Hlavička
Zprávy -
05/07/2020

Nakažených na Karvinsku přibývá i mimo doly. Karanténu úřady nechtějí

Koronavirus na Karvinsku nepolevuje. Podle hejtmana kraje se situace dokonce zhoršuje, virus se šíří i mezi ženami a mladými, kteří už se nemohli nakazit v dole. Ministerstvo a hygienici zatím karanténu v oblasti nevyhlásili. Česku se tak ale uzavírají hranice cizích zemí.

reklama

reklama

Zatímco Česko pro své občany rozvolňuje omezení cestování, některé země Čechům pravidla zpřísňují. Kvůli narůstajícím počtům nakažených omezily vstup Čechů Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Kypr. Vláda se sice brání tím, že jde o nárůst jen v jednom regionu, ale navenek situace na Karvinsku zkrátka ovlivňuje celou republiku.


Hejtman: Situace na Karvinsku se zhoršuje

reklama

Situace přitom k lepšímu nijak zásadně nesměřuje. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák naopak tvrdí, že se zhoršuje. „Když jsem se díval na ranní data, zcela určitě lze říct, že část ohniska OKD přepadá do komunity. Důkazem je, že z 94 nakažených, kteří byli v sobotu odhaleni, je 41 lidí do 30 let a většina z nich jsou ženy. Dochází k tomu, že už to nejsou horníci, ale další lidé. Situace se z tohoto pohledu určitě zhoršuje,“ řekl dnes hejtman Vondrák České televizi.

Apeloval také na veřejnost. „Lidé by si měli uvědomit, že je třeba nosit roušky, i když to žádné nařízení nepožaduje. Dle mého názoru situace, kdy koupaliště jsou plná lidí bez roušek, je potenciálně nebezpečná,“ prohlásil hejtman.

Zatímco jinde v Česku už lidé mohli odložit roušky, na severu Moravy jsou stále povinné, některá opatření se dokonce zpřísnila. Společnost OKD navíc zastavila na šest týdnů provoz všech svých tamních dolů. Více v článku Končí ochranná opatření. Roušku jen do nemocnic, metra a na Ostravsko.


Vojtěch: Na karanténu to zatím není

Ani přes znepokojení hejtmana se Ministerstvo zdravotnictví nechystá na Karvinsku zavádět další opatření. Přesto už padla slova o možné karanténě pro nejvíce zasažené oblasti. Ministr Vojtěch to ale zatím vyloučil.

„Počet nakažených sice roste, ale v čase tam přírůstek spíše klesá. Navíc jde o bezpříznakové jedince a nedochází k žádnému zásahu rizikových skupin nebo k eskalaci počtu hospitalizovaných pacientů,“ řekl dnes Adam Vojtěch v rozhovoru pro Rádio Impuls.

Později se ke stejnému tématu vrátil ve vyjádření pro ČTK: „Karanténu v dané oblasti může nařídit místní hygienická stanice. Jedná se až o zcela krajní řešení.“ Podle ministra by šlo o zásadní zásah do životů místních, kteří už teď nemají lehkou situaci a jsou v rámci zbytku Česka stigmatizováni.  


Hygienici: Z Karvinska se koronavirus nešíří

Karanténu zatím odmítají i krajští hygienici. Ohnisko je podle nich známé, situace není nová, koronavirus se mimo okres Karviná nešíří, pozitivně testovaní a jejich kontakty jsou v domácí izolaci.

„Nadále platí, že není z epidemiologického hlediska nutné vyhlašovat v celém kraji nová plošná karanténní opatření. Samozřejmě situaci na Karvinsku trvale monitorujeme, vyhodnocujeme vliv přijatých opatření v lokálních ohniscích a jsme připraveni okamžitě reagovat na případný další vývoj,“ uvedla dnes Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje v tiskové zprávě k úvahám o karanténě.

„V sousedících okresech Ostrava a Frýdek-Místek jsme zaznamenali nárůst v řádech desítek případů, tyto případy však zahrnují převážně rovněž horníky z OKD a jejich rodinné příslušníky. V ostatních okresech Moravskoslezského kraje ani v jiných krajích ohnisko na Karvinsku nepředstavuje reálné epidemiologické riziko,“ dodali hygienici.


V sobotu 121 nových případů, v neděli údajně jen 29

Situace v celém Česku se zatím vyvíjí jako na houpačce. Zatímco v pátek přibylo 141 potvrzených případů a v sobotu to bylo 121 nakažených, v neděli to podle podvečerního vyjádření Ministerstva zdravotnictví bylo pouhých 29 nových případů.

Z aktuálních čísel vyplývá, že se dosud v celém Česku nakazilo 12 469 lidí, vyléčilo se jich 7 864. Aktuálně se v nemocnicích s covidem-19 léčí 130 lidí a dosud jich 348 zemřelo. Nové ohnisko nákazy se objevilo v sobotu v pobočce firmy HR Partner CZE v Církvici. Nakazilo se tam třináct pracovníků, skoro polovina ze všech, a firma raději provoz uzavřela. Zatím není jasné, jak se koronavirus mezi zaměstnance dostal a jak se šířil. Firma prý dodržovala všechna ochranná opatření a i podle hygieniků se chovala zodpovědně.


David Garkisch

Ilustrační foto: pexels.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama