Hlavička
Rady a tipy -
14/05/2018

Lékařka zachránila život, pomohla čísla lamp. Šikovný trik pro každého

I běžná procházka po městě se může náhle změnit v boj o život. Včera to v Praze zažila lékařka Marie Skalská. Svou zkušenost pak proměnila ve výzvu lidem, aby věděli, jak v nouzi použít čísla sloupů veřejného osvětlení. I jí se to hodilo a nebylo to poprvé...

reklama

reklama

Včera bylo až nezvykle horké počasí. Snad právě vyčerpání z vedra, ale nejspíš i zdravotní důvody způsobily krátce po poledni kolaps staršího muže v centru Prahy. Bohužel ho slabost postihla na schodech a muž se z nich skácel dolů.

Kdyby zrovna šel po chodníku, stačilo by ho asi jen probrat a večer by byl fit. Pádem si ale velmi vážně poranil hlavu. „Přišla jsem až po tom pádu. Ležel tam pán a silně krvácel z hlavy i z uší. Byl bez dechu i bez tepu. Hned jsem diagnostikovala zlomeninu spodiny lebeční,“ popsala pro Naše zdravotnictví lékařka Marie Skalská, která se náhodou ocitla na místě.


reklama

Řekněte jim číslo sloupu!

Lékařka okamžitě zahájila resuscitaci. Komplikovalo ji i to, že zraněný byl v křečích a vzápětí navíc zvracel. V rychlosti oslovila také lidi kolem, jestli volali záchranku. Po ujištění, že ano, se soustředila na záchranu života.

„I tak jsem ale na půl ucha slyšela, jak si nevědí rady a dispečerce říkají, že je to někde za Národním divadlem,“ popsala situaci Marie Skalská. Vzpomněla si na své zkušenosti a pohotově reagovala: „Křičela jsem na ně, ať se podívají na číslo sloupu a nahlásí ho záchrance.“


Není větší situace, než je záchrana života

Přes vážná zranění byla resuscitace úspěšná a záchranka si přebírala žijícího pacienta. A i když je Marie Skalská, která mimo jiné několik let působila jako kardioložka na klinice IKEM, zvyklá na ledacos, rutina to pro ni nebyla. „Není větší situace, než je záchrana života. Jsem ráda, že jsem neztratila hlavu a zvládla to. To vás jako lékaře potěší,“ svěřila se Našemu zdravotnictví.

Jenže tím to neskončilo. Nebylo to poprvé, co Marie Skalská musela použít trik s čísly sloupů. A proto se rozhodla, že se o svou zkušenost podělí i na Facebooku. Její příspěvek sdílely během několika hodin stovky lidí:

„Moji milí sledující, po dnešní zkušenosti, kdy jsem resuscitovala na ulici, mám urgentní potřebu vám připomenout, jak se lze velmi jednoduše orientovat, resp. oznámit záchrance, kde právě jste. Téměř ve všech městech v ČR jsou ve výšce cca 150 cm unikátním číslem označené sloupy veřejného osvětlení. Číslo nahlásíte složce záchranného systému a dispečink tím okamžitě identifikuje, kde se nacházíte. Já jsem dnes tuto možnost využila potřetí v životě, kdy šlo o život, přihlížející okolí tuto možnost neznalo... Tak ať vy případně víte.“


Překvapil mě ten ohlas i to, že spousta lidí to nezná

Reakce na tento příspěvek překvapily i samotnou lékařku, která je jinak sama veřejně činná. Marie Skalská je členem České kardiologické společnosti, České obezitologické společnosti, Evropské kardiologické společnosti a European College of Sport Science. Kromě toho spoluzaložila ProFit Institut a věnuje se propagaci pohybu a zdravé stravy.

„Ten příspěvek má najednou stovky sdílení. To mě opravdu překvapilo. Já píšu na sociální sítě hodně, skoro denně. Ale takový ohlas jsem nikdy nezaznamenala,“ svěřila se. I z dalších reakcí pochopila, že povědomost o jednoduchém způsobu, jak dát záchrance, policii nebo hasičům vědět, kde jste, spousta lidí nemá: „Někteří psali, že to vědí jenom kvůli dětem, kterým to říkali ve škole. Alespoň že tak. Ale opravdu to asi spousta lidí nezná.“


Naučili mě to policajti

Vtipnou pointu příběhu prozradila až po dotazu, jak se o unikátním systému s čísly veřejného osvětlení dozvěděla ona. „Asi před pěti lety mi vykradli auto. Bylo to na nějakém zapadlém parkovišti a pochopitelně jsem ani pořádně nevěděla, kde to je. Policajti mi tehdy po telefonu poradili, ať jim přečtu číslo nejbližší lampy. A bylo vyřešeno,“ vzpomíná Marie Skalská.

Jak může být taková drobnost důležitá, dokládají i další zkušenosti lékařky. Od té doby, co se o systému značení lamp dozvěděla, ho už dvakrát v životě použila. A teď vlastně potřetí. „Bohužel jsem pak ještě dvakrát zasahovala i u autonehod. A vždycky jsem čísla lamp použila,“ dodala.


Kde číslo najdete? A jak ho použít?

K čemu tedy čísla na sloupech veřejného osvětlení jsou a jak je použít? Nejprve k té druhé otázce. Systém je vlastně geniálně jednoduchý. Funguje už ve více než 140 městech a obcích v Česku. Každý sloup má své unikátní číslo. Dojde-li někde k nehodě, požáru nebo vám třeba vykradou auto, stačí najít nejbližší sloup a navést záchranku, policii nebo hasiče na přesné místo.

Štítek s vyraženým číslem je ve výšce 150 centimetrů, aby byl zhruba před očima a snadno se četl. Bývá otočený směrem do ulice, tedy tam, kam lampy svítí. I to má svůj účel – štítek přečtete i v noci. Můžete být klidně v cizím městě a například záchranářům tak určíte svou polohu lépe, než kdybyste jako místní znali název celé ulice.


Od triku pro údržbáře k záchraně životů

A teď k otázce, k čemu čísla na sloupech vlastně jsou. Jejich příběh je rovněž velmi zajímavý. Šlo zkrátka o dobrý nápad. Jako první začala takhle značit lampy společnost Eltodo v Praze v roce 1998. Účel čísel byl ale původně úplně jiný, měla pomoci snadněji ohlásit a identifikovat poruchu lampy a lépe evidovat veřejný majetek. Brzy si čísel všimli i policisté, hasiči a záchranáři a začali je využívat také pro své potřeby. Nejprve v hlavním městě, později se číslování sloupů a zapojování Integrovaného záchranného systému začaly šířit po celé republice. 

Nejde přitom jen o veřejné osvětlení. Podobné označení má od roku 2009 každý železniční přejezd v zemi. Najdete ho na semaforu přejezdu (nebo dopravní značce) z druhé strany. Čísla jsou na bílé samolepicí reflexní fólii, aby šla dobře přečíst také v noci. 

I na přejezdu jde o čas. Pokud například uváznete s autem na kolejích, snadno a rychle můžete informovat, kde se to stalo, a záchranné složky se pak postarají o to, aby na trati zastavily dopravu. Jak číslo přejezdu, tak číslo lampy veřejného osvětlení můžete použít při volání na linky 112, 150, 155 a 158.


Určit místo pomáhá i užitečná aplikace v mobilu

Existuje ale ještě jedna užitečná věc, která určí vaši polohu i bez železničních přejezdů, sloupů veřejného osvětlení a dopravních značek. Je to mobilní aplikace Záchranka. Ať už jde o pomoc pro vás, nebo pro někoho jiného, stačí přes tuto aplikaci kontaktovat záchrannou (ale také třeba horskou) službu. 

Zároveň s telefonátem odesíláte i svoji přesnou polohu podle GPS, takže už nemusíte operátorovi vysvětlovat, kde jste. Pokud jste třeba kardiak, v systému to předem oznámíte a uvedete i patro domu a číslo bytu, zásah záchranky to často urychlí. Více si přečtěte v článku Aplikace Záchranka: užitečný pomocník v nouzi do mobilu.


David Garkisch

Foto: David Garkisch

reklama

reklama

reklama

reklama