Hlavička
10/12/2020

Lékařská komora vyzývá premiéra k okamžitým opatřením proti nákaze

Musíte reagovat dříve, než bude pozdě, napsal prezident lékařské komory premiérovi, ministru zdravotnictví a šéfovi krizového štábu. Požaduje okamžitá a účinná opatření proti epidemii koronaviru, která v Česku opět sílí. Opak je podle něj hazardem s lidskými životy.

reklama

reklama

Lékařská komora se na ministra zdravotnictví Jana Blatného neobrací poprvé. Už dvakrát, v říjnu i listopadu, ho prezident komory Milan Kubek vyzval k \""zásadnímu zpřísnění protiepidemických opatření\"". Výzvy byly sice marné, ale současná situace, kdy opět rychle rostou počty nakažených, potvrzuje předchozí obavy prezidenta lékařů Kubka.


Jsme na tom hůř než na jaře a máme přitom slabší opatření

reklama

Také proto se teď Milan Kubek obrátil také přímo na premiéra Andreje Babiše (ANO) a šéfa krizového štábu vlády Jana Hamáčka (ČSSD). \""Epidemická situace se znovu zhoršuje a Vaše vláda na to musí reagovat dřív, než bude pozdě!\"" uvedl doslova ve svém veřejném dopise Kubek (celý text viz níže).

Upozornil, že jsme na tom s epidemií covid-19 mnohem hůře než na jaře, přesto jsou opatření proti nákaze mnohem volnější než tehdy a vláda je navíc ještě předčasně rozvolnila. Má to dopad i na lékaře, sestry a další zdravotníky, kteří - jak Kubek opět upozornil - jsou zdaleka nejpostiženější profesní skupinou a navíc na nich leží většina tíhy boje s epidemií.

Lékařská komora má o situaci ve zdravotnictví přehled a pravidelně o statistikách nemocných zdravotníků informuje. Do dneška se covidem-19 nakazilo 39 000 zdravotníků, 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků už přitom nemoci podlehlo. Počty dalších nakažených ve zdravotnictví navíc opět rostou.


Blíží se vakcína, rozvolňování je hazard s lidskými životy

Kubek upozornil, že strategie, kdy vláda a ministr zdravotnictví opatření rozvolňují, povede k dalším ztrátám na životech. A to přitom ve chvíli, kdy se konečně blíží vakcína proti koronaviru, která by měla nákazu aktivně potlačovat.

Upozornil, že zdravotníci ani samotné zdravotnictví by další nápor epidemie nemuseli zvládnout. \""Z těchto důvodů Vás vyzývám, jako prezident České lékařské komory, abyste okamžitě přijali patřičná účinná protiepidemická opatření, která zabrání nekontrolovanému nárůstu počtu nemocných. V době, kdy je možnost očkování účinnými a bezpečnými vakcínami již takříkajíc na dohled, by bylo další hazardování s lidskými životy neomluvitelnou lehkovážností,\"" zakončil svou výzvu prezident lékařské komory.

(gar)

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0


____________________________


Výzva k okamžitému přijetí účinných protiepidemických opatření

Otevřený dopis prezidenta České lékařské komory


Praha, 9. 12. 2020

Vážený pane předsedo vlády ČR,

vážený pane předsedo Ústředního krizového štábu vlády ČR,

vážený pane ministře zdravotnictví vlády ČR,


epidemická situace v České republice je znovu mimořádně závažná, a proto si dovoluji obrátit se na Vás tímto výjimečným způsobem, prostřednictvím otevřeného dopisu.

Jarní vlna epidemie covid-19 nás sice zastihla nepřipravené, ale díky rychlé a rozhodné reakci vlády, která tenkrát měla odvahu přijmout tvrdá a účinná protiepidemická opatření, jsme situaci zvládli pouze s minimálními ztrátami na životech. Naproti tomu na podzim nám coronavirus uštědřil drtivou porážku v podobě půl milionu nakažených a 9 000 mrtvých. Česká republika se z pozice premianta propadla kvůli tomuto podzimnímu debaklu v množství nakažených na počet obyvatel za celý rok na čtvrté nejhorší místo v Evropě. A jenom díky obrovskému nasazení zdravotníků, kterým bychom měli být všichni vděční, není zatím počet obětí na životech ještě mnohem vyšší. Navzdory této naší snaze se přesto celková úmrtnost v České republice v měsících říjnu a listopadu vyšplhala do výšek, jaké nepamatujeme.  

Dovoluji si připomenout, že Česká lékařská komora vyzvala dne 29. října pana ministra Blatného, aby při svém nástupu do funkce předložil vládě ČR návrh na zásadní zpřísnění protiepidemických opatření. Pan ministr to odmítl. Svůj návrh jsme zopakovali 6. listopadu. Znovu marně. Místo zatažení za záchrannou brzdu vláda zvolila metodu postupného přibrzďování. I tato cesta by samozřejmě za delší dobu mohla vést k cíli, i když za cenu vyššího počtu lidských obětí a větších ekonomických ztrát, vyžadovala by však velkou míru trpělivosti nás všech. A to jsme nezvládli.  

Protiepidemická opatření platná na podzim byla paradoxně mnohem slabší než ta, která platila na jaře, kdy byla objektivně epidemická situace nesrovnatelně lepší. S jejich rozvolňováním pak navíc Vaše vláda začala předčasně, aniž bychom měli epidemii pod kontrolou. Důsledky rozvolnění platného od 3. prosince se sice ještě nemohly projevit, přesto již máme možnost přesvědčit se o tom, že virus stále je mezi námi a stále je připravený zabíjet. Epidemická situace se znovu zhoršuje a Vaše vláda na to musí reagovat dřív, než bude pozdě!

Je mou povinností připomenout Vám, že zdravotníci jsou nejpostiženější profesní skupinou. Nemoc se prokázala u 39 000 z nás, přičemž 13 lékařů a 15 dalších zdravotníků zemřelo a počty nakažených zdravotníků v těchto dnech znovu rostou. Podzimní vlnu epidemie jsme zvládali za cenu obrovského osobního nasazení všech zdravotníků i dobrovolníků, kterým jsme vděční za pomoc, ale to vše zároveň jen za cenu drastického omezení standardní zdravotní péče, které se negativně projeví na zdravotním stavu populace. Upozorňuji Vás, že čím déle bude krizová situace trvat, tím budou její zdravotní následky závažnější. Přetížené zdravotnictví nemůže fungovat další měsíce v nouzovém režimu. 

Zdravotníky v současnosti čeká navíc další práce v podobě plošného antigenního testování, a především přípravy na očkování proti nemoci covid-19. To bude největší logistická akce, jakou jsme kdy museli zajišťovat. Pokud nám nepomůžete, a znovu necháte nemocnice zahltit pacienty s covid-19, pak zdravotníci, v jejichž řadách se šíří pocit nedůvěry vůči krokům vlády i ministerstva zdravotnictví, by již další nápor epidemie nemuseli vydržet. Z těchto důvodů Vás vyzývám, jako prezident České lékařské komory, abyste okamžitě přijali patřičná účinná protiepidemická opatření, která zabrání nekontrolovanému nárůstu počtu nemocných. V době, kdy je možnost očkování účinnými a bezpečnými vakcínami již takříkajíc na dohled, by bylo další hazardování s lidskými životy neomluvitelnou lehkovážností.


MUDr. Milan Kubek

prezident České lékařské komory reklama

reklama

reklama

reklama