Hlavička
30/11/2021

Očkovaní musí nově po významném kontaktu s nakaženým na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu-19 musí po významném kontaktu s nakaženým pátý až sedmý den na test PCR. Do karantény ale nemusí.

reklama

reklama

Zatím očkovaní lidé proti covidu-19 nemuseli po kontaktu s nakaženým do izolace ani na test. Dneškem se to ale mění.

Hlavní hygienička ČR dnes v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci vydala aktualizaci metodického pokynu k nařizování karantény a izolace v souvislosti s onemocněním covid-19. V případě nakažené osoby v rámci jedné domácnosti budou na PCR test muset také ostatní členové domácnosti, a to i pokud jsou očkovaní a nemají příznaky onemocnění.

\""Dohodli jsme se na tom s řediteli krajských hygienických stanic v minulém týdnu. Všichni to očekávali, takže by to neměl být problém,\"" řekl už na včerejší tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

reklama

Žádanku na PCR test vystaví Krajská hygienická stanice na základě epidemiologického šetření a je ho nutné podstoupit pátý až sedmý den po kontaktu s nakaženým. Test je hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

„Neznamená to, že osoby sdílející stejnou domácnost s nakaženým musí automaticky do karantény, ale do doby výsledku PCR testu by měly nosit respirátor a sledovat svůj zdravotní stav,“ dodal ministr zdravotnictví.

Hlavní hygienička ČR rozeslala metodický pokyn Krajským hygienickým stanicím s okamžitou platností. Celé znění metodického pokynu naleznete v příloze.


Pavlína Zítková

Foto: Unsplash

reklama

reklama

reklama

reklama