Ministr Vojtěch volá věrné do boje. Vyzval je divným „urgentním“ e-mailem

V pátek se bude rozhodovat o blízké budoucnosti českého zdravotnictví i státního rozpočtu. Premiér se sejde s krizovým štábem zdravotníků i komunisty, kteří se k jejich požadavkům přidali. Ministr zdravotnictví proto podivnou výzvou povolal na místo své podporovatele.

Premiér Andrej Babiš byl překvapený daty, která mu na úterní schůzce krizový štáb prezentoval. Šlo přitom o oficiální data Ministerstva zdravotnictví. Více o tom v článku Klame Vojtěch Babiše? Zdravotníci premiérovi předali úplně jiná data.

Premiér si chce nové informace ještě jednou analyzovat a slyšet, co na navrhovanou úhradovou vyhlášku říkají všichni poskytovatelé zdravotní péče. Proto si s nimi na pátek naplánoval další schůzku na Úřadu vlády.

Z osobního pokynu ministra je ovšem na stejné místo a stejný čas svolána tzv. rada poskytovatelů. To je ministrův poradní sbor, který si sám loni zřídil svým příkazem. Jde o externí poradce, jejichž výběr podléhá ministerstvu. Lze tedy předpokládat i loajalitu členů rady.


Urgentní. Přijďte podpořit ministra...

Tomu napovídá také tón, důraz a naléhavá jednoznačná výzva, kterou na pokyn ministra dostali všichni členové rady poskytovatelů. Krizovému štábu je podezřelý i způsob, jakým se tak stalo. Ministr totiž členy vlastní zřízené rady v e-mailu nepokrytě vyzývá k podpoře stanoviska ministerstva. Dokonce s nadpisem „urgentní“:


!!!!!!! Urgentní

Vážení členové Rady poskytovatelů,

z pokynu pana ministra Vojtěcha bych vás všechny chtěla požádat o účast na schůzce v pátek 11. 10. 2019 od 10:30 hodin na Úřadu vlády – zasedací místnost číslo 162.

Jednání se bude účastnit pan premiér, pan ministr a odbory. Na tomto zásadním jednání bude pan ministr potřebovat vaši podporu ve stanovisku ministerstva.


Krizový štáb zdravotníků a pacientů poukazuje na ministrovu podivnou výzvu k „podpoře ve stanovisku ministerstva“, tím spíš, že tak žádá vlastní poradní, a tedy nikoli nezávislý orgán. Například Českou lékařskou komoru do této rady vůbec nepřizval, přestože se o členství na ministerstvu aktivně hlásila.


David Garkisch

Ilustrační foto: Nick Youngson, CC BY-SA 3.0, Alpha Stock ImagesAnketa

Věříte ministru Vojtěchovi, že české zdravotnictví už má peněz dost?

Celkem hlasovalo 514 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

NKÚ: Epidemii stát podcenil. Nákupy byly chaotické, respirátory drahé

Kubek: Zdravotnictví je na dně a vláda nemá odvahu k přísnosti