Hlavička
20/05/2020

Na Dole Darkov už je 113 nakažených horníků. Důl mění pravidla provozu

Počet horníků nakažených koronavirem v Dole Darkov dnes skokově vzrostl. Přibylo 88 nových případů a celkem je mezi zaměstnanci 113 nakažených. Důl funguje dál, ale na příkaz hygieniků zpřísnil pravidla provozu i prověřování pendlerů, kteří přijíždějí za prací z Polska.

reklama

reklama

Nárůst nemocných mezi horníky se očekával. Jde totiž o výsledky pondělního plošného testování skoro osmi stovek zaměstnanců. To hygienici nařídili a spustili poté, co se mezi horníky objevilo prvních třiadvacet nakažených. Do součtu celkem 113 případů patří i dva důlní záchranáři, kteří si ale nechali udělat test soukromně sami. Mezi nakaženými jsou jak Češi, tak Poláci.

Žádný z pozitivně testovaných netušil, že je nakažený. \""Horníci byli bez příznaků, takže neměli problém projít měřením teploty při vstupu do závodu ani vykonávat fyzicky namáhavou práci,\"" uvedl mluvčí moravskoslezských hygieniků Radim Mudra.


reklama

Hygienici teď prověřují blízké horníků

Hygienici v dalších plošných testech mezi horníky zatím pokračovat nebudou. Zaměřili se místo toho na rodinné příslušníky nakažených. Právě u nich předpokládají další strmý nárůst případů souvisejících s nákazou na Dole Darkov.

Hygienici je teď metodou trasování vyhledávají a postupně testují. \""Ti, kteří mají významný kontakt s nemocnými, jdou na PCR vyšetření. Pokud s někým žiju a on neví, že je nemocný, tak nedodržuje žádná pravidla,“ řekl mluvčí hygieniků.


Bez potvrzení nesmí horníci z Polska do práce

Situací od pondělí společně řeší hygienici a zástupci OKD. První případy se objevily už minulý týden a důl poté zavedl nejrůznější protiepidemická opatření. Po každé směně procházejí šatny, výdejny, sprchy, toalety a společné prostory dezinfekcí. Pravidelně se čistí také madla, vypínače a kliky i autobusy, které horníky svážejí do práce. Zaměstnanci také procházejí před termokamerou, která jim měří teplotu a pokud pracují v dole, musí povinně nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle.

Teď tato opatření ještě přitvrdila. Dezinfekce je nařízena ještě ve větším rozsahu a zaměstnance důl rozdělí tak, aby se zbytečně nesetkávali. Důl kvůli tomu zkrátil pracovní dobu o hodinu (aniž by krátil mzdy), takže se jednotlivé směny mezi sebou nepotkávají. Přešel také ze čtyřsměnného provozu na třísměnný.

Od horníků-pendlerů, kteří přijíždějí za prací z Polska, teď důl vyžaduje kopie výsledků PCR testů na Covid-19, pochopitelně negativní. \""Budeme sledovat jejich platnost a v případě, že skončí a pracovníci nedodají nový test, nedostanou se na pracoviště,\"" uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.


Počet mrtvých na Covid-19 v Česku překonal tři stovky

V Dole Darkov pracuje 1800 zaměstnanců. OKD na Karvinsku těží ve čtyřech dolech a celkově zaměstnává 8 400 lidí, z nichž asi dva tisíce jsou Poláci. Důl Darkov je nyní dalším ohniskem nákazy v Česku.

V celé zemi se dosud nakazilo 8 698 lidí, přičemž 5 818 se jich z nemoci vyléčilo. Nemocných tak je aktuálně asi dva a půl tisíce. Počet mrtvých včera překonal třístovkovou hranici a dnes jich je už 304. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama