Hlavička
19/04/2023

Lékaři FN Ostrava dokáží snížit vysoký tlak vyoperováním jedné nadledviny. Kdo může tuto operaci podstoupit?

Vysoký tlak trápí jen v České republice 40 procent pacientů ve věku 25 až 64 let a více než 70 procent pacientů mezi 55 a 64 lety. Když už je problém dlouhodobý a pacient je ohrožen na životě, lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava používají novou a prokazatelně úspěšnou metodu léčby. Vysoký tlak dokáží snížit vyoperováním jedné nadledviny. V čem je tato metoda úspěšná? Jak operace probíhá a kdo ji může podstoupit?

reklama

reklama

Vysoký krevní tlak nebo také hypertenze představuje jednu z nejčastějších příčin úmrtí na celém světě. Ačkoli sám o sobě totiž vysoký tlak nebolí, může způsobit řadu dalších onemocnění. Zvyšuje riziko onemocnění mozku, srdce a ledvin. 

Při vysokém tlaku pomáhá správná životospráva, redukce stresu a léky snižující vysoký krevní tlak. Jakmile je ale vysoký tlak dlouhodobý a pacient užívá velký počet léků, možnosti léčby byly dosti omezené. Lékaři z Centra pro hypertenzi Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava teď ale u závažnějších případů vysokého krevního tlaku používají novou úspěšnou metodu léčby. Vyoperují jednu nadledvinu. I díky tomu klinika od Evropské společnosti pro hypertenzi získala nový certifikát – Hypertension Excellence Centre, který potvrzuje kvalitu poskytované péče.

Nový postup už lékaři využili u několika pacientů. Nadledviny mohou nadprodukovat aldosteron, což je hormon, který způsobuje hypertenzi. A to mnohdy těžkou formu, kdy lidé berou velký počet léků na tlak. Nadbytek aldosteronu se navíc může podílet na vzniku infarktů anebo mrtvic. 

reklama

„Vyšetřením zjistíme, zda nadměrné množství hormonu aldosteronu produkuje jenom jedna anebo obě nadledviny. Toto poznáme pouze pomocí selektivních odběrů z adrenálních žil, CT to nedokáže určit přesně,“ vysvětluje přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. Naopak nevhodní k operaci jsou pacienti, u nichž je hormon aldosteron ve zvýšené míře produkován oběma nadledvinami.

Základní vyšetření hormonů aldosteronu a reninu v krvi je podle profesora Václavíka vhodné provést u všech pacientů, u kterých se nedaří dosáhnout normálních hodnot krevního tlaku přesto, že užívají tři nebo více antihypertenzních léků. 

„Při pozitivním výsledku potvrzujeme nadprodukci hormonu aldosteronu tzv. konfirmačním testem, který hodnotí ovlivnění aldosteronu infuzí dvou litrů fyziologického roztoku. Při pozitivním nálezu poté provádíme CT nadledvin a selektivní odběry krve z nadledvinkových žil,“ dodává Václavík pro web Našezdravotnictví.cz.

Jak operace probíhá?

Odoperování nadledviny je realizováno prakticky u všech pacientů laparoskopicky, podobně jako např. vynětí žlučníku. Provádějí ji podle profesora Václavíka urologové a pacienti mají jen několik malých kožních ranek. Rekonvalescence probíhá rychle. 

Podle něj kvalita života i bez jedné nadledviny zůstává stejná. „Pacienti vedou normální život, berou méně léků nebo je někdy dokonce všechny vysadí. Nadprodukce hormonu často výrazně snižuje hodnoty draslíku v krvi, což způsobuje slabost a další potíže,“ doplňuje profesor Václavík. Pokud obě nadledviny produkují stejné množství aldosteronu, volí se konzervativní forma léčby – klasické léky. 

Po operaci je potřeba pravidelně monitorovat krevní tlak, protože postupně dochází k jeho poklesu a je zapotřebí snižovat dávky nebo vysazovat antihypertenzní léky. Žádné omezení v jídle nebo pití pacienti po operaci nemají.

Inspirace ve FN Hradec Králové

FN Ostrava není první nemocnicí v Česku, která takto hypertoniky, tedy pacienty s vysokým krevním tlakem, léčí. Zdejší lékaři čerpali zkušenosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Poměrně náročné je totiž vyšetření nadledvinových žil, kam se přes tříslo zavádí tenký katetr. 

„Berou se jím vzorky z pravé i levé nadledviny. Technicky je to trošku složité. Pomohla nám stáž v hradecké nemocnici, kde nám ukázali různé „triky“,“ doplňuje přednosta Interní a kardiologické kliniky.

Foto: Josef Čajka (zdroj: FN Ostrava, užito se souhlasem Josefa Čajky)

Novou metodu si pochvalují také samotní pacienti. „Před operací jsem bral 16 léků na vysoký krevní tlak. Teď neužívám ani jeden a tlak mám v pořádku. Vedu úplně normální, plnohodnotný život,“ říká čtyřiapadesátiletý Josef Čajka, který i bez jedné nadledviny může dál vykonávat manuálně těžkou práci. Živí se totiž jako opravář stavebních strojů.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: FN Ostrava

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama