Hlavička
Zprávy -
18/06/2020

Léto bude bez roušek a rozestupů. Na podzim se možná všechno vrátí

Dosud povinná ochrana před koronavirem přechází do fáze dobrovolnosti. Tak by se dal shrnout plán dalšího rozvolňování zákazů a omezení. Od července lidé budou moci až na výjimky odložit roušky venku i vevnitř a ruší se mimo jiné i povinné rozestupy mezi lidmi.

reklama

reklama

Nových změn je ovšem více. Třeba restaurace už nebude omezovat žádná nařízená zavírací doba a pro hromadné akce se zvýší limit až na pět tisíc návštěvníků. Přestože jde dosud asi o nejradikálnější změny a masivní rozvolnění pravidel, mnoho z omezení, příkazů a zákazů stále zůstane v platnosti.

Změny umožnila příznivá čísla o covidu-19 na většině Česka. Rizika i odpovědnost za svou ochranu na sebe z velké části převezmou sami lidé a jednotlivé regiony. Doporučení nosit roušky či respirátory nadále platí, ale rozhodnout se bude moci každý sám. Lidé by se přesto dál měli vyhýbat velkým davům, sledovat svůj zdravotní stav a dodržovat hygienická pravidla.


reklama

Zrušení roušek? Ne tak úplně. Praha a Karvinsko to mají nahnuté

Pokud se situace v zemi náhle nezhorší, od 1. července končí povinnost nosit roušku, a to venku i uvnitř. Výjimkou jsou ovšem dva regiony, Praha a Karvinsko. Ty tvoří dvě nejsilnější ohniska koronaviru v Česku.

Pokud se do začátku července nic nezmění, restaurace v Praze a na Karvinsku zůstanou dál v noci zavřené a v obchodech nebo veřejné dopravě pořád budou povinné roušky. \""V místech se zvýšeným výskytem osob nakažených onemocněním covid-19 ponecháme nynější epidemiologická opatření. Za současné situace by se tak stalo v Praze a v okrese Karviná, ale uvidíme, jaký bude vývoj v dalším týdnu. Průběžně budeme situaci vyhodnocovat a s dostatečným předstihem budeme informovat o tom, kterých regionů se budou omezení týkat,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Všude jinde už nebudou muset lidé s rouškou ani do taxíku, ani na plovárnu, do kina, divadla nebo na koncert. Zmizí i roušky u kadeřnic a holičů nebo v restauracích, a to jak u personálu, tak u zákazníků. 


Česko se zbarví podle semaforu

S koncem června končí také povinné rozestupy 1,5 metru mezi lidmi. A to jak venku, tak uvnitř. Opět ovšem platí, že v případě Prahy a Karvinska ještě není úplně jasno a toto omezení tam bude možná platit i po začátku prázdnin.

Jednotlivé regiony v Česku budou pro lepší orientaci veřejnosti značeny systémem \""semafor\"" podobně jako je tomu dnes u zahraničních zemí. Ministerstvo do července hodlá vytvořit web s mapou, kde budou jednotlivé regiony vybarvené červeně, oranžově a zeleně podle míry rizika.


Hromadné akce až do tisícovky návštěvníků

Nejbližší změny ovšem přijdou už příští pondělí. Kapacita hromadných akcí se navyšuje z 500 návštěvníků na tisíc. Jakékoliv limity pak padají u koupališť a bazénů, zoologických a botanických zahrad nebo u muzeí, galerií a zámků.

I nadále je však nezbytné myslet v místech se zvýšenou koncentrací osob na důslednou hygienu rukou a zejména dodržování bezpečných rozestupů, to však již nebude povinné, ale na úrovni doporučení,“ zdůraznil Rastislav Maďar, vedoucí Pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření.


Stadiony mohou přijmout až 5 000 lidí, ale odděleně

Na hranici 5 000 návštěvníků od pondělka dosáhnou také větší veletrhy, sportovní utkání a podobné hromadné akce. Lidé při nich ale musí být rozděleni do pěti sektorů po tisíci návštěvnících. Na stadionech pak smí být tyto sektory obsazené jen ze čtvrtiny, aby zůstala volná každá druhá sedačka a každá druhá řada.

Lázním se od pondělka povolují skupinové léčebné procedury s více než deseti lidmi, což byla dosavadní nejvyšší hranice pro počet pacientů. Také se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů.


Přijímačky s rouškami a pro vysvědčení do školy

Změny se dotknou také škol. Při přijímacích zkouškách na vysoké školy už budou moci studenti sedět těsně vedle sebe, ale v takovém případě jen s rouškou. Žáci všech stupňů si pak díky novým pravidlům budou moci sami přijít koncem školního roku pro vysvědčení do školy.


Povinné roušky se možná vrátí. S další vlnou covid-19

Navzdory tomu, že Česko pomalu rozvolňuje koronavirová pravidla, půjde možná jen o dočasnou úlevu přes léto. Letní klimatické podmínky podle některých pozorování šíření koronaviru nesvědčí, ale protože jde o respirační nákazu, většina lékařů a epidemiologů počítá s tím, že na podzim může přijít další vlna nákazy covid-19.

S pravděpodobným návratem povinného nošení roušek počítá i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle síly další vlny koronavirové nákazy by mohlo jít opět o nouzový stav a plošné opatření pro celou zemi. Prvním kritickým obdobím bude asi konec léta a začátek podzimu.

Stejně jako respiračním nemocem nesvědčí horké a suché počasí, sezónu naopak mají na podzim, kdy přichází změna podnebí. Lékaři v této souvislosti varují, že by se mohla protnout pravidelná epidemie chřipky, pneumokokových nákaz a koronaviru. Tato kombinace by mohla být kritická nejen pro pacienty, ale i pro přetížené, personálně oslabené a podfinancované zdravotnictví. Více v článku Očkujte se! Lékaři varují před mixem koronaviru, chřipky a pneumokoka


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama