Hlavička
21/10/2020

Od zítřka budou uzavřené obchody i služby a omezený pohyb lidí

Kvůli masivnímu šíření koronaviru vláda rozhodla, že v celém Česku zítra uzavře většinu obchodů i služeb. Cílem je ochrana zdravotnictví před kolapsem, který by podle odhadu vlády mohl přijít zhruba do dvou týdnů. Je nutné omezit pohyb osob, řekl ministr Prymula.

reklama

reklama

Opatření dopadnou nejen na obchody a služby, ale právě i na volný pohyb lidí. Ti by neměli zbytečně cestovat, výjimkou jsou třeba návštěvy rodiny, cesty do práce, na nákup či k lékaři nebo na úřad. Lidé ale nemusejí zůstávat doma, vláda vysloveně zmiňuje, že mohou chodit ven \""za účelem pobytu v přírodě nebo parcích\"" a jsou povoleny i cesty do vlastní chaty či chalupy nebo třeba k návštěvě hřbitova. Lidé se ale venku mohou shromažďovat nanejvýš ve dvou, pokud nejde o rodinné příslušníky.

Kromě obchodů a služeb, které mají výjimku, se ovšem zakazují umělecká vystoupení, koncerty, divadla, veletrhy, kongresy a podobné hromadné akce. Zavřít musí i tělocvičny, posilovny, bazény, muzea, hrady, zámky, zoologické i botanické zahrady. Počínaje zítřkem končí na dva týdny také taneční, hudební a herní kluby i diskotéky a noční podniky. Omezuje se i provoz obchodních center. Omezeny jsou i úřední hodiny úřadů. Vše o nových opatřeních se dočtete v článku PŘEHLEDNĚ: Kam se (ne)smí a proč? Jaké obchody a služby končí provoz?


reklama

Babiš se omluvil za chyby

Premiér Andrej Babiš se při tiskové konferenci za přísná opatření omluvil veřejnosti, zaměstnancům i podnikatelům. Přiznal také to, že vláda i on osobně udělali v minulosti chyby a že se o nich bude později ještě diskutovat.

\""Neuměl jsem si představit, že by se tohle mohlo stát, bohužel se to stalo a my musíme v první řadě chránit životy občanů. Není to jen o životech nemocných s covidem, ale o ochraně životů všech občanů,\"" uvedl Babiš.

Společně s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou vysvětlili, že jinak než přísnými restrikcemi se už epidemie koronaviru nedá zvládnout. Pokud by dál pokračovala stejným tempem, zdravotnický systém by podle predikcí vlády zkolaboval v první polovině listopadu.

Všechna opatření tedy směřují k omezení nárůstu nakažených, aby do dvou tří týdnů nezahltili nemocnice. \""Důvod, proč to děláme, je kapacita lůžek. I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,\"" prohlásil Babiš.

Přiznal i chyby vlády, ale obrátil se k veřejnosti se žádostí o pomoc. \""Udělali jsme různé chyby v minulosti, možná od první vlny. Teď jsme ale ve fázi, kdy to naše vláda musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez pomoci lidí,\"" řekl také Babiš. \""Doufám, že s důvěra lidí vrátí,\"" dodal a poděkoval za náročnou práci všem zdravotníkům.


Rekordní čísla nepřestávají růst

V úterý, den před novým rozhodnutím vlády, Česko dosáhlo v počtu denních nárůstů nákazy dalšího rekordu. Za jediný den se potvrdilo  11 984 nových případů nákazy covid-19. (EDIT: Ve středu už toto číslo dosáhlo 14 968 případů za den.)

V Česku je tak 124 tisíc aktuálně nemocných, 4 417 je jich hospitalizovaných a už 1 739 lidí na covid-19 zemřelo. Celkem se od počátku epidemie v březnu už nakazilo přes dvě stě tisíc lidí. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)reklama

reklama

reklama

reklama