MeSES: Plošná opatření už jsou k ničemu, omikronu se nevyhneme. I když je mírnější, hospitalizace ale zůstávají hrozbou

Vlně omikronu se nevyhneme. Lze ji jen zpomalit a zploštit. I z tohoto důvodu nejsou nadále efektivní drahá plošná protiepidemická opatření jako zavření obchodů, plošné zavření gastronomických provozů celý den nebo zákazy vycházení. Vyplývá to z aktualizovaného stanoviska Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

Zesilující tendence epidemie koronaviru v Česku jsou přitom patrné už nyní. V neděli přibylo 2761 pozitivně nakažených covidem-19, což je o zhruba 800 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných ale zatím klesá. Na konci víkendu bylo v nemocnicích 2229 lidí s nákazou, nejméně od začátku loňského listopadu. Ve vážném stavu je nyní 420 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nadále podle vyjádření MeSES platí, že díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírnější průběh, což ale bohužel při velmi rychlém šíření nijak nevylučuje v absolutních číslech vysoký počet vážných průběhů onemocnění a zvýšenou zátěž nemocnic v krátkém čase.


Omikron obchází imunitu

Co naznačují data z ostatních zemí, tak varianta omikron celkem úspěšně obchází imunitu získanou z předchozí varianty delta. Zároveň je mnohem infekčnější. 

„Při porovnání domácností infikovaných variantami omikron a delta studie zjistila SAR (Secondary Attack Rate) 1,17krát vyšší u osob neočkovaných, 2,61krát vyšší u osob plně očkovaných a 3,66krát vyšší u osob očkovaných posilovací vakcínou, což poskytuje evidenci pro význam imunitního úniku,“ vysvětluje MeSES.

Studie na Hongkongské univerzitě navíc zjistila, že se v lidských průduškách omikron replikuje sedmdesátkrát rychleji než delta, ale desetkrát pomaleji než delta v lidské plicní tkáni. 

„Autoři usuzují, že první zjištění by mohlo vysvětlovat rychlé šíření omikronu, zatímco druhé zjištění může naznačovat nižší závažnosti onemocnění,“ dodává MeSES v prohlášení.

Očkování ve spojení nejlépe s následným proděláním nemoci ale nadále zabraňuje vážnému průběhu nemoci a hospitalizaci. „Třetí posilující dávka vakcíny poskytuje 80- až 90procentní ochranu proti hospitalizaci po infekci variantou omikron, a to i u lidí nad 65 let,“ říká k novým výsledkům studií imunolog Zdeněk Hel, profesor na americké Alabamské univerzitě.

Z analýz také plyne, že existující postinfekční imunita chrání proti vážnému průběhu a hospitalizaci. „Bez ohledu na vakcinační stav znamenala předchozí prokázaná infekce snížení pravděpodobnosti hospitalizace o 58 procent. Postvakcinační imunita po dvou dávkách chrání také proti vážnému průběhu a hospitalizaci,“ dodává MeSES.

Zvýšený stupeň ochrany poskytuje podle MeSES posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních třech měsících nebo hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním.


Hospitalizace dětí v USA

Horší data z pohledu hospitalizací však přichází ze Spojených států amerických, kde počty úmrtí v důsledku infekce variantou omikron v New Yorku, Bostonu a Chicagu prudce stoupají. To ukazují i data níže.

Zdroj grafu: New York Times

USA vykazují i rekordní počty hospitalizovaných dětí od začátku pandemie. Podobný vývoj lze očekávat podle imunologa Zdeňka Hela i v Česku. 

„Je důležité, aby děti byly očkované předtím, než se s virem setkají poprvé. Pravděpodobnost hospitalizace dítěte je stále relativně nízká, i když poněkud vyšší, nežli tomu bylo u předchozích vln epidemie. V žádném případě nemá smysl panikařit či se přehnaně obávat o zdraví dítěte,“ uklidňuje a zároveň upozorňuje Zdeněk Hel.

Zdroj grafu: HHS.gov


Jsme připraveni?

Podle MeSES už v prosinci proběhla příprava na tehdy rostoucí vlnu pouze částečně, někdy v nedostatečné míře nebo opožděně. 

„Například potřeba plošného testování i očkovaných ve firmách byla zjevná již v prosinci, nicméně k rozhodnutí o zavedení tohoto velmi levného opatření došlo teprve na konci prosince a s odloženou platností, takže se bude testovat od 17. ledna. Neprodloužení nouzového stavu navíc časově komplikuje žádoucí rychlé doplnění zásob Ag testů,“ varuje MeSES.

Nadále největší naděje se vkládá do očkování a vedle toho plošného testování. PCR testy zůstávají dle MeSES zlatým standardem průkazu virové infekce. Vedle toho je důležité využívat i antigenní testy, u kterých ale MeSES doporučuje ještě pořádně prověřit jejich citlivost na omikron.

„I když dosud máme jen údaje o analytické citlivosti antigenních testů, výsledky naznačují nižší analytickou citlivost některých testů. Je třeba ověřit případné změny v klinické citlivosti testů. Klinická citlivost může být dále ovlivněna například nižší virovou náloží. Pokud se nižší analytická citlivost potvrdí i sníženou klinickou citlivostí, nemusí antigenní testy být schopné zachytit jedince infikované bezpříznakově či před nástupem symptomů. Toto ovšem neplatí plošně pro všechny testy – z předběžných studií plyne, že citlivost některých testů klesá, citlivost některých testů se naopak oproti variantě delta dokonce mírně zvyšuje,“ popisuje MeSES.

Celé vyjádření MeSES si přečtěte ZDE.


Na léky čekáme

Další nedílnou součástí vyrovnání s epidemií jsou léky. Bohužel na omikron už vůbec nepůsobí monoklonální protilátky. Nadějí může být nový lék paxlovid od firmy Pfizer, který již schválila Evropská léková agentura a Česko plánuje objednat celkem 50 tisíc kusů.

Minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že dokončil jednání s výrobcem a má za vládu zmocnění smlouvu podepsat. Podle neformálního příslibu by Česko mělo pak do 30 dní dostat první dodávku, čtvrtinu z celkového počtu v prvním čtvrtletí. 

Dneska jsme vyřešili způsob distribuce toho léku, dali jsme firmě Pfizer parametry a teď čekáme, až dostanu z New Yorku smlouvu. Ve chvíli, kdy ji budu mít, tak mám právo ji za vládu podepsat,“ uvedl.

Podle MeSES ale k dodání nejspíše dojde až po proběhnutí hlavní vlny omikronu. Vedle paxlovidu už je v Česku také lék molnupiravir od firmy Merck, kterého vláda zřejmě nakoupí ještě víc.

Předseda České společnosti infekčního lékařství Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý uvedl, že bylo schváleno také nové využití remdesiviru u ambulantních pacientů, podobně jako monoklonálních protilátek formou tří infuzí. Remdesivir podle něho vykazuje až 85procentní účinnost i na omikron. 


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům