prostřednictvím videohovoru projde celou proceduru, zkontroluje přes obrazovku jeho zdravotní stav a ověří jeho identitu. Mezitím si pacient udělá test sám, jeho výsledek vyfotí a odešle zpět lékaři.

Pokud je test negativní, lékař či zdravotník ho podle fotografie zkontrolují, pacienta zanesou do databáze a vystaví mu i digitální evropský certifikát přezdívaný jako covidpas. Právě tuto praxi chce ministerstvo po pátečním rozhodnutí svých odborníků zastavit.


Je samotest zdravotní službou?

Ve svých závěrech a odůvodněních, proč takhle nemohou online testy na koronavirus fungovat, se ministerstvo opírá o platnou legislativu. „Provedení samotestu na Covid-19 pod vzdáleným dohledem zdravotníka je, podle platných právních předpisů, testem provedeným laickou osobou. Z tohoto důvodu ji nelze považovat za zdravotní službu dle zákona. Z toho vyplývá, že výsledky takto provedeného samotestu nemohou být, podle mimořádného opatření ministerstva, ani vkládány do národního informačního systému ISIN,“ uvedlo ministerstvo ve svém závěrečném stanovisku k online testům.

Stejně tak podle ministerstva nesmí online samotesty sloužit k tomu, aby byl člověku vystaven mezinárodní covid pas. „Zároveň nelze ani takto provedené samotesty použít pro vytvoření digitálního evropského certifikátu (tzv. evropského covidpassu), který je potřeba pro cestování či jako potvrzení OTN v tuzemsku při vstupu do provozoven, služeb apod.,“ vzkázalo dnes lékařům i pacientům ministerstvo zdravotnictví.


Ministerstvo: Dobrý nápad, ale zkuste to jinak a lépe

Za inovativní přístup si nápad s online testováním paradoxně vysloužil od ministerstva i pochvalu, ale pokračovat se v něm nesmí: „V tuto chvíli je názor odborníků ministerstva takový, že hodnotí kladně snahu těchto provozovatelů o zavádění nových technologií do zdravotnictví, ale tyto kroky nesmí jít proti stávající legislativě.“

Ministerstvo zároveň doporučilo k úvaze, „zda by podobné formy testování nemohly být do budoucna využity například jako jednorázové samotesty na místech, kde jsou dnes již uznávány“.

Samotest je v současné době podle platného mimořádného opatření uznatelný pouze pokud je provedený na místě, například před vstupem na akci, a platí jednorázově pro tuto příležitost.


Společnosti se brání. Zákon neporušujeme

Provozovatelé online testů se ale obratem ozvali a se stanoviskem ministerstva zdravotnictví nesouhlasí. Jedním z nich je společnost Test do kapsy, podle níž je toto testování možné. „Poskytování zdravotních služeb je v rámci platné právní úpravy definováno velice široce a námi realizovaná aktivita do této definice plně spadá. Žádný právní předpis nestanovuje, jak velké musí být fyzické zapojení lékaře do provedení odběru, aby se jednalo o test provedený zdravotnickým odborníkem,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí společnosti Lenka Angelika Tichá.

„Pokud povaha samotného testu umožňuje tento způsob odběru vzorku a jeho vyhodnocení lékařem pomocí videohovoru, a lékař je ochoten na sebe přijmout odpovědnost za správnost výsledku, pak se bez dalšího jedná o stejnou situaci, jako by lékař daný test sám fyzicky provedl. Z praktického i právního hlediska zde není žádný rozdíl,“ dodala smluvčí Tichá. V online testech vidí navíc tu výhodu, že jde o nejlepší a nejbezpečnější možnost s ohledem na riziko přenosu nemoci.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, (CC BY 2.0)



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama