Hlavička
Zprávy -
16/08/2021

Nová pravidla: masivní testování školáků i více lidí u stolu v restauraci

Vláda dnes schválila nová protiepidemická pravidla, podle kterých se bude v Česku žít od září. Většinou jde o rozvolnění a ústup od přísnějších opatření, která se týkají hromadných akcí, návštěv restaurací nebo využívání některých služeb. Už je také jasné, za jakých podmínek se otevřou po prázdninách školy.

reklama

reklama

Ačkoliv se opatření uvolňují pro všechny, očkovaným lidem straní více. Některé povinnosti se na ně nebudou vztahovat, přičemž neočkovaní lidé naopak budou muset namísto vakcinace podstupovat pravidelné testy na covid-19. Vláda ještě nerozhodla, zda si tyto testy nebudou muset hradit lidé sami. Zatím na ně přispívají zdravotní pojišťovny.


Školní rok začne plošným testováním

reklama

Z balíku nových pravidel je patrně nejsledovanější a nejdůležitější manuál pro provoz škol v novém školním roce. Ten počítá s plošným preventivním testováním žáků a studentů na začátku školního roku a definuje také pravidla pro nošení ochrany nosu a úst ve školách.

Podrobnosti o pravidlech pro provoz škol chce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s ministrem školství Robertem Plagou a hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou zveřejnit až zítra v úterý.

Některé zásadní body jsou ale známé už dnes. Školní rok například započne plošným preventivním testováním v prvních dvou týdnech v září. „Hladký průběh školního roku je naší prioritou. Jeho začátek může být pro vývoj aktuální epidemiologické situace zcela klíčový. Vládě jsem proto navrhl, aby žáci ihned po začátku školního roku prošli plošným preventivním testováním. Díky tomu dokážeme včas zachytit případnou nákazu z prázdnin a zamezíme jejímu šíření,“ odůvodnil to ministr Vojtěch.


Zoo, hrady či muzea se vrátí k běžné kapacitě návštěvníků

Kromě toho se vláda zabývala i dalšími opatřeními. V restauracích bude smět od začátku září u stolu sedět až šest lidí namísto dosavadních čtyř. Do normálního stavu se vrací provoz zoologických či botanických zahrad, hradů a zámků nebo galerií a muzeí. Dosud platí, že jejich návštěvnická kapacita smí být neplněna jen ze 75 procent, nově už to bude moci být rovných sto procent návštěvnické kapacity.

K pozoruhodnému posunu došlo u online testování – při něm se člověk sice otestuje sám, ale prostřednictvím kamery a monitoru na to bude dohlížet lékař, který v případě negativního testu vystaví pacientovi na dálku potvrzení. Takový test bude vstupenkou k využívání některých služeb nebo k návštěvě hromadných akcí a podobně. Ještě minulý týden přitom Ministerstvo zdravotnictví online testy odmítalo. Více jsme o tom psali v článku Online testy na covid jsou neplatné, tvrdí ministerstvo. Dělají je laici.


Hromadné sportovní a kulturní akce

Od září se mění také pravidla pro sportovní, kulturní a další hromadné akce. Akce s kapacitou do 3 000 osob mohou být obsazeny účastníky, kteří splňují pravidlo OTN (očkované osoby, testované osoby, osoby s prodělanou nemocí). Při vyšší kapacitě musí být nově minimálně polovina kapacity obsazena osobami, které jsou plně očkované nebo nákazu koronavirem prodělaly. Zbylou část kapacity mohou obsadit také testované osoby.

Pro účastníky pravidelných aktivit, jako je třeba sportovní příprava a skautské oddíly, se od září zavádí platnost antigenního testu na sedm dní. Platnost testů se ale vztahuje pouze na tuto samotnou aktivitu, tedy už ne například na návštěvu restaurace. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0



reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama