Hlavička
06/11/2020

Lékaři vládě: Zpřísněte opatření! Zranitelné se ochránit nepodařilo

Lékaři dnes vyzvali vládu, aby zpřísnila protiepidemická opatření. Šéf lékařů Milan Kubek se zároveň obrátil na veřejnost: lidé by podle něj měli omezení bezvýhradně dodržovat. Upozornil také, že přes všechnu snahu zdravotníků zemře za tento týden dalších asi 1 500 lidí.

reklama

reklama

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je situace v zemi stále „mimořádně vážná, možná nejhorší v celé Evropě“. Zdánlivé zvolnění epidemie z minulého týdne podle něj bylo jen důsledkem snížení počtu testů. Více v článku Zpomalení epidemie se nekoná. Přibylo nejvíc nakažených za jeden den.

Zřejmě nejvarovnějším ukazatelem nepolevující epidemie je, že se šíří mezi seniory. „Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na covid-19,“ upozornil prezident lékařské komory.


reklama

Vyzýváme vládu ke zpřísnění opatření, volají lékaři

Nejde jen o výzvu prezidenta lékařské komory, ale o rozhodnutí celého představenstva. Na tuto více než týden starou výzvu komory přitom ministr zdravotnictví dosud nereagoval. „Ztratili jsme další týden, za který zaplatí občané České republiky stovkami mrtvých a dalšími mnohamiliardovými ekonomickými ztrátami,“ komentoval to Milan Kubek.

„Představenstvo České lékařské komory vyzvalo dne 29. 10. 2020 nastupujícího ministra zdravotnictví docenta Blatného k tomu, aby okamžitě předložil vládě návrh na zpřísnění protiepidemických opatření. To se nestalo,“ konstatuje prezident lékařské komory.


Celá výzva České lékařské komory ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému


Česká lékařská komora znovu vyzývá vládu ČR k okamžitému zpřísnění protiepidemických opatření a všechny občany k jejich bezvýhradnému dodržování.

Epidemická situace v České republice je stále mimořádně vážná, možná nejhorší v celé Evropě. Pokles počtu nově potvrzených případů nemoci covid-19 prokázaných v uplynulých dnech nebyl obrazem zlepšení epidemické situace, ale pouhým důsledkem snížení počtu prováděných testů. 

Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na covid-19. Za uplynulý týden zemřelo 1 230 pacientů a tento týden zemře přes veškerou snahu zdravotníků dalších přibližně 1 500 osob. 

Potvrdilo se, že současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit.  

Představenstvo České lékařské komory vyzvalo dne 29. 10. 2020 nastupujícího ministra zdravotnictví docenta Blatného k tomu, aby okamžitě předložil vládě návrh na zpřísnění protiepidemických opatření. To se nestalo. Ztratili jsme další týden, za který zaplatí občané České republiky stovkami mrtvých a dalšími mnohamiliardovými ekonomickými ztrátami. 

Kolik lidí ještě bude muset zbytečně zemřít, aby vláda začala brát situaci opravdu vážně?  Představa, že můžeme rozjetou epidemii zvládnout bez závažných ekonomických ztrát, je nebezpečnou iluzí. Čím déle se bude epidemie covidu-19 nekontrolovaně šířit, tím budou nakonec i ekonomické ztráty vyšší. V současném stavu nemůžeme přežívat do jara. Lidé jsou unavení a ztrácí naději, že se situace v dohledné době zlepší. A již z toho důvodu by měla vláda postupovat s větší rozhodností.

Lékaři i ostatní zdravotníci a dobrovolníci, kterým všem za jejich pracovní nasazení a obětavost děkuji, budou samozřejmě i nadále dělat vše pro to, abychom minimalizovali ztráty na lidských životech a zdraví našich spoluobčanů. 

Bez skutečné podpory ze strany politiků situaci nezvládneme! 

6. 11. 2020

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK


Ilustrační foto: Pixxnio.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama