Hlavička
30/10/2021

Nová přísnější opatření: Placené testy, kontroly v hospodách. Co se mění

Se začátkem listopadu se mění přístup státu k neočkovaným lidem. Pravidla se zpřísňují a odmítání očkování pro ně teď bude dražší a nepohodlnější než dosud. Vláda a ministerstvo zdravotnictví tím chtějí neočkované motivovat k vakcinaci proti covidu-19. Epidemie totiž nabírá na síle.

reklama

reklama

Bez očkování budou mít lidé problém dostat se například do restaurací. A pokud je budou chtít navštívit, za testy si sami zaplatí. Ty navíc budou mít kratší platnost, takže se rozhodnutí neočkovat lidem výrazně prodraží. Mění se i protiepidemická opatření na školách.


Konec testů zdarma

reklama

Nejvýraznější a nejdůležitější změnou je patrně to, že končí testování zdarma. Na něj budou mít nárok jen lidé, kterým zdravotní stav nedovoluje očkování nebo je u nich naopak podezření z nákazy a test jim přikáže lékař.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch původně zamýšlel zavést placené testy až od prosince, ale s ohledem na nepříznivý vývoj epidemie to vláda nakonec svým rozhodnutím o měsíc uspíšila. Cílem  je, aby se dosud neočkovaní nechali vakcinovat. K podobnému kroku už přistoupilo například Německo, Itálie nebo Francie. V Itálii přitom zašli ještě dál – od poloviny října tam lidé bez vakcíny nebo testu nesmějí ani do práce, nemají nárok na výplatu, ani náhradu. A to bez výjimky.

I těmito příklady hájí ministr Vojtěch konec testů zdarma. „Nedokážu si odůvodnit, proč bychom měli nadále platit z veřejného zdravotního pojištění, ze kterého se platí péče o děti, těžce nemocné, pacienty s rakovinou, aby mohl někdo do hospody,“ prohlásil dnes Vojtěch v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Bezplatné testy budou kromě indikovaných pacientů už jen pro děti do 18 let a také pro ty, kteří se nechali očkovat alespoň první dávkou. „Není nic špatného, pokud to stát udělá. A nejsme to jen my, Německo to zrušilo od 11. října. Ty státy jasně říkají - očkování je pro nás priorita a my to říkáme taktéž,“ uvedl Vojtěch ještě před přijetím nových pravidel.


PCR test jen na tři dny, antigenní na 24 hodin

Kromě toho, že si neočkovaní lidé budou ve většině případů za testy už sami platit, se zkracuje také doba jejich platnosti. U PCR testů se tak jejich platnost zkracuje ze sedmi dní na 72 hodin, u antigenních testů pak ze 72 hodin na 24 hodin. Více jsme psali v článku Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Brzy by se neočkovaným lidem ale mohlo testování prodražit ještě víc. Ve hře je totiž podle úvah hlavní hygieničky Pavly Svrčinové i to, že by byly uznávány pouze PCR testy, které jsou podstatně dražší než ty antigenní. Bude záležet na tom, jak a zda bude epidemie znovu sílit. „Vzhledem k situaci, jak se vyvíjí, očekávám, že by to mělo být relativně brzy, do týdne až čtrnácti dnů,“ uvedl dnes v ČT Vojtěch.

Jistým zmírněním pravidel je v tomto případě jen to, že testem se nebudou muset prokazovat děti do 12 let. Zatím to platilo jen po hranici šestého roku.


Bez testu do hospody nelez

Hojně diskutovaným novým opatřením jsou kontroly v restauracích. Od pondělí bude muset personál restaurací, hospod, barů, kaváren a podobných podniků kontrolovat u každého hosta doklad o jeho bezinfekčnosti. To znamená, že se prokáže potvrzením o tom, že nemoc v posledních 180 dnech buď prodělal nebo je očkovaný anebo v posledním dni až tří dnů negativně testovaný.

Personál má povinnost hosta zkontrolovat hned poté, co se usadí u stolu. Mezi pravomoci obsluhy pak bude patřit i to, že hosta z restaurace vykáže, pokud nebude výše zmíněné podmínky splňovat. Restauracím přitom hrozí vysoké pokuty, pokud by toto opatření nedodržovaly a hosty nekontrolovaly. Hlavní hygienička Svrčinová přitom už oznámila, že se v týdnu chystá celorepubliková kontrolní akce zaměřená právě na dodržování tohoto pravidla.


Změny ve školách – bez testu či očkování jen respirátor

Další opatření se vztahují ke školám. 1. a 8. listopadu budou v osmi krajích republiky testováni žáci základních a středních škol – a opět se to bude týkat těch neočkovaných. Půjde o okresy České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Tam všude se epidemiologická situace zhoršuje.

„Sledujeme výrazný skok v počtu nakažených. Na základě dohody s ministrem školství a odborníků cílíme na všechna ohniska nákazy, mezi které patří i školy. Testovat se nebudou muset očkované děti nebo ty, které prodělaly onemocnění covid-19,“ odůvodnil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že děti mohou doložit také negativní výsledek antigenního nebo PCR testu u poskytovatele zdravotních služeb. Opět u nich ale bude platit zkrácená doba platnosti - u antigenního na jeden den, u PCR testu na tři dny.

Pokud se žáci odmítnou nechat testovat, budou muset prakticky po celou dobu pobytu ve škole nosit  respirátor. Cvičit pak budou moci pouze ve venkovních prostorech, přičemž nesmějí použít sprchy, dále nesmí zpívat, pokud nemohou udržet 2 m odstup, musí používat vyčleněné hygienické zařízení a při konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů musí sedět v lavici nebo u stolu a musí dodržovat odstup od ostatních osob 1,5 metru.

Vzhledem k tomu, že školy se stávají některými ohnisky nákazy, se podobná pravidla budou vztahovat i na pedagogy a další zaměstnance škol. Dokonce i ve školních jídelnách se budou zaměstnanci muset prokázat OTN (očkování/test/prodělaná nemoc) anebo pro ně bude platit povinnost nosit neustále respirátor.


David Garkisch

Ilustrační foto: Max Pixel, CC0reklama

reklama

reklama

reklama