Omikron přebral v Česku vládu nad deltou. V nemocnicích leží na JIP hlavně neočkovaní

Varianta omikron se dostala už plošně nad hranici 50 procent zkoumaných pozitivních případů koronaviru v Česku. V neděli dokonce atakovala hranici 79 procent. V tento den ale data odrážejí spíše testy z laboratoří ve větších městech, a navíc o víkendu chodí na testy méně lidí. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Jen za posledních 14 dní bylo v Česku zachyceno celkem 82 759 pozitivních osob s covidem-19 s denním průměrem zhruba 5911 případů, což představuje 14denní incidenci přibližně 773 nakažených na 100 000 obyvatel. 

Nejvyšší sedmidenní incidence je přitom v okresech Praha-západ, Praha, Praha-východ a Česká Lípa.

Dobrá zpráva je, že denní přírůstek případů covidu-19 v Česku v mezitýdenním srovnání po sedmi dnech klesl. V pondělí testy prokázaly 7336 nakažených, zhruba o 2000 méně než před týdnem.


Očkovaní versus neočkovaní na JIP

V nemocnicích leží zatím asi 2350 pacientů s covidem, což představuje pokles oproti začátku minulého týdne o 740 osob. Oproti uplynulému víkendu hospitalizovaných ale mírně přibylo, přibližně o 60. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Bohužel většina pacientů s těžkým průběhem je neočkovaných.

„Jak ukazují data, mezi hospitalizovanými za posledních 14 dnů setrvale významně převažují neočkovaní. I vzhledem k masivní převaze omikronu, který se šíří rychleji než předchozí varianty, zdůrazňuji znovu důležitost očkování a posilující dávky očkování proti covidu-19. Velký význam má i dodržování hygienických opatření. Respirátory, rozestupy i důsledná hygiena rukou jsou v boji proti šíření nákazy velmi důležitými prvky,“ zdůrazňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková. 

Zdroj grafu: SZÚ

Na stejný trend upozornil i premiér Petr Fiala při cestách po nemocnicích v Jihomoravském kraji. Konkrétně ve Fakultní nemocnici Brno se na anesteziologicko-resuscitační klinice zajímal o péči o nejtěžší případy pacientů s nemocí covid-19.

„Chtěl bych využít této příležitosti, abych znovu poděkoval všem lékařům a zdravotníkům, kteří zápas s covidem-19 svádějí. Svádějí ho už řadu měsíců, vlastně už let, velmi úspěšně. A i tady jsem se znovu přesvědčil – a je to vidět i na tom, kdo na těch odděleních intenzivní péče leží –, jak důležité a jak klíčové je pro boj s covidem-19 očkování. Protože ty nejvážnější případy a ti, kteří jsou ohroženi na životě, jsou právě pacienti, kteří očkovaní nejsou,“ upozornil Fiala.

Hned pak společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem všechny vyzval, aby se nechali naočkovat.

„Nechali se očkovat i třetí dávkou, protože to je právě to, co nás může zachránit, co může zachránit lidem životy a zdraví a pomoci nám všem také v tom, aby se naše zdravotnická zařízení nepřetížila,“ dodal premiér Fiala.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům