Hlavička
12/03/2021

Ministerstvo schválilo ivermektin pro Čechy. Experti i výrobce před ním varují

Některé české nemocnice podávají pacientům s covidem-19 léčivý přípravek ivermektin. O jeho užívání, efektu a bezpečnosti panují mezi lékaři ostré spory, přesto teď ministerstvo posvětilo jeho podávání s varováním, že jde jen o experimentální péči.

reklama

reklama

Ministerstvo zdravotnictví se tím de facto legislativně zbavilo odpovědnosti v odborném sporu, jestli je lék proti covidu-19 zbytečný nebo účinný nebo dokonce bezpečný či nebezpečný. Teď bude rozhodovat jen lékař a pacient.reklama

Ivermektin vznikl jako antiparazitikum pro zvířata


Ivermektin vznikl jako účinné veterinární antiparazitikum pro zvířata, která zbavoval především hlístic a parazitního hmyzu. Později se ukázalo, že účinkuje i u lidí při léčbě exotických nemocí chudých zemí - elefantiázy a říční slepoty.


Ve světě i v Česku ho ale někteří lékaři začali používat k léčbě covidových pacientů. Většina odborníků přitom před ivermektinem varuje a zdůrazňuje, že jeho účinek na covid-19 u lidí nebyl prokázán.


Přesto ho na půl roku pokusně povolilo například Slovensko, Maďarsko nebo Rakousko ho dokonce mají i ve volném prodeji. Teď se tedy přidalo oficiálně také Česko. Nejprve před týdnem doporučil použití ivermektinu Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), dnes jeho použití povolilo ministerstvo zdravotnictví.Pacient musí být poučen o rizicích a vyplnit souhlas


Lékař smí podat tento přípravek po uvážení pacientova stavu a pacient musí být plně informovaný o rizicích užívání ivermektinu. „Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermektin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný.


I on ovšem zpochybnil účinnost přípravku. „Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermektinu na léčbu onemocnění COVID-19,“ dodal Blatný. Nejde tak o standardní, ale experimentální péči s neověřenými účinky.


Spekuluje se, nakolik ministr vyšel vstříc přáním premiéra Andreje Babiše. Ten totiž předtím v Bulharsku vyjednal dodávku deseti tisíc balení ivermektinu pro nasazení v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. A to přesto, že toto antiparazitikum nebylo v Česku ani registrované. Ostatně i sám ministr Blatný v České televizi prohlásil, že on sám by si ivermektin nevzal.Většina odborníků ivermektin odmítá nebo před ním varuje


Ačkoliv brněnská nemocnice přípravek od loňska skutečně použila u třicítky pacientů, většina lékařů, odborníků a institucí před ním varuje. To ostatně i sám výrobce přípravku farmaceutická společnost Merck Sharp and Dohme - ve svém prohlášení upozornila na „znepokojující nedostatek dat o bezpečnosti“ léčby covid-19.

Proti užívání se postavila řada lékařů a například Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP. Ta koncem února uvedla ve svém stanovisku toto: „Léčba ivermektinem představuje v současnosti (tj. ke dni vydání stanoviska) experimentální léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech a nelze ji považovat za součást náležitě odborné péče v léčbě pacientů s covid19.“

Jinými slovy – chybějí dostatečně rozsáhlé a kvalitní studie. Účinek ivermectinu proti koronaviru potvrzují jen některé pokusy takříkajíc ve zkumavkách. I tam ale funguje jen v nereálných množstvích. „Ivermectin prokazuje v laboratorních podmínkách účinek na množení viru, k jeho dosažení je ale zapotřebí podat až stonásobek běžné dávky. Klinické studie s podáváním přípravku u covid-19 vykazují protichůdné výsledky a jsou kritizovány pro malé počty pacientů a metodické chyby. Stávající stav odborného poznání neumožňuje formulovat jednoznačné doporučení k jeho podávání,“ uvedli lékaři ve stanovisku společnosti.

Také podle stanoviska Výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP neexistuje pro využití ivermektinu v primární péči dostatek podkladů medicíny založené na důkazech, a to zejména podkladů z prostředí primární péče, pro které je lék určen.

Kromě toho před ivermektinem minulý týden varoval i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Přípravek k léčbě covidu-19 důrazně nedoporučuje. FDA zmínila i praxi, kdy lidé nakupují veterinární přípravky s účinnou látkou a používají ji laicky na sobě nebo blízkých. To podle úřadu může způsobit i smrt, ostatně několik lidí už muselo být po této laické léčbě hospitalizováno. Podobné případy zneužívání antiparazitika ivermektin jsou ve větší míře hlášené z jiných zemí včetně Česka.


Šéf lékařské komory: Je to hazard

Prezident České lékařské komory Milan Kubek oficiálně dopisem požádal ministra Blatného o provedení studie, než bude lék možné podávat pacientům. Mezitím ovšem pro brněnskou nemocnici deset tisíc balení sehnal premiér Babiš, a tak Kubek se žádnou studií od té doby nepočítá. Ministerstvo zdravotnictví ji ostatně odmítá, což potvrdil i jeho dnešní souhlas s podáváním přípravku.

Podle Kubka je to ale pro pacienty hazard. „Ohradil bych se proti tomu, že nemá vedlejší účiny. Působí toxicky na játra a na ledviny. Samozřejmě, záleží i na velikosti dávky. Účinky byly prokázány pouze na tkáňových kulturách, a to s takovými koncentracemi ivermektinu, které by člověka spolehlivě zahubily,“ řekl Kubek v Radiožurnálu.

Podle něj je nutné zachovat chladnou hlavu: „Je to nepříjemné, ale žádnou kauzální léčbu covidu-19 nemáme a musíme léčit příznaky. Snažíme se, aby lidé nemoc přežili. Musíme se pokorně smířit s tím, že se s epidemií vypořádáme klasickými metodami, tedy technickými opatřeními a očkováním, které je jedinou cestou z maléru. Překvapuje mě, že někteří lidé odmítají standardní věc, jakou je očkování, a jedním dechem jsou schopni do sebe ládovat nevyzkoušené léky. Lidská mysl je někdy velmi zvláštní.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

reklama

reklama