Hlavička
08/04/2020

Město lékařům, lékaři sobě a ostatním. Olomoucko si zajistilo roušky

Roušky a respirátory na celý měsíc pro ty nejohroženější lékaře, stomatology a zdravotní sestry. Výsledek, kterým se jen tak nějaký kraj v současné době nedostatku a pandemie pochlubit nemůže. Na Olomoucku se spojili lékaři a krajské město a pomohli si sami.

reklama

reklama

Sto tisíc respirátorů a dvojnásobek roušek přivezlo z Číny letadlo pro zdravotníky v Olomouckém kraji. Zásilka přistála v Ostravě, odkud ihned putovala dál. Jde o dar města Olomouc, který se podařilo pro zdravotníky zajistit ve spolupráci s místním sdružením České lékařské komory. Ta organizuje i vydávání těchto nedostatkových pomůcek.


Město Olomouc zaplatilo ochranu lékařům v celém kraji

reklama

„Skvělá věc se podařila!“ říká o dodávce poslanec a lékař Milan Brázdil, jinak také předseda okresního sdružení České lékařské komory Olomouc. „Teď jsou lékaři na Olomoucku rouškami a respirátory zajištěni možná nejlépe v republice,“ řekl Našemu zdravotnictví Milan Brázdil.

Podle něj za to patří velký dík právě městu Olomouc, které ve spolupráci s lékařskou komorou roušky a respirátory zajistilo a také zaplatilo. Město ovšem nemyslelo jen na „své“ doktory – dodávka je určená pro všechny nejohroženější lékaře v kraji. Tedy i pro ty z Uničova a Litovle, kde před několika dny skončila vyhlášená izolace obyvatel.


Brázdil: Chceme podpořit nejohroženější lékaře

V celém kraji je zhruba 2 100 lékařů, z nich lékařská komora oslovila s nabídkou ochranných pomůcek asi čtyři stovky. Většinou jde o praktiky a ambulantní specialisty, ale i stomatology, tedy lékaře v první linii. „Chceme podpořit ty nejohroženější. Smyslem je, aby mohli co nejvíc bezpečně přijmout a ošetřit pacienta, podívat se mu do krku, ošetřit i bolavý zub,“ uvedl Milan Brázdil.

Tito lékaři si tak díky daru města Olomouc mohou zdarma vyzvednout balíček, který zajistí jedné ordinaci s lékařem a sestrou ochranu zhruba na měsíc. Jde přitom o dar v hodnotě asi devíti tisíc korun. Za tuto iniciativu poděkovala i Česká lékařská komora.


V kraji je už přes pět stovek nakažených, nejvíc v Olomouci

Lékaři si mohou balíček vyzvednout v kanceláři okresního sdružení lékařské komory v ulici Wellnerova 3. Roušky i respirátory typu FFP2 pocházejí z Číny, lékaři si je bezpečně vyzvednou z výdejového okénka proti podpisu darovací smlouvy, aby bylo všechno i úředně ošetřeno.

Že jde při pandemii nového koronaviru o důležitou pomoc, dokazují aktuální čísla. V celém kraji už je 533 pozitivně testovaných pacientů s nákazou, přičemž podle údajů hygienické stanice jich drtivá většina (430) připadá právě na Olomoucko. Testováno bylo téměř pět tisíc lidí a přes všechnu péči lékařů v kraji na nákazu koronavirem už šest lidí zemřelo.


David Garkisch
reklama

reklama


reklama

reklama