Hlavička
07/12/2017

Lékařská komora podala trestní oznámení kvůli zavádění eReceptu

Korupční pozadí při zavádění elektronického receptu má prověřit trestní oznámení, které podala Česká lékařská komora. Podle lékařů zmizelo do loňského roku 300 milionů korun. Opírají se přitom o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Věcí se teď musí zabývat policie.

reklama

reklama

Trestní oznámení, které podala Česká lékařská komora (ČLK), směřuje na neznámého pachatele. Podnětem se teď musí zabývat policie. Od lékařské komory to není svévole, ale závazek - vyzvali ji k tomu delegáti na jejím nejvyšším sjezdu v listopadu, tedy zástupci všech českých lékařů. Cílem je objasnit, kam zmizelo zhruba 300 milionů korun, které až do roku 2016 celý systém dosud nepovinného elektronického receptu stál.


Lékaři se opírají o zprávu NKÚ o elektronickém receptu

Systém eReceptu byl během deseti let existence využívaný jen minimálně, přesto se náklady na něj počítaly na stamiliony. Odhalila to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z letošního května. Systém byl vzápětí nahrazen novým, který je ale pozoruhodně levnější. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za něj zaplatil jen 14 milionů korun a jeho měsíční provoz vyjde jen na 100 tisíc korun.

Lékařská komora se proto trestním oznámením chce dopátrat toho, kam více než 300 milionů korun zmizelo. \""Zajímalo by nás, v čí kapse skončilo těch více než 300 milionů korun, které stát zaplatil z peněz daňových poplatníků za systému, který byl nepoužitelný, takže se muselo začít investovat znova,\"" prohlásil prezident komory lékařů Milan Kubek.

Podporu v tomto případě najdou lékaři asi i na ministerstvu zdravotnictví. To zřejmě za ANO obsadí Adam Vojtěch (více zde: Co čekat od nového ministra zdravotnictví? Chce rušit nemocnice). Ten už dříve v České televizi prohlásil, že by se eReceptem měla zabývat policie.

\""Je pravda, že když se podíváme, kolik ten systém stál do roku 2016, kdy to bylo, myslím, 318 milionů korun podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), a teď ho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vysoutěžil za 14 milionů na čtyři roky, tak ten nepoměr je obrovský. Tady by někdo měl vysvětlit, čím je dán ten rozdíl,\"" prohlásil Adam Vojtěch. 


Proti eReceptu se přidali i senátoři, chtějí odklad

Od příštího roku má být elektronický recept povinný pro každého lékaře. Právě proti této povinnosti dlouhodobě protestují nejen lékaři a stomatologové, ale i lékárníci. Požadují, aby i nadále zůstal eRecept nepovinný. Komora tvrdí, že řada starších lékařů kvůli povinnému eReceptu a EET, které na lékaře příští rok rovněž dopadne, raději uzavře své praxe. Často jde o místa na venkově, kde se už nyní nedostává dostupné lékařské péče.

Lékaři i lékárníci si stěžují, že elektronický recept nepřináší žádné klady ani pro ně, ani pro pacienta a je tak jen zbytečnou zátěží, pokud má být zaváděn povinně. Na jejich stranu se přiklonili i senátoři, když schválili novelu zákona odkládající povinný eRecept o dva roky, dokud nebude dostatečně dopracovaný a vyzkoušený. Informovali jsme o tom v článku Senát vyslyšel lékaře! Chce odklad povinného eReceptu o dva roky.


Ohlasy lékařů: Kdo z toho má zisk? My rozhodně ne!

Fakt, že Česká lékařská komora (ČLK) podala trestní oznámení pro podezření z korupce při zavádění elektronického receptu, našel u lékařů příznivou odezvu. \""Také mě zajímá, kdo má z eReceptů největší zisk. Doktoři z toho mají jen ztrátu peněz a času,\"" komentovala trestní oznámení neuroložka Marta Bartáková.

\""Kdo vlastně stojí za vznikem toho všeho? Proč není eRecept odzkoušen a teprve potom se zavede celoplošně? Kvůli tomu, co se teď děje, ukončila řada kolegů praxe,\"" ptá se další lékařka Lenka Košťálová. \""Plně souhlasím a přeji si, aby ten, kdo nám krade ze zdravotnictví velké peníze, ať je označen,\"" uvedla praktická lékařka Jitka Hellingerová.

Poděkování komoře vyjádřila i revmatoložka ze Žďáru nad Sázavou, Dea Holotíková. \""Děkuji Vám za všechny lékaře důchodového věku, které stresuje tlak na používání eReceptů. Jelikož v Kraji Vysočina chybí dlouhodobě dva revmatologové,vzkázali mi z krajského úřadu, že mi budou půl roku tolerovat eventuální chyby i papírové recepty, ale to není řešení,\"" potvrdila revmatoložka, že z odchodu lékařů mají strach i na krajských úřadech. 


eRecept po technické stránce?Impotentní, nepřipravený, nefunguje

Na technické obtíže s eReceptem upozornil také psychiatr Ivo Kudrnáč: \""Za poslední dva týdny se systém po předchozím několikaměsíčním hladkém průběhu úplně hroutí. Uteklo mi několik desítek nadávajících pacientů, neustále telefonuji s lékárnami, škody jdou do mnoha tisíců, čas nepočítaje,\"" popsal v reakci lékařské komoře psychiatr Kudrnáč. Odmítá, že by podcenil technickou stránku věci. \""Mám nejlepší router, internet po kabelu, nejposlednější verze všech programů. Teď to opravdu nefunguje a nikdo není schopen říci, kde je několik nepravidelně se vyskytujících vad,\"" dodal.

K tomu se přidává i lékař Michal Matějíček. \""Nejsem nepřítelem eReceptů, nicméně je pravdou, že něco tak hrůzně nepřipraveného, se jen málokdy vidí. Mně kupříkladu posílali přístupová data pětkrát. A ani teď to nefunguje z důvodu jiného algoritmu kvalifikovaného certifikátu,\"" popsal své trable s eReceptem Michal Matějíček.

\""S větší impotencí, než jakou je celá akce elektronický recept, jsem se za padesát let své praxe nesetkal. Tři měsíce čekáme na vstup do systému a jsme stále v pořadí. Hlavně, že nás straší pokutou,\"" podotkl i trutnovský lékař Eduard Lukáš.

Zprávu o trestním oznámení přivítala i dětská lékařka v Řevnicích, Helena Fuchsová: \""Velmi dobrá zpráva. Doufám, že se nás komora bude zastávat ještě razantněji. Nejen u eReceptu, ale i chování státu ke zdravotníkům a samozřejmě v otázce plateb od pojišťoven za naši práci,\"" ilustrovala atmosféru mezi lékaři Helena Fuchsová.

David Garkisch
Foto: U.S. Air Force, Staff Sgt. Stannard

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama