Hlavička
Kauzy -
15/06/2020

Lékařská komora nesouhlasí s návrhem kompenzační vyhlášky

Nemocnice a ordinace měly letos kvůli koronaviru přišly nejen o velkou část příjmů, ale provoz je stál i další peníze navíc. Nahradit jim to má kompenzační vyhláška ministerstva zdravotnictví. Navrhovanou podobu ale odmítá Česká lékařská komora a varuje před ní.

reklama

reklama

Kvůli izolaci, strachu z nákazy nebo ochranným opatřením letos zůstaly čekárny přinejmenším poloprázdné a stejně tak se nemocnicím a ordinacím lékařů propadly příjmy. Paradoxně jim ale i při menším počtu pacientů vzrostly kvůli všem ochranným opatřením také náklady. Soukromí lékaři přitom na žádné kompenzace jako ostatní podnikatelé nedosáhnou.

Nahradit jim to má tzv. kompenzační vyhláška ministerstva zdravotnictví. Její navrhovanou podobu ovšem lékařská komora odmítá. Podle komory totiž zanechává lékaře v nejistotě, protože není jasné, jestli letos získané peníze od zdravotních pojišťoven nebudou muset příští rok vracet. Více jsme o tom psali v článku Nebudeme peníze zase pojišťovnám vracet? Lékaři odmítají plán ministerstva


reklama

Ekonomická nejistota a nestabilní zdravotnictví

Prezident lékařské komory Milan Kubek se kvůli těmto obavám o stabilitu českého zdravotnictví obrátil dopisem na poslance. Teď vysvětluje odmítavý postoj komory v dalším textu (viz níže). Lékařům podle něj nedává návrh vyhlášky ekonomickou jistotu a není jasné, jestli peníze z pojišťoven nejsou jen \""bezúročnou půjčkou\"".

Kubek navíc upozorňuje, že lékaři rozhodně chybějící péči do konce roku nenapracují. \""Představy o možnosti dohánění produkce zdravotnických zařízení jsou naprosto nereálné, a to bez ohledu na to, zda, kdy a v jaké síle se objeví další vlny epidemie nemoci Covid-19,\"" píše prezident České lékařské komory...

Na tomto odkazu si můžete přečíst jednotlivé připomínky lékařské komory a jejich vysvětlení.



Kubek: Lékařská komora nesouhlasí s návrhem kompenzační vyhlášky

Návrh předložený ministerstvem zdravotnictví nesplňuje základní předpoklad, který poskytovatelé zdravotních služeb postižení epidemií Covid-19, od této vyhlášky právem očekávají. Kompenzační vyhláška totiž musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou „bezúročnou půjčkou“ a že tedy nebude příští rok muset pojišťovnám peníze vracet.

Návrh ministerstva zdravotnictví nezajišťuje potřebnou ekonomickou stabilizaci zdravotnických zařízení. Ministerstvo vychází z chybného předpokladu, že sníženou produkci z období platnosti restriktivních protiepidemických opatření mohou poskytovatelé zdravotnických služeb ve zbytku roku dohnat zvýšením výkonosti, bez ohledu na ztížené podmínky poskytování péče. Ministerstvo ve svém návrhu také vůbec nepočítá s případnými dalšími vlnami epidemie.

Základním principem kompenzační vyhlášky by mělo být pravidlo, že zdravotní pojišťovny vyplatí poskytovatelům zdravotních služeb peníze, které by jim vyplatily v souladu se stávající úhradovou vyhláškou v případě, kdyby poskytování zdravotní péče neovlivnila epidemie Covid-19.

Návrh ministerstva zdravotnictví je navíc diskriminační, když znevýhodňuje poskytovatele ambulantních služeb oproti poskytovatelům lůžkové péče. Komora požaduje, aby vyhláška přiznávala zdravotnickým zařízením napříč segmenty obdobné kompenzace.

Česká lékařská komora uplatnila k návrhu vyhlášky zásadní připomínky, jejichž zohledněním zajistí ministerstvo nejenom nemocnicím, ale také poskytovatelům ambulantních služeb při dosažení 80 % produkce referenčního období úhradu ve výši 100 % zálohových plateb na rok 2020.

Lékařská komora s návrhem kompenzační vyhlášky nesouhlasí a trvá na tom, že kompenzační vyhláška musí v první řadě stabilizovat ekonomickou situaci poskytovatelů zdravotních služeb a nesmí prodlužovat nejistotu, které jsou vystaveni.

Díky rozhodnutí vlády a parlamentu o výrazném zvýšení platby za tzv. státní pojištěnce je ekonomický stav systému veřejného zdravotního pojištění dobrý a umožňuje tedy vyplatit původně předpokládanou výši úhrad za rok 2020 všem poskytovatelům zdravotních služeb i v situaci, kdy zdravotní péče nebude pacienty v roce 2020 čerpána v předpokládaném objemu a struktuře. Představy o možnosti „dohánění“ produkce zdravotnických zařízení jsou naprosto nereálné, a to bez ohledu na to, zda, kdy a v jaké síle se objeví další vlny epidemie nemoci Covid-19.


Milan Kubek


 


reklama

reklama


reklama

reklama