Hlavička
20/01/2021

Nová mutace covidu možná povede k povinným respirátorům namísto roušek

Obyčejné látkové roušky už možná proti koronaviru nebudou stačit. Vláda zvažuje po vzoru Německa a Rakouska zavést povinné chirurgické roušky a respirátory v obchodech a veřejné dopravě. Důvodem je nová mutace viru, která se šíří asi o 40 procent rychleji než původní.

reklama

reklama

Nadšenecká svépomoc, s jakou si Češi na jaře sami sobě i navzájem šili látkové roušky, je už teď minulostí. Takovou roušku lze koupit na každém rohu. I těm možná ale odzvoní, protože se ukazuje, že proti nové mutaci koronaviru objevené koncem roku ve Velké Británii nestačí.reklama

Nová mutace covidu je nakažlivější


Sice ještě není jasné, jestli je novější virus pro člověka nebezpečnější než jeho starší verze, ale už se ví, že se mnohem snáze šíří. V pondělí byla tato mutace zachycena poprvé i v Česku (zatím v Praze, Středočeském a Královéhradeckém kraji), ale ještě předtím ji lékaři odhalili v Německu, patrně v Rakousku, Slovensku nebo také v Maďarsku. Bylo to tedy jen otázkou času.


Problém s nakažlivějším virem je v tom, že zásadně narušuje epidemické plány. V pondělí, tedy ve stejný den, kdy české laboratoře zachytily tuto mutaci poprvé, o její existenci jednala vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný pak veřejnosti vysvětlil hrozící potíže – to, co se dosud při šíření nákazy odehrálo za deset dnů, může nový vir způsobit za pouhých šest dní. Epidemie by tak mohla akcelerovat mimo dosavadní předpoklady.Povinné respirátory? Uvidí se


Kvůli rychleji nakažlivé mutaci už Německo a Rakousko přijalo přísnější opatření a ve veřejné dopravě či obchodech nařizují tyto sousední země nošení respirátorů nebo alespoň chirurgických roušek. Ty látkové totiž nejsou tak účinné.


Podobným plánem se zabývá i česká vláda. „V Rakousku a Německu mluví o povinném nošení respirátorů FFP2 v MHD a obchodech. Řekl jsem novinářům, že i my o tom diskutujeme. DISKUTUJEME, zatím nic víc,“ uvedl premiér Andrej Babiš na Twitteru.


Ovšem už v pátek o možném zaváděním respirátorů namísto roušek bude vláda opět jednat. Potvrdil to ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že se teď prověřuje, jaké jsou výrobní možnosti respirátorů v Česku. Ve státních rezervách je jich asi 16 milionů kusů.


Náhradu roušek za respirátory požaduje i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Zatím by podle ní mělo jít jen o doporučení, ale nevylučuje, že by respirátory typu FFP2 mohly být časem i povinné. Především tam, kde se setkává mnoho cizích lidí, tedy ve veřejné dopravě a především ve zdravotnických zařízeních a ústavech sociálních služeb, kde je covid-19 nejrizikovější. Záležet podle ní bude na vývoji epidemie a rychlosti šíření nové mutace koronaviru.Vláda chce poslance znovu žádat o delší nouzový stav


Vláda se kromě toho dnes dohodla, že současná protiepidemická opatření nebude zmírňovat a ponechá je dál v platnosti. Podmínkou je, aby poslanci souhlasili s prodloužením nouzového stavu o jeden měsíc do 21. února. Sněmovna o tom bude jednat zítra.


Nejnovější vývoj epidemie koronaviru opět není příznivý. Po třech dnech, kdy se index rizika PES držel na 70 bodech, ve středu stoupl na 73. Zavinil to růst tzv. reprodukčního čísla, tedy výpočtu kolik jeden infikovaný člověk nakazí dalších. Od pondělí tato hodnota vystoupala z 0,76 na 0,82.


Za úterý v Česku přibylo 9 558 nových zachycených případů nákazy, což je i přes vysokou hodnotu stále zhruba o 1 200 případů méně než minulý týden. A i když mírně klesl i počet hospitalizovaných lidí, stále je jich velmi mnoho na to, aby bylo možné protiepidemická opatření rozvolňovat. V současné době se v nemocnicích s covidem-19 léčí 6 608 pacientů a z toho je jich více než tisícovka ve vážném stavu.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama