Hlavička
Rady a tipy -
11/01/2018

Máte nemocné dítě? Pošlete ho k moři s Mořským koníkem

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vzkřísila Mořského koníka. Tak se jmenuje program, se kterým mohou cestovat nemocné děti na ozdravné pobyty k moři. Před třemi lety po skandálu málem skončil. Teď nabízí místa pro tři tisíce dětí. Přinášíme rady, jak dítě přihlásit.

reklama

reklama

Mořský koník je název programu VZP, který nabízí rodičům chronicky nemocných dětí výhodné léčebně-ozdravné pobyty u moře. Rodiče mohou děti přihlásit na třítýdenní pobyt a zaplatí jen třetinu ceny. Zbytek uhradí pojišťovna.

Program existuje už od roku 1994 a od té doby s ním na ozdravné pobyty odjelo kolem 100 000 dětí do destinací v Tunisu, Chorvatsku nebo Řecku. Před třemi lety ale Mořský koník málem skončil, když se ukázalo, že VZP například platila i za neexistující nahlášené nemocné. To už je ale minulostí. Letos pojišťovna navýšila počet míst v programu Mořský koník na 3000 dětí. Plánuje pět turnusů pro děti buď v Bulharsku nebo v Černé Hoře.


reklama

Jak dítě přihlásit? Splňuje kritéria?

Do programu může dítě přihlásit jeho zákonný zástupce, zpravidla rodič. Ozdravný pobyt je určený pro chronicky nemocné děti, které mají alergie, kožní nebo dýchací problémy. Letos poprvé mohou k moři odjet i děti, které trpí zároveň celiakií (nesnášenlivostí lepku), což dosud nebylo možné. VZP jim nyní zajistí speciální stravování.

Pokud má tedy dítě chronické astma nebo třeba atopický exém či úporné alergie, může být do programu Mořský koník zařazeno. Podmínkou je, aby mělo souhlas či doporučení praktického lékaře nebo specialisty (například alergolog, kožní lékař ap.). Tuto přihlášku je pak nutné osobně (!) odevzdat na jakékoli pobočce VZP. Příjem přihlášek začíná 15. ledna.


Získat doporučení lékaře je snadné

Pokud je dítě opravdu nemocné, získat potvrzení lékaře by mělo být snadné. \""Lékaři obvykle nemají problémy s doporučením, pokud je zřejmé, že jde o diagnózu, kde podobný pobyt pomáhá. Já sám podobná doporučení píšu třeba do propouštěcích zpráv z nemocnice,\"" potvrdil lékař a zároveň člen správní rady VZP David Kasal (ANO). 

Vyhráno ale ještě stále není. Odevzdanou přihlášku nechá ještě VZP posoudit svým revizním lékařem. Pokud ji schválí, dítě právě získalo třítýdenní léčebně-ozdravný pobyt v jednom z pěti zvolených turnusů. Cena se podle termínů liší, ale rodiče vždy platí jen třetinu nákladů (3 400 - 10 600 Kč). Zbytek uhradí pojišťovna.


Děti jsou ve skupinkách podle věku

Přesné termíny i podmínky pobytu najdete na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vybrat si můžete mezi červnem až zářím. Letos VZP znovu otevírá dvě lokality pobytů. Ve výběrovém řízení vyhrála cestovní kancelář, která nabídla přímořský hotelový komplex v Bulharsku (Shkorpilovtsi) a letovisko na břehu moře v Černé Hoře (Čanj).

V ceně je nejen třítýdenní pobyt ve 2-4 lůžkových pokojích, ale i letenky, plná penze (jídlo 5x denně), nepřetržitá  zdravotní péče i dohled a doprovodný sportovní a kulturní program. \""Děti jsou rozdělené do skupinek podle věku a hrají třítýdenní celotáborovou hru. Mají kulturní program i sportovní soutěže. Fyzická aktivita u nich ale zohledňuje jednotlivé diagnózy,\"" uvedl David Kasal.


Pomáhá mořská voda i slaný vlhký vzduch

Pobyt u moře lidem s kožními nebo dýchacími problémy skutečně pomáhá. Blahodárný efekt má především slaný a vlhký mořský vzduch a mořská voda. \""Jako lékař to mohu potvrdit. Snižuje to množství užívaných léků i mastí nebo příjmu kortikoidů. Tři týdny pobytu prokazatelně zlepšují  i plicní funkce,\"" dodal člen správní rady VZP David Kasal. Nutnost dlouhodobějšího pobytu pro efektivní léčbu zdůrazňuje i pojišťovna. To je důvodem, proč kratší turnusy nenabízí.

Po kontroverzních událostech kolem minulých ročníků se tentokrát rozhodla VZP postupovat transparentně. Zakázku ve výběrovém řízení a v elektronické aukci vysoutěžila cestovní kancelář Kovotour Plus.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama