Hlavička
04/02/2018

Nová zbraň proti rakovině. Převratný test ji odhalí z krve. Zachrání životy

Dnešek je Světovým dnem boje proti rakovině. Skoro jako dárek k němu se jeví článek uznávaného časopisu Science o novém revolučním testu rakoviny. Z trochy krve test odhalí hned několik druhů rakoviny, i v brzkých stadiích. Lékaři mluví o \""svatém grálu onkologie\"".

reklama

reklama

Pokud všechno dobře dopadne a očekávání vědců se naplní, bude mít lidstvo brzy v rukou velmi účinnou zbraň proti rakovině. Nepůjde o lék, ale o univerzální krevní test, který s vysokou spolehlivostí odhalí, jestli trpíte rakovinou nebo ne.

Test zatím dokáže najít osm druhů rakoviny - a to dříve, než se nemoc vůbec projeví. To při léčbě sehrává často zásadní roli a test by tak mohl zachraňovat nespočet životů. A nejen to, test je ve srovnání s mnoha současnými způsoby vyšetření levnější a nesrovnatelně komfortnější než třeba kolonoskopie, která odhaluje rakovinu střev.


reklama

Rakovinu bude možné i neléčit, jen sledovat

Snad symbolicky právě v posledním čísle světově uznávaného vědeckého časopisu Science zveřejnil tým amerických vědců článek o přelomové metodě odhalování rakoviny. Na 4. únor totiž připadá Světový den boje proti rakovině, jehož cílem je mimo jiné i podpora výzkumu této nemoci.

Experiment s detekováním rakoviny zatím podstoupila tisícovka pacientů, kteří už onemocněli, ale nádory se jim dosud nerozšířily do jiných tkání. Smyslem bylo ověřit, jestli testy ze vzorku krve dokáží rakovinu identifikovat. Výsledky jsou velmi slibné - test byl úspěšný na 70 procent.

I když odborníci varují před přehnaným optimismem, někteří lékaři neskrývají nadšení. Například lékař Gert Attard v BBC označil takový test za svatý grál onkologie. Upozornil i na další zajímavý efekt takového testu. Někdy nebude totiž nutné hned rakovinu ani léčit nebo operovat, ale pouze sledovat.


Jeden test na osm druhů rakoviny. Zatím

Převratný test je výsledkem práce týmu vědců z John Hopkins University v americkém Marylandu. Test nazývaný CancerSEEK dokázal odhalit rakovinu tlustého střeva, plic, prsu, vaječníku, jater, žaludku, jícnu a slinivky. 

Posledně jmenovaný druh rakoviny je přitom mimořádně nebezpečný a zákeřný. Navenek se dlouho nijak neprojevuje a pak už je na léčbu často příliš pozdě. Podle statistik umírají čtyři z pěti lidí s rakovinou slinivky ještě tentýž rok, kdy je u nich odhalena.

A nejde jen o slinivku. Z celkem osmi vyjmenovaných druhů rakoviny neexistuje pro pět z nich způsob, jak je odhalit v ranných stádiích. To pak výrazně komplikuje léčbu a snižuje možnosti vyléčení a přežití.


Levný a jednoduchý test. Průlom v boji s rakovinou?

K odhalení rakoviny stačí u testu CancerSEEK jen vzorek krve. V něm hledá pozměněné proteiny a zmutovanou DNA. Slibné je na tom to, že pokud by vědci dokázali rozšířit spektrum hledaných enzymů a mutací, mohl by test odhalovat i další druhy rakoviny. Dosud byl testovaný na pacientech s rakovinou. Teď ho tým výzkumníků ověřuje na zdravých lidech, aby zjistil, jak bude test úspěšný při nasazení v klinické praxi. 

Velkou předností by v případě úspěchu testu byla jeho cena. Zatím by se mohla pohybovat kolem 500 dolarů (cca 10 000 korun), což se sice může zdát dost. Jenže některá současná vyšetření bývají stejně drahá nebo ještě dražší. Navíc jsou mnohdy pro pacienta zatěžující a nepříjemná. Test by lidé mohli absolvovat třeba jednou ročně - jako jednoduché preventivní vyšetření.


Dnes je Světový den boje proti rakovině 

Světový den boje proti rakovině se připomíná 4. února. Má zvýšit povědomí o této nemoci, o jejích příčinách, druzích, ale i prevenci onemocnění. Takovou kampaň v osvětě vede i ženevská Mezinárodní unie boje proti rakovině. Shrnuje ji do čtyřech základních bodů:

- dětem zajistit nekuřácké prostředí

- vyhýbat se přílišnému slunění

- mít zdravou životosprávu, dostatek fyzické aktivity a nemít nadváhu

- vědět o možnostech očkování proti rakovině

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama