Hlavička
Zprávy -
25/11/2019

Ministr se bojí lékařů. Radši diskutoval o tom, na co umřeme a za kolik

Bojí se nás – tak si lékaři vykládají neúčast ministra zdravotnictví na víkendovém sjezdu lékařské komory. Pozvali ho už před měsícem, přesto ministr Adam Vojtěch nepřijel a neposlal za sebe ani náhradu, jak bývá zvykem. Účastnil se raději debaty o tom, na co umřeme a za kolik.

reklama

reklama

Když se ty dvě informace složí dohromady, vyznívají opravdu bizarně. Lékařská komora měla o víkendu celorepublikový sjezd. Každoročně jde o nejvýznamnější setkání lékařů, kde se probírá směřování celého zdravotnictví a jeho aktuální problémy. Je nepsaným pravidlem, že na sjezd bývá pozvaný i úřadující ministr zdravotnictví, také se ho účastní a dostane prostor pro své vyjádření.

Letos tomu bylo jinak. Lékaři sice ministra pozvali, ale ten dal přednost jiné akci. Neveřejnému setkání Sdružení Lípa na téma Na co umřeme a za kolik? Aneb demografie a zdravotnictví. Tato informace vyvolala na sjezdu lékařské komory smích v celém sále. Někteří lékaři to ovšem chápali i jako pohrdání lékařským stavem, který by měl patřit mezi nejdůležitější partnery Ministerstva zdravotnictví.


reklama

Kubek: Ministr se bojí mluvit s lékaři. Pokazil by si mediální obraz

Na sjezdu opakovaně zaznělo, že ministr Vojtěch se lékařů bojí. Stejně o tom mluví i prezident lékařské komory Milan Kubek: „Moc mě mrzí, že se pan ministr bojí diskutovat s lékaři.“

Představenstvo komory ministra oficiálně pozvalo na sjezd lékařů už před měsícem. „Zároveň jsme ho vyzvali, aby s sebou vzal své kolegy. Pokud byl ministr zaneprázdněn, očekával bych, že pošle alespoň některého ze svých náměstků, ale ani to se nestalo,“ říká Milan Kubek.

Má pro to i vysvětlení, které pronesl před zaplněným sálem brněnského hotelu Voroněž: „On si velmi pečlivě buduje svůj mediální obraz, a aby ho nenarušil, tak se stýká jen s těmi, kteří mu ho nekazí a jen přikyvují. Proto neposlal ani náměstka, i přes něj by si tenhle mediální obraz mohl poškodit.“


Senátorka: Od ministra je neúčast smutná zpráva

Lítost a údiv nad neúčastí ministra na nejdůležitější akci lékařského stavu vyjádřila i senátorka Alena Dernerová. Sama je lékařkou a také členkou představenstva lékařské komory a na sjezdu pochopitelně také byla. 

„Někdo by si to mohl vysvětlit tak, že je to pohrdání lékařským stavem. Za sebe můžu říct, že mě to prostě mrzí. Když nemohl sám, mohl poslat kohokoliv ze svých náměstků, má jich víc, a jako lékaři bychom nepohrdli ani tím náměstkem. Kdo jiný než Česká lékařská komora je partnerem Ministerstva zdravotnictví,“ reagovala Alena Dernerová.

Právě ona zjistila a lékařům také tlumočila, že ministr dal přednost neveřejné akci s názvem Na co umřeme: „Velmi mě zamrzelo, když jsem dostala od kamarádů zprávu, že si ze dvou akcí, které na sobotu měl, vybral tu druhou. Podle mého soudu měl jet za lékaři. Pro mě to je prostě smutná zpráva ze strany ministra a ministerstva. V každém případě bych si na jeho místě vybrala sjezd lékařské komory a čelila dotazům. On je ten, který za zdravotnictví zodpovídá.“


Ministr si vybral jinou diskusi. Neveřejnou

Redakce Našeho zdravotnictví ověřila a potvrdila, že jsou zprávy o účasti ministra na zmiňované akci pravdivé. Šlo o neveřejné setkání Sdružení Lípa. „Je to relativně uzavřená společnost, není to veřejná skupina. Scházíme se dvakrát ročně a diskutujeme o zdravotnictví,“ uvedla žena na kontaktní lince sdružení, která se představila jako Tichá.

Sdružení prý oslovilo ministra Vojtěcha s nabídkou setkání před měsícem, tedy v době, kdy ho na svůj sjezd pozvala i lékařská komora. „Oslovili jsme ho jako každého jiného řečníka a on to přijal. Asi záleží na tom, kdo mu dělá program. Já jsem mluvila jen s jeho sekretariátem nebo asistentkou,“ uvedla.


Země prosperuje, zdravotnictví skomírá

Na sjezdu České lékařské komory skutečně ministr mohl čekat kritiku a i bez jeho účasti se objevila. Lékaři probírali pro ministra nepříjemná témata, od personální krize ve zdravotnictví, porušování zákoníku práce v nemocnicích a nezákonného zaměstnávání ukrajinských lékařů přes dluhy zdravotních pojišťoven vůči lékařům až po zadržované miliardové rezervy na jejich účtech. Více v článku Pojišťovny syslí peníze lidí na svých účtech, lékařům přitom dluží miliardy.

Především ale na sjezdu zaznívalo, že v době prosperity vláda zahazuje možnost zlepšit financování a kvalitu lékařské péče v Česku. Podle prezidenta komory Kubka už nemůže Vojtěch přenášet odpovědnost na předchozí vlády a ministry.

„Vláda je v polovině svého funkčního období, pan ministr je ve funkci bezmála dva roky. Je sedmým nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví a už nemůže všechno házet na své předchůdce. Bohužel, vláda ve zdravotnictví neřeší ty zásadní problémy, zabývá se podružnostmi a zdravotnictví běží samospádem,“ řekl prezident komory Kubek.

Vyjádřil se i k opakovanému argumentu ministra, že výdaje na zdravotnictví rostou. „Ano, opravdu roste výběr zdravotního pojištění, ale to není žádná zásluha vlády, to je prostě proto, že roste ekonomika. A bohužel se to dává všanc. My jsme vůbec nevyužili ty dva roky ekonomické prosperity na to, abychom se připravili na dobu, kdy ekonomika ochladne. Vůbec třeba nevíme, jak se bude vyvíjet platba za státní pojištěnce od roku 2021. Pokud se ekonomika zasekne, zdravotnictví najede na mělčinu,“ varoval prezident ČLK Milan Kubek.


David Garkisch

Foto: gar, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama