Hlavička
Zprávy -
05/11/2019

Nasadit mediky místo doktorů? Nebezpečný nesmysl, zní od lékařů

Nedostatek lékařů je akutní problém, který se týká prakticky celé země. V Jihomoravském kraji se rozhodli chybějící lékaře nahradit mediky, kteří by do nemocnic chodili na placené stáže. Od lékařů i jejich komory ale zaznívá varování: Je to nesmysl. Navíc nebezpečný.

reklama

reklama

Nahradit nedostatkové lékaře mladými mediky? To je záměr Jihomoravského kraje, kterým chce hejtmanství řešit chybějící lékaře v nemocnicích v regionu. Tento plán je zapsaný ve čtyřistastránkovém strategickém dokumentu, o kterém budou zastupitelé jednat začátkem příštího roku. Má určit, jak se bude zdravotnictví v kraji vyvíjet v příštích letech.

O plánu jihomoravského hejtmanství informoval portál iDnes.cz. V pondělí o něm totiž debatovali ředitelé krajských nemocnic. „Vypíšeme dotační program pro mediky v krajských nemocnicích. Například když v Ivančicích nemají dost radiologů, tak právě tam nabídneme placené stáže,“ popsal plán krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).


reklama

Lékařů je skutečně nedostatek. Stárnou a mladých je málo

Záměrem hejtmanství je, aby si zkušenější lékaři vychovali své nástupce. Každý medik by pak po absolvování placené stáže měl v daném zařízení nějakou dobu pracovat. Podobným způsobem kraj už od loňska motivuje budoucí zdravotní sestry. Studentka čtvrtého ročníku si tak během stáže může přijít až na třicet tisíc korun, ale musí po ukončení studia v nemocnici pracovat stejně dlouho, jako trvala její stáž.

„Když jsme vypsali první dotační program, přihlásilo se patnáct zájemců, což považuji za úspěch. Doufáme, že podobný systém zafunguje i v případě mediků. Jak bude detailně fungovat, ještě ladíme s fakultou,“ řekl při pondělním jednání krajský radní Vojta.

Faktem je, že data nejsou příznivá. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je například průměrný věk chirurgů v nemocnicích 44 let a v soukromé sféře dokonce 55 let. Podobné je to i u ostatních ambulantních specialistů.


Lékaři: Je to nesmysl. Medik lékaře nemůže nahradit

Přestože si ředitelé krajských nemocnic plán chválili, lékaři před ním varují. Přinejlepším podle nich nebude fungovat, přinejhorším by mohl porušovat zákon a ohrozit pacienty. Medici se nemohou stát náhradou za lékaře.

„To je naprosto absurdní řešení,“ komentoval záměr kraje mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. „Medici nikdy nemohou nahradit lékaře. Pracovat smí jen pod dohledem nebo dozorem lékařů a smí dělat jen určité úkony. Je samozřejmě dobře, když je v týmu navíc medik, v rámci výuky kouká zkušenému lékaři přes rameno a může se něčemu přiučit, ale lékaře nikdy nemůže zastoupit,“ dodal mluvčí Sojka.

Podobně na věc nahlíží i předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel: „Medik není lékař, takže nemůže lékaře zastoupit. Jako řešení nedostatku lékařů je to nesmysl. Podobný případ jsou ukrajinští lékaři, které sem Ministerstvo zdravotnictví dováží. Taky jsou v postavení mediků a ze zákona nesmí samostatně pracovat.“


Komora: Lékařům to nedoporučujeme, je to riziko

Martin Engel tak naráží na fakt, že každý medik nebo ukrajinský lékař bez předepsaných zkoušek je v reálném provozu nemocnic nebo ambulancí spíše přítěží. Samostatně pracovat nesmí, musí mít nad sebou přímý dozor či dohled a každý lékař-školitel smí takto dohlížet jen na jednoho studenta. Už z toho je zřejmé, že medici lékaře nahradit nedokážou, anebo jen za cenu porušování zákona.

Lékařská komora před tím varuje jak mediky, tak lékaře. „Je to i otázka odpovědnosti, pokud by se pacientovi něco stalo. Medici ji nést nemůžou a ani nemají. Odpovědnost by nesli lékaři, kteří by je měli pod sebou. Proto to nedoporučujeme ani medikům, ale hlavně těm lékařům, kteří by na sebe brali všechna rizika,“ upozornil mluvčí lékařské komory Michal Sojka.


David Garkisch

Ilustrační foto: media.defense.gov, spangdahlem.af.mil


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama