Hlavička
Kauzy -
23/07/2018

Lidé se bouří a bojují za své malé nemocnice. Je to začátek krize?

Kumulace těch událostí je už nápadná: demonstrace a stávka za nemocnici v Roudnici, další za nemocnici v Sušici, petice za všechny malé nemocnice i varování senátora ministrovi před kolapsem zdravotní péče na Šluknovsku. Je to předzvěst vývoje na celém českém venkově?

reklama

reklama

V krátké době jediného měsíce se hned z několika míst v zemi ozývají silné signály, které upozorňují na selhávání zdravotní péče, zejména v menších městech a na venkově. Spojuje je i fakt, že neprotestují jen zdravotníci, ale že se k nim přidává také znepokojená veřejnost. Lidé navíc už nepodepisují jen petice za záchranu \""svých\"" nemocnic, ale spojují se v podpoře malých nemocnic jako celku.


Lidé vyšli do ulic kvůli roudnické nemocnici

reklama

První veřejný protest se odehrál na konci června  v Roudnici nad Labem v Litoměřickém kraji. Ve hře je osud Podřipské nemocnice. Lidé, kteří bývají jejími pacienty, protestují proti nucené správě uvalené na nemocnici kvůli sporu spolumajitelů. Obávají se omezování či uzavírání některých oddělení nemocnice, jejíž vedení ale takové plány odmítá. Přesto se lidé dokázali spojit a ozvat.

Tímto příkladem se nejspíš inspirovali i v Sušici na Klatovsku. Minulý týden tam demonstrovali proti omezování péče v tamní nemocnici. V pronájmu ji má společnost Penta hospital a podle protestujících se tamní péče za poslední dva roky zhoršila. 


Nová petice už bojuje za všechny malé nemocnice

Firma loni zrušila nepřetržitou chirurgickou ambulanci a obnovila ji až v dubnu po protestech a první petici místních. Navíc ale Penta získala šestimilionový příspěvek od kraje na její provoz. 

Teď ale lidé postrádají například následné lůžkové oddělení a další péči a podepisují novou petici. Ta se ovšem už netýká pouze sušické nemocnice, ale i ostatních okresních nemocnic. Dožadují se lepšího financování menších nemocnic a změny systému zdravotnické péče. Lidé potřebují pod petici nasbírat deset tisíc podpisů, aby ji mohli poslat do Senátu.


Senátor ministrovi: Zdravotnictví na Šluknovsku už je před kolapsem

Další varovný hlas se týká severu Čech - celého Šluknovska a především nemocnice v Rumburku. Ta slouží pro více než padesát tisíc obyvatel, ale provoz některých oddělení je omezený, nemocnici schází personál a dlouhodobě hospodaří se ztrátou. Úplně zrušena byla třeba plicní ambulance a například interní oddělení bylo kvůli dovoleným uzavřené na devět dní.

Tyto problémy si vzal za své děčínský senátor Zbyněk Linhart (STAN) a v dopise na ně upozornil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). \""Systém zdravotní péče na Šluknovsku stojí na hraně úplného kolapsu,\"" citovalo ze senátorova dopisu Echo24.


Lidé se bojí uzavření nemocnice i omezování provozu

Nemocnice v Rumburku patří městu, které se ji dosud neúspěšně snažilo prodat. Loni byla ztráta nemocnice asi třicet milionů korun, letos bude podle odhadů ještě o deset milionů vyšší. Nemocnice se teď kvůli úsporám například sestěhovává ze dvou areálů do jednoho. 

Nejen senátor Linhart, ale s ním i sedmnáct starostů měst a obcí a široká veřejnost se obávají omezování péče či jejího kolapsu a úplného uzavření nemocnice. To sice město odmítá, ale ztrátové hospodaření bude muset zaplatit ze svého.


Petice i na Šluknovsku. Lidé se bojí uzavření nemocnice

Senátor se starosty proto sepsali také petici, kterou budou koncem léta předávat vládě, kraji a pojišťovně VZP. \""Chceme přimět zodpovědné orgány a instituce k přijetí takových řešení, která pro občany ze Šluknovského výběžku (...) zajistí rychlou a kvalifikovanou dostupnou péči dle práva jako každému jinému občanovi v České republice,\"" uvádí petice.

Vládu, kraj i pojišťovny žádá petice o zajištění dostupnosti a kvality zdravotní péče a plnění zákonů a ústavy. I v Rumburku se totiž děje to, co v jiných menších nemocnicích - dočasné omezení celodenní lůžkové péče, provozu některých oddělení a uzavření interny po dobu dovolených. Petice ale rovněž upozorňuje na nedostatek zubařů v kraji, chybějící praktické lékaře i nedostatkové specialisty a ambulantní lékaře většiny odborností.


Lidé možná budou muset hledat ošetření a péči v Německu

V reakci na dopis senátora Linharta uznal ministr Vojtěch, že stav a vývoj zdravotní péče na Šluknovsku není dobrý. Jak moc je to ale pravda, dokládá i úvaha ministerstva, že chybějící péči v kraji nahradí nemocnice v nedalekém zahraničí. 

\""Do budoucna je uvažována i možnost zrychleného procesu schvalování vydání předchozího povolení pro čerpání přeshraniční zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví má zájem na tom, aby zdravotní pojišťovny využívaly všech dostupných prostředků k zajištění zdravotní péče,\"" uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Ministr Vojtěch také vyzval k návrhům řešení kraj a zdravotní pojišťovny. Zatím stomatology nebo praktické lékaře dotačními programy. \""Pan ministr odpověděl alespoň ne tak, jak jsme často svědky. Totiž předstíráním a vysvětlováním, jak je vše v pořádku, v souladu s právními předpisy a podobně. Alespoň to vypadá jako razantní odpověď dávající naději, že se problémem budou úřady zabývat. Bohužel myslím, že je to jen slibný začátek a dále nastane odvolávání na to, že ten či ten dělá, co může, víc ani nemůže a vše je v pořádku,\"" uvedl pro Echo24 senátor Zbyněk Linhart.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0 Public Domain


reklama

reklama


reklama

reklama