Hlavička
18/11/2020

Lékařka píše odmítačům roušek: Co vaše svědomí? Co vaše odpovědnost?

Minulý týden zemřela na covid ve \""své\"" jihlavské nemocnici zdravotní sestra, matka malé holčičky. Její smrt ve srovnání s demonstracemi proti rouškám pohnula brněnskou lékařku k napsání otevřeného dopisu odmítačům roušek. Nijak je v něm nešetří, ale přísně odsuzuje.

reklama

reklama

\""Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic.  A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!\"" vzkazuje odmítačům roušek anestezioložka Úrazové nemocnice v Brně Lenka Doležalová.

Její dopis zveřejnila na svém facebookovém profilu i Česká lékařská komora, která dlouhodobě varuje před rozvolňováním protiepidemických opatření a rizikem šíření nákazy mezi zdravotníky, které by mohlo české zdravotnictví zcela ochromit. Lékařská komora k tomu připojila komentář: \""Mluvíte nám z duše, kolegyně. I my se ptáme. Co Vaše svědomí? Dodáváme: To jste tak sobečtí?\""


reklama

Otevřený dopis všem odmítačům roušek 

Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na covid zemřela mladá zdravotní sestřička, matka malé holčičky. Ne nebyla z naší nemocnice, ani jsme ji osobně neznali, ale i u nás máme řadu nemocných sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků. A moc si přejeme, aby se všichni vrátili zpátky, moc si přejeme, aby se všichni nemocní zdravotníci uzdravili. A přitom víme, že všichni už se nevrátí, i mezi zdravotníky si covid vybírá své oběti. 

Dívám se na včerejší demonstrace odmítačů roušek, na vystoupení celé řady známých osobností, kteří odmítají všechna opatření a zdůrazňují své právo na svobodu. Svobodu?  Nebo spíš pseudosvobodu? 

Skutečně někdo může nošení roušek a dodržování hygienických opatření považovat za porušení osobní svobody? 

Každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice. Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic.  A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!!

A tak se Vás ptám – jakým právem žádáte, aby zdravotníci za vaší rádoby svobodu platili vlastním zdravím a vlastními životy?  Skutečně si svojí svobody nenosit roušky vážíte víc než životů sestřiček a lékařů a všech ostatních?  Co Vaše svědomí? Co Vaše odpovědnost?  


V Brně 18. 11. 2020

MUDr. Lenka Doležalová


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama