Hlavička
Rady a tipy -
28/07/2018

Nová léčba schizofrenie? Léky jen dvakrát ročně. Hledají se dobrovolníci

Máte schizofrenii a nejste spokojeni s dosavadní léčbou? Nebo máte schizofrenika v rodině? Můžete vyzkoušet novou moderní léčbu v mezinárodní klinické studii Institutu neuropsychiatrické péče (INEP). Preparát se podává jen dvakrát ročně a snižuje tak riziko návratu choroby.

reklama

reklama

Schizofrenie je těžká psychická nemoc, která zahrnuje poruchy mnoha duševních funkcí. Označuje se také jako \""třetinová nemoc\"", protože zhruba třetina schizofreniků se dokáže vyléčit, třetina trpí i přes léčbu návraty nemoci a některými příznaky a u třetiny schizofreniků jsou symptomy chronické a léčba na ně nezabírá. Smutný osud pak má asi každý desátý schizofrenik, který podle statistik ukončí svůj život sebevraždou.

Psychiatři a ostatně i sami pacienti popisují schizofrenii jako rozdělené myšlení. Takoví lidé ztrácejí kontakt s realitou, selhává jak jejich myšlení, tak schopnosti vnímat emoce jiných lidí a správně na ně reagovat.

Příznaků je ovšem celá řada. Někteří schizofrenici mají porušenou i motoriku, pozornost nebo paměť, mají nesrozumitelnou řeč, často halucinace ve formě hlasů, stihomam, nedokáží prožívat radost nebo zmobilizovat vůli k činnosti. Často se také mění osobnost nemocných, bývají především vztahovační, nevěří svému okolí, jsou zatrpklí, zhrubnou. Ztrácejí i sociální návyky a schopnost se o sebe postarat. 

reklama


Schizofrenici léky někdy vynechávají. Nemoc se pak vrací

Následkem toho všeho je schizofrenie poměrně \""drahou\"" nemocí. Léčba je dlouhodobá, nákladná a mnoho schizofreniků je kvůli nemoci v invalidním důchodu. Mnohdy se navíc nemoc vrací a pacienta je nutné i po dočasně úspěšné léčbě znovu hospitalizovat.

Důvodem relapsů je obvykle fakt, že pacienti po nějaké době začnou pravidelné medikamenty svévolně omezovat nebo je přestanou brát úplně. Když léky vynechávají jen občas, zažívají stres. Pokud ale vynechávají užívání léků po dobu několika dnů nebo týdnů, psychotické stavy se vracejí. Když léky přestanou brát úplně, do několika měsíců se nemoc znovu objeví v plné síle a nezřídka je nutná opět hospitalizace.


Řešením jsou preparáty s pomalým vstřebáváním

Problém s vynecháváním léčby se týká především těch pacientů, kteří užívají léky ve formě tablet. Berou je častěji a je snadnější je vynechat. Řeší to tzv. depotní preparáty (s velmi pomalým vstřebáváním) , které účinkují delší dobu a není tedy tak snadné je vynechávat.

Takové preparáty lékaři většinou předepisují pacientům, u kterých se vyskytl relaps nebo museli být opakovaně hospitalizováni. I na českém trhu jich několik je a zřejmě by mohl přibýt další. Jeho zkoumáním v mezinárodní klinické studii se teď zabývá zmiňovaný Institut neuropsychiatrické péče (INEP).


Máte zájem zkusit novou léčbu? Tohle jsou podmínky

Pro klinickou studii shání INEP dobrovolníky, kterým nevyhovuje dosavadní léčba a chtěli by zkusit léčbu novým \""inovativním preparátem\"". Institut ho ve své výzvě přímo nezmiňuje, ale uvádí, že se užívá jen dvakrát ročně. \""Výrazně tak snižuje riziko relapsu. S tím souvisí i výjimečně stabilní dlouhodobá hladina léků, což vede i ke stabilitě na straně pacienta. Udržuje hladinu léků po dlouhé měsíce, tudíž riziko, že pacient léky vysadí (jak tomu často bývá u klasických, v tabletkách užívaných lécích), výrazně eliminuje,\"" uvádí INEP.

Má to ovšem několik ale. Institut je uvádí jako základní podmínky pro zařazení do klinické studie. Věk pacienta musí být mezi 18 a 70 lety a musí mít schizofrenii odborně diagnostikovanou. Může jít o jakýkoli typ choroby, ovšem ne v akutní fázi a současná léčba přitom není zcela efektivní. Pacient také nesmí mít v minulosti diagnostikovanou bipolární afektivní poruchu, disociativní poruchu, autistickou poruchu nebo demenci a nesmí trpět závažným tělesným onemocněním.


David Garkisch

Ilustrační foto: Publicdomainpictures.net, CC0 Public Domain


reklama

reklama


reklama

reklama