Hlavička
07/12/2021

Očkovaných přibývá, ale méně v periferních oblastech země. Červený kříž prosí o pomoc

V Česku už máme podle údajů Ministerstva zdravotnictví téměř 6,5 milionu naočkovaných osob. Stále však na mapě republiky zůstávají pomyslná bílá místa, zejména v obcích, odkud mají lidé do očkovacích center daleko. Právě na tato místa se zaměřil Český červený kříž (ČČK).

reklama

reklama

Cílem Českého červeného kříže je podle jeho vyjádření pokrýt právě tato bílá místa, a to nejen z hlediska očkování, ale také z pohledu celkové zdravotní prevence.

V pátek 5. listopadu proto Český červený kříž zahájil akci na podporu zdravé prevence a proočkovanosti nazvanou Vánoce v pohodě? a hledá dobrovolníky na výpomoc.

V tuto chvíli už akce probíhá v kraji Ústeckém a začíná se také v krajích Libereckém a Plzeňském.

reklama

„Chceme se zaměřit na oblasti, kam jezdí hromadná doprava jen velmi zřídka, a lidé tak mají i horší dostupnost zdravotní péče. Zjistili jsme, že největší zájem o vakcinaci panuje mezi seniory, pro které je ale obtížné cestovat s několika přestupy. Ukazuje se, že je vhodnější, když ta možnost přijde za nimi,“ řekl pro web NašeZdravotnictví.cz prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Vedle seniorů jsou pak podle Jukla lidé, kteří uvažují o očkování, ale jakmile tuto možnost nemají poblíž, nerozhodnou se pro ni. 

„My jsme navíc nechtěli prvoplánově tlačit na očkování, protože bychom tím mohli část cílové skupiny odradit. Proto vedle očkování bude hlavním cílem těchto výjezdů také zdravotní preventivní péče jako měření krevního tlaku, měření cukru v krvi a zodpovídání otázek, které lidi ke zdraví zajímají,“ dodává prezident ČČK Jukl.


Hledají se dobrovolní lékaři

Aby ale tato akce byla úspěšná, potřebuje Český červený kříž pomoc. 

„Se zhoršující se situací v nemocnicích bychom rádi získali do našich a nemocničních očkovacích týmů lékaře, kteří nebudou například nasazeni na covidových jednotkách. Velmi se nám osvědčila spolupráce s lékaři na rodičovské dovolené, s praktiky, odbornými lékaři nebo lékaři v důchodu,“ prosí Marek Jukl.

Pomoc by probíhala jen jednou za týden nebo dva týdny. Dobrovolníci by se připojili do mobilních očkovacích týmů, které vyjíždějí do odlehlých oblastí. 

„Pro úplnost dodávám, že účast v tomto programu je – byť symbolicky – placená a počítá se s poskytnutím stravy,“ dodává Jukl.

V případě zájmu o zapojení se do akce se mohou lékaři a zdravotníci hlásit a psát na adresu [email protected].


Pavlína Zítková

Foto: archiv Český červený kříž

reklama

reklama

reklama

reklama