Lidí se spalničkami rapidně přibývá. Jsou mezi nimi i neočkované děti

Spalničky nejsou jen nevinnou dětskou nemocí. Až třetina nemocných má život ohrožující komplikace. Odmítači očkování, migrace i doznívající působení vakcín u starších generací způsobuje návrat nemoci. Infekce se masivně šíří a obětmi jsou i neočkované děti.

Se spalničkami je to zdánlivě jednoduché - buď jste je už prodělali nebo jste byli očkovaní a máte proti nemoci imunitu. Anebo třetí možnost - nemoci jste vystaveni bez ochrany. V tom případě to pro vás není moc dobrá zpráva, protože infekce se šíří napříč světem, Evropou i Českem. A to se vzrůstající silou.

Před pouhými dvěma roky, tedy v roce 2016, zaznamenali lékaři v celém Česku takřka zanedbatelných sedm případů spalniček. O rok později jich v zemi bylo už 142. A letos? K začátku prosince bylo podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) 182 nemocných. Letos je tak případů spalniček nejvíce za čtyři poslední roky.


Neměli jste spalničky ani očkování? Až se s virem potkáte, je to jistota

Pokud nejste chráněni a s virem spalniček se setkáte, je skoro jistota, že nákazou onemocníte. Dál ji navíc šíříte kýcháním a kašláním. Kašel je intenzivní právě v začátku nemoci, která nejdříve připomíná nachlazení. O spalničkách přitom tito přenašeči vůbec nevědí, protože typická vyrážka se u nich objevuje až asi po deseti dnech. Po celou dobu jsou přitom pro své okolí infekční.

Doslova smrtící hrozbou jsou spalničky především pro malé děti. Z celosvětového pohledu jde o jednu z nejčastějších příčin úmrtí dětí do pěti let. O to šíleněji zní fakt, že za šířením nemoci je i odmítání očkování dětí jejich rodiči. A to i přesto, že je očkování dětí proti spalničkám v Česku povinné.


Rodiče obcházejí a odmítají povinné očkování dětí

Fakt, že někteří rodiče obcházejí povinné očkování a riskují zdraví a životy svých dětí, dokládá například i alarmující zjištění pražských hygieniků. Jen od začátku října a pouze v hlavním městě zachytili šestnáct neočkovaných dětí se spalničkami. Jejich rodiče povinné očkování odložili nebo odmítli.

S nárůstem infekce spalniček se nepotýká jen Česko, ale celý svět. Příčinou je právě odmítání očkování. Tento trend eskaloval přesně před deseti lety britský výzkumník Andrew Wakefield svojí zfalšovanou studií o spojení vakcín s autismem.

Ačkoli šlo o prokazatelný podvod, odmítači očkování mu stále věří a důsledkem je nárůst nemocí, které jsme přinejmenším v Evropě považovali už za téměř vymýcené. Spalničky nevyjímaje. "Nejvíce škod nadělala fáma o spojitosti vakcinace s autismem, která byla opakovaně vyvrácena. Bohužel lživé informace z práce dr. Wakefielda nadále cirkulují mezi rodiči a ovlivňují jejich přístup," řekl Našemu zdravotnictví Ondřej Beran, vedoucí lékař výzkumné laboratoře a Centra očkování a cestovní medicíny v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Více v článku Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?


Zapomenuté nemoci, zapomenuté hrozby...

Nejde jen o specifikum Čechů, ale o paradox celého vyspělého světa. Tam, kde očkování potlačilo nemoci, kterých se lidé báli, se další generace stejných nemocí bát přestaly. Důsledkem je nárůst infekcí pozapomenutých nemocí. Více o tom v článku Statistika odhalila, kolik zachránilo očkování Čechů za 100 let

"Infekční choroby jako třeba spalničky, nejsou vnímány rodiči jako hrozba pro jejich děti. Ve vyspělých zemích se spalničky dlouho nevyskytovaly a ztratilo se povědomí o častých závažných komplikacích spojených se spalničkami, zejména u nejmenších dětí," uvedl Ondřej Beran.


Spalničky jsou mimořádně nakažlivé

Proti spalničkám jsou Češi v současnosti proočkovaní z 90 procent. Zdá se to moc, ale je to málo. "Ideální pro dosažení kolektivní imunity je minimálně 95% proočkovanost dvěma dávkami vakcíny proti spalničkám. Poklesne-li proočkovanost a dojde-li k nahromadění neočkovaných osob v určitém kolektivu nebo regionu, vznikají vhodné podmínky pro šíření viru spalniček v populaci," varovala hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Nemoc se totiž snadno a rychle šíří. "Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Šíří se velmi snadno vzdušnou cestou. K přenosu dochází kapénkami, nebo bezprostředně kontaminovanými předměty, vzácně se šíří i vzduchem. K šíření onemocnění napomáhají i neočkované osoby," upozornila hlavní hygienička.

Při podezření na spalničky si u prvotních příznaků dávejte pozor na teploty nad 38 °C a jeden nebo více z následujících příznaků. Těmi mohou být kašel, rýma nebo světlé tečky se zarudlým okolím na sliznici v ústech. K tomu se přidává zánět spojivek a typický vzhled obličeje, kterému lékaři říkají "facies morbillosa", obličej uplakaného dítěte. Pak už nastupuje vyrážka, která obvykle začíná za ušima nebo v záhlaví.


David Garkisch

Foto: Pixnio.com, CC0


Anketa

Patřím mezi...

Celkem hlasovalo 56 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit