Kvůli "neodkladným problémům" se na ministra zdravotnictví obrátil prezident lékařské komory. Chce jednat o strategii očkování proti Covidu-19, o penězích pro zdravotnictví a také o přislíbených odměnách pro všechny zdravotníky za jejich boj s epidemií koronaviru.
Prezident komory Milan Kubek ve své žádosti o jednání s ministrem předem zmínil fakt, že zdravotníci nesou ze všech profesí největší dopady koronaviru. A to nejen vytížením při své práci. Dosud se koronavirem nakazilo více než 35 000 zdravotníků, z toho 5 700 lékařů a 16 000 zdravotních sester.
"Zdravotníci se tak stali nejpostiženější profesní skupinou. Teprve za námi na druhém místě je 17 000 nakažených učitelů, kteří neměli možnost účinně se před nákazou od svých žáků a studentů chránit," připomněl Kubek s tím, že nemoci podlehlo už 26 zdravotníků, z toho 12 lékařů.
Komora žádá bezplatné očkování
Za Českou lékařskou komoru, která v zemi zastupuje všechny lékaře, chce Kubek s ministrem neodkladně jednat o třech nejdůležitějších záležitostech. Jako první zdůraznil nutnost, aby všichni občané měli bezplatný přístup k budoucímu očkování proti Covid-19. (Celý text žádosti najdete pod článkem.)
Podle lékařské komory by politici měli zahájit kapaň, která by důležitost tohoto očkování lidem vysvětlovala. Doporučuje bezplatně očkovat zejména rizikové skupiny obyvatel, všechny zdravotníky, zaměstnance sociálních služeb a učitele.
Odměny pro zdravotníky. A už ne trapně po půl roce
Dalším problémem je podle prezidenta Kubka otázka mimořádných odměn za nasazení při epidemii pro všechny zdravotníky. S ministrem chce projednat způsob i výši této odměny. "Asi se shodneme na tom, že trapná situace, kdy ministerstvo vedené Vaším předchůdcem Vojtěchem zdravotníkům měsíce opakovaně slibovalo mimořádné odměny a pracovníci nemocnic se jich dočkali až po půl roce slibování, tedy v listopadu 2020, by se již neměla opakovat," napsal ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému prezident lékařské komory.
Kromě toho lékařská komora požaduje do konce roku "nezbytnou" změnu úhradové vyhlášky. Tu sestavoval ještě ministr Adam Vojtěch a s druhou vlnou nákazy, navíc tak silnou, vyhláška nepočítala. Nemocnice i jednotliví lékaři v ambulancích mají významné ekonomické ztráty, které by změna vyhlášky měla podle lékařské komory zohlednit.
(gar)
Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0
Věc: Žádost prezidenta ČLK o jednání o neodkladných problémech
Vážený pane ministře,
dovoluji se na Vás obrátit jménem České lékařské komory s naléhavou žádostí o jednání.
Na rozdíl od jarní vlny epidemie Covid-19, kterou jsme díky rychlé reakci vlády i nebývalé míře sounáležitosti mezi lidmi zvládli bez větších ztrát, podzimní vlna s půl milionem prokázaných případů zasáhla naši zemi plnou silou. Ministerstvo zdravotnictví, vedené v té době Mgr. Adamem Vojtěchem, katastrofálním způsobem podcenilo přípravu na očekávanou druhou vlnu epidemie, která navíc kvůli chybám, kterých jsme se dopouštěli, udeřila dříve, než jsme se obávali. Na rozdíl od běžných občanů však vláda varovné signály k dispozici měla, přesto je trestuhodně ignorovala. Protiepidemická opatření byla přijímána pozdě, nebyla dostatečně razantní a jejich dodržování nebylo navíc důsledně kontrolováno. Nemoc, kterou ještě ani zdaleka nemáme pod kontrolou, si již vyžádala 7 600 lidských životů. Česká republika, dávaná mnohými na jaře za vzor, se na podzim bohužel stala odstrašujícím příkladem.
Nebýt bezprecedentního nasazení všech zdravotníků, byly by oběti na životech mnohem větší. Obrovské poděkování si zaslouží medici, studentky zdravotnických škol i další dobrovolníci, kteří nám pomáhali. Matematické modely z poloviny října predikovaly, že bez včasného zásahu dojde okolo 10. listopadu k zahlcení nemocnic pacienty s covidem, a k dočasnému zhroucení systému zdravotní péče. Nestalo se tak proto, že se nám podařilo přesvědčit většinu občanů, že situace je opravdu vážná a že je třeba respektovat protiepidemická opatření prosazená ministrem prof. MUDr. Prymulou. Ta dokázala epidemii zbrzdit a my jsme díky nim nemuseli aktivovat polní nemocnice či vymýšlet další nouzové způsoby ošetřování nemocných.
V den vašeho jmenování ministrem zdravotnictví jsem Vás jménem České lékařské komory vyzval k tomu, abyste navrhl vládě další zásadní zpřísnění protiepidemických opatření. Svoji výzvu komora po týdnu opakovala. Pokud byste naše doporučení vyslyšel a vláda Vám vyhověla, mohla být již dnes epidemická situace v ČR lepší a proces rozvolňování protiepidemických opatření a tím i postupný návrat k normálnímu životu jsme mohli sledovat s menšími obavami z opětovného vzplanutí epidemie. Trpělivost našich spoluobčanů, kteří jsou protiepidemickými opatřeními ekonomicky poškozováni a sociálně omezováni, nemusela být napínána k prasknutí.
Vážený pane ministře, ujišťuji Vás, že skutečnost, že se lišíme v názoru na vážnost epidemie Covid-19, opravdu v žádném případě neznamená, že by nabídka České lékařské komory na spolupráci nebyla míněna upřímně. Pokud byste tedy získal dojem, že Vám profesní lékařská samospráva, případně já osobně můžeme pomoci, neváhejte mne kontaktovat.
Na rozdíl od jara podzimní vlna epidemie tvrdě dopadla také na zdravotníky. Infekce Covid-19 byla prokázána u více než 35 000 zdravotníků, z toho 5 700 lékařů a 16 000 zdravotních sester. Zdravotníci se tak stali nejpostiženější profesní skupinou. Teprve za námi na druhém místě je 17 000 nakažených učitelů, kteří neměli možnost účinně se před nákazou od svých žáků a studentů chránit. Celkem Covid-19 prodělalo minimálně 35 000 zdravotníků. Epidemie si v našich řadách vyžádala bohužel také oběti na životech. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky zemřelo 26 zdravotníků, z toho 12 lékařů. Většinou se jedná o ambulantní lékaře, kteří jsou v průměru starší než jejich kolegové v nemocnicích, a navíc se nemohou při práci tak dokonale chránit ochrannými prostředky. Navzdory tomuto nebezpečí soukromí lékaři své pacienty neopustili a spolu se svými zaměstnanci pomáhali a pomáhají ze všech sil epidemii zvládnout.
Vážený pane ministře, omlouvám se za delší úvod, který jsem však považoval za důležité připomenutí a varování před tím, abychom stejné chyby už neopakovali.
A nyní k vlastním tématům, která bych s Vámi rád jako prezident České lékařské komory projednal. Respektuji Vaše pracovní vytížení, a proto se omezím jen na ty nejpodstatnější problémy, jejichž řešení nesnese odkladu.
Očkování proti Covid-19
Česká lékařská komora podporuje očkování a již minimálně dva měsíce vyzývá politickou reprezentaci k zahájení informační kampaně vysvětlující občanům důležitost očkování. Jak jsem Vás již informoval dopisem dne 17. 11. 2020, na který jste dosud neměl čas odpovědět, má komora výhrady k předloženému návrhu zákona o očkování proti Covid-19 a zásadně nesouhlasíme s Národní strategií očkování proti Covid-19, která byla přijata letos v září ještě za ministra Vojtěcha, aniž by byla s lékařskou komorou projednána.
ČLK trvá na tom, že očkování proti Covid-19 musí být pro všechny obyvatele ČR dostupné bezplatně, přičemž by stát měl jednoznačně deklarovat, že přebírá zodpovědnost za odškodnění případných nežádoucích účinků analogicky, jak je tomu v případech povinného očkování.
ČLK trvá na tom, že spolu s občany, kteří ze zdravotních důvodů patří do rizikové skupiny, případně bezprostředně po nich, musí mít možnost nechat se bezplatně očkovat všichni zdravotníci, nejenom z jejich řad vybrané skupiny. Doporučujeme zároveň očkovat též zaměstnance sociálních služeb a učitele.
Novela tzv. kompenzační úhradové vyhlášky
Díky nasazení všech zdravotníků a přechodu na nouzový režim s výrazným omezením elektivní péče, naše zdravotnictví ustálo obrovský nápor pacientů s Covid-19. Vedle výše zmiňovaných obětí na zdraví a životech však epidemická krize způsobuje poskytovatelům zdravotních služeb též nemalé ztráty ekonomické. Takzvaná kompenzační vyhláška byla vydána za ministra Vojtěcha s předpokladem, že na podzim již žádná další vlna epidemie nepřijde a poskytovatelé zdravotních služeb tak budou moci dohánět ekonomické ztráty z prvního pololetí, kdy nemohli pracovat. Tento předpoklad se bohužel nenaplnil. Zdravotní péči poskytujeme ve ztížených podmínkách a s vyššími náklady. Jestliže nemocnice dostávají za péči o pacienty s Covid-19 vyšší úhrady, tak ambulantní sektor nedostává nic. Situaci, kdy soukromí lékaři, ale i další skupiny poskytovatelů zdravotních služeb neví, za co vlastně pracují, považujeme již nadále za neúnosnou.
ČLK požaduje novelu tzv. kompenzační úhradové vyhlášky, přičemž její vydání není možné odkládat. Legislativní proces má jistě své lhůty, ale vyhlášku vydává Ministerstvo zdravotnictví ČR a s využitím platného stavu nouze je při dobré vůli možno vyhlášku vydat ještě do konce letošního roku. Ostatně na nezbytnost novelizace této vyhlášky jsem Vás také již dříve upozorňoval. Doufám, že ministerstvo tedy na textu pracuje a předpokládám, že nám můžete alespoň první verzi návrhu poskytnout obratem. Poskytovatelé zdravotních služeb si ekonomickou stabilitu zaslouží.
Odměny pro všechny pracovníky ve zdravotnictví za „boj s epidemií“
Třetím problémem, který nesnese odkladu, jsou odměny pro zdravotníky za „boj s epidemií“. Asi se shodneme na tom, že trapná situace, kdy ministerstvo vedené Vaším předchůdcem Vojtěchem zdravotníkům měsíce opakovaně slibovalo mimořádné odměny a pracovníci nemocnic se jich dočkali až po půl roce slibování, tedy v listopadu 2020, by se již neměla opakovat. Proto Vás žádám, abyste prosadil vyplacení mimořádné odměny všem pracovníkům ve všech zdravotnických zařízení, tedy včetně ambulantního sektoru, jako vyjádření poděkování Vlády ČR za nasazení v boji s epidemií. Zdravotníci si zaslouží více než jen slova díků. Epidemie, kterou jsme museli, a ještě musíme zvládat, je na podzim, kvůli chybám zmiňovaným v úvodu mého dopisu, nesrovnatelně závažnější, než byla na jaře. O výši této mimořádné odměny a o způsobu jejího vyplácení bych s Vámi rád také jednal co možná nejdříve. A také v tomto bodě se můžete na podporu České lékařské komory spolehnout.
S uctivým pozdravem
MUDr. Milan Kubek
prezident České lékařské komory
(Na vědomí: Ing. Andrej Babiš – předseda Vlády ČR)
Anketa
Mělo by být očkování proti nákaze Covid-19 bezplatné?
-
Petr Marvan Nechť pan předseda lékařské komory nemluví za mě, ani jako za občana, ani jako za učitele. Pokud nebudu nastupující světovou totalitou, která k tomu zneužila jednu z mnoha nemocí, donucen, nikdy se očkovat nenechám. Nehodlám podporovat nepřiměřené zisky světových farmaceutických firem a pokud budou mé občanské svobody podmíněny vakcinací, tak to považuji za vydírání. -
Milena Pan prezident lékařské komory píše o tom, že doporučuje očkovat učitele. O donucení píšete jen vy. -
Jaromir Nikdo vám očkování nenutí tak tu tu neuvádějte nesmysly. Lituji vaše žáky. -
Milena Pan Petr zřejmě absolvoval vysokou školu demagogickou. -
Petra Kdyby jste nosili i ve školách a třídách roušky bez keců, nemuselo by být tolik pozitivních.. V srpnu do Chorvatska, druhý den hned do školy a pak 10 dní izolace pro celou třídu, pže si jeden debil nemohl moře odpustit.. Víte, kolik zdr. pracovníků bylo na dovolených???? PANE UČITELI.. Napřed jen chřipička a když se dozvíte, že jste byli s někým v kontaktu a máte jít na testy, tak to píšete jako první, že jste učitelé a ještě Vám není hanba nazývat se ohroženou skupinou.. -
Felix Seš blb -
Dagmar Kudrnáčová Prezident LK rozhodně nehovoří za Vás, nikde jsem Vaše jmeno neviděla, Vy ano?? Jak je již známé, tedy jistě i Vám, tak v každé profesi pracující inteligence i široké verejnosti jsou na záležitost Covid-19 rozdílné názory. Bohužel, to snižuje vážnost situace i snahu o její zvládnutí, a proto vemte v potaz, že prezident LK hovoří za lidi, kteří mají napr. jiny názor než Vy. Nejste totiž jediny učitel na planetě . Za nás ostatní, co tedy zřejmě máme jiny názor než Vy, se také řve po náměstích a neurážíme se a neutočíme, přestože se vyřvává z kecafonů, že učitelé jsou vrazi a rozhodli se udusit žáky a musí nést odpovědnost. Toť nazor můj a meho učitelského okolí.
-
-
Zdeněk Švec Komentovat tohoto pána, který umí jen strašit a počítat kolik bude rakví nemhu. Byl bych okanžitě smazá. Jenom na okraj asi nebyl přítomen pří základech sčítání. .Více než 35 tisíc nakažených zdravotníkú z toho 5700 lékařů a 16 000 zdravotních sester. SEčteno je kolik? Zbytek byl řídící aparát? Ten si jistě již vybral. -
ola A to si myslíte, že ve zdravotnictví pracují jenom lékaři a sestry? A víte, kolik těch lékařů a sester již umřelo? Hlavně počkejte pár týdnů a pak suďte toho pána... -
Paros bylo by zajímavé zjistit, kolik procent zdravotníků se testovalo a kolik procent v jiných profeích. my jsme dostali rozkaz držet tlamu a dovolenou na vyležení těch nejhorších pár dní dostal málokdo. zbytek měl smůlu. na neschopenky se u mnoha zaměstnavatelů nehraje.znám pár lidí, kteří si na neschopenky věřili. ale ti už jsou pryč. zase tak jiné oproti předchozím letům to není.
-
-
Petr V první vlně zdravotníci dostali finanční pomoc a ne všichni zdravotníci se zapojili do léčby a stát solidárně jin fin.částku dál a ne malou.Měl dát jen těm co byli přímými účastníky s Covid 19 teď opět natahujete ruce v druhé vlně ano v mnohém horší situaci ale opět bych upřednostnil zdravotníky ty co přišli přímo s Covid 19 do styku.To pak mužem vyplácet učitele ,prodavačky atd...Ocenil bych zdravitky co dřeli a prali se s virem!! -
katango Mně teda stát ani zaměstnavatel nic nedali. -
Petra Jako dnes živnostníci.. Brečej, že nemaj prachy, odkládaj si splátky, ale na dovolenou v létě k moři to joo..
-
-
Evicka .... Strakonická nemocnice je celá promotena koronavirem.... Kdo tam vleze..... odnese si ho domů.... Co tam ti zdravotníci dělají...?.... Asi je jim kovid šumak.... -
Petra A ty si taky pěkně blbá, Evičko... -
Maja Milá Evičko, běžte se do té nemocnice podívat co, tam dělají zdravotníci. Za něco, tak blbé co jste napsala by jste se měla stydět. A modlete se, ať se do té nemocnice nedostanete.
-
-
Zdeňka Janková Dobrý den pane doktore Ráda bych se zeptala. Jde o vykcinu proti Covid 19. Člověk který se nechá očkovat, nemá žádné příznaky a přesto je pozitivní. Co s ním tato vakcína provede. Děkuji Janková Zdeňka -
Helena Šebestová Za mne též pane Kubek-NEMLUVTE! Místo toho, abyste jako lékař zachoval v této hektické době klid, rozséváte mezi lidi hysterii, která víc uškodí než věci prospěje. Souhlasím na 100 %s panem Marvanem. Každý rok nás přepadají podobná virová zvěrstva, ale doposud je nikdo nezneužil tak, jako koncem R. 2019 a letošního roku. Je zajímavé, jak "pečlivě" se sestavují statistiky současné smrtonosné"pandemie", ale že se tento jev opakuje každoročně, s různou intenzitou, ale bez zběsilého jančení od Aljašky až k "Horním Počáplím" je skutečně podezřelé. Proč jako občané nemáme zároveň k dispozici tabulky, podle kterých lze srovnat, do jaké míry jsme se odchýlili touto"pandemií"od předešlých průměrů onemocnění a úmrtnosti u virových onemocnění?Ne, že bude vše dohromady kumulováno. Ale to je asi ode mne bláhové, myslet si, že předložíte pravdivá, statistická data. Vy potřebujete přes nás" proinvestovat"nakoupené Prymulovy vakcíny.!!!S neúctou H. Šebestová -
Jaromír Vás se to netýká p. Šebestová tak se neozývejte nebo si zajděte na infekční podívat se jak to zdravotníci zvládají.
-
-
Helena Šebestová Za mne též pane Kubek-NEMLUVTE! Místo toho, abyste jako lékař zachoval v této hektické době klid, rozséváte mezi lidi hysterii, která víc uškodí než věci prospěje. Souhlasím na 100 %s panem Marvanem. Každý rok nás přepadají podobná virová zvěrstva, ale doposud je nikdo nezneužil tak, jako koncem R. 2019 a letošního roku. Je zajímavé, jak "pečlivě" se sestavují statistiky současné smrtonosné"pandemie", ale že se tento jev opakuje každoročně, s různou intenzitou, ale bez zběsilého jančení od Aljašky až k "Horním Počáplím" je skutečně podezřelé. Proč jako občané nemáme zároveň k dispozici tabulky, podle kterých lze srovnat, do jaké míry jsme se odchýlili touto"pandemií"od předešlých průměrů onemocnění a úmrtnosti u virových onemocnění?Ne, že bude vše dohromady kumulováno. Ale to je asi ode mne bláhové, myslet si, že předložíte pravdivá, statistická data. Vy potřebujete přes nás" proinvestovat"nakoupené Prymulovy vakcíny.!!!S neúctou H. Šebestová -
ola Vážená paní Šebestová, paní Šebestová.... ( již nebudu všechno psát 2x) Kubek za Vás nemluví, když nejste ani lékař. On doporučuje.... Informace -tabulky si získat lze, jenom se to musí umět. Dokonce i dnes v Událostech ČT bylo, o kolik procent se zvýšila úmrtí v letošním roce( po týdnech) nežli vloni. Jaké Prymulovy vakcíny? Nevím jestli v zahraničí někdo ohledně očkování takto hloupě diskutuje.... -
Dagmar Kudrnáčová Vážená pani Šebestová, vážený pane Marvane, Za Vas pan doktor Kubek rozhodně nemluví!!! Za Vas a Vam podobné se řve na náměstích a za Vas a Vam podobné lidi umírají. Buďte proto tedy alespoň té slušnosti a dobroty a vyvarujte se napadání. Zřejmě se domníváte, ze kdo tiše zatíná zuby, ale neřve na Fb, či v ulicich, neexistuje. Vážení spoluobčané, tedy, důrazně Vas žádám, aby jste vzali v povědomí, že LK koná za nás, co jsme naopak dlouhodobě utiskovani a diskriminování hlasitou skupinou popíračů a sobců již také jedná a jednat bude!!!!! Dekuji za své rozsáhlé okolí přátel, známých a rodiny z odvětví školství a věřím, že pan Kubek a jeho stoupenci, i když jsou slušní, dostanou konečně prostort dožadovat se svych naroků a požadovat řešení.
-
-
Daniel Už mne to opravdu štve. Lékaři chtějí odměny - ale za co? Že chodí do práce jako všichni ostatní. To že chtějí dělat ve zdravotnictví si vybrali sami a tak snad musí počítat , že se občas potkají s nějakým bacilem , nebo nemocí ? Je to něco podobného , jako po revoluci , kdy každý chtěl být voják z povolání , ale nikdo nechtěl do žádné války. -
Honza Pan Daniel!!!! Za co odměny? Za to, že takový jako vy ohrožují lékaře a zdravotní personál. Mnohokrát jdou do nemocnice lidi, kterým nic není a při tom mají být v karanténě ale před lékařem a personálem toto zatajují. Zatajují, že jsou pozitivní na Covid apod. Přitom problém jako tříska v prstu si můžou vyřešit sami a nebo navštívit obvodního lékaře. Ale ne, oni musí do nemocnice, roušku na půl pusy a pak se divý, že personál odpadá. Ne proto, že nedodržuje postup na použití ochranných pomůcek, ale proto že lidi jsou nevychovaní, arogantní a podle toho se chovají. Tady se trefujete do odměn pro zdravotníky ale když něco potřebujete okamžitě požadujete ošetření apod. Ano, každý si toto povolání vybral dobrovolně, ale odměny jsou i za to, že v této době byli vystavěni ohrožení ze strany nezodpovědných lidí co se chovají jako by nic. Ono stačilo koukat na TV kdy se protestovalo ohledně nošení roušek apod. Tam se ukázalo jaký je český občan a bohužel toto podporovala hrstka zpěváků a herců kteří si myslí, že oni jsou nepostižitelný, viz pan Klaus atd.. Starejte se aby jste odváděl svou práci jak máte a nekritizujte zdravotníky. Oni by naopak měli být řádně zaplacení. Tak jak se dnes zneužívá lékařská pohotovost, tak to je hrůza. A jen doufám, že už se ministerstvo jednou probudí a každý si tyto neoprávněné návštěvy zaplatí, jelikož toto zneužívání nejde do nekonečna. Totéž platí i o ZZS která je zneužívána a slouží jako levné taxi. Takže pro všechny přestaňte závidět zdravotníkům a začněte se chovat odpovědně. -
ola Máte pravdu pane Honzo. Navíc při personální devastaci ve zdravotnictví jsou ti zdravotníci více zneužívání než tam, kde si občan - pacient ty neléčebné věci musí platit ze svého. Uvidíme, kolik mediků, co taky makají se na studium vykašle, kolik maturantů to demotivuje studovat medicínu. To v Belgii již zdravotníci utíkají z oboru...- viz: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/koronavirus/stres-a-nesnesiteln%C3%A9-podm%C3%ADnky-zdravotn%C3%ADci-prchaj%C3%AD-z-nemocnic-v-belgii-za-lep%C5%A1%C3%ADm-%C5%BEivotem/ar-BB1bvPPv?ocid=msedgntp -
Milena Proč by vás to mělo štvát ? Lékařskou práci jsme si vybrali, to je pravda, ale proč bychom nemohli dostat odměny. Kdo je více ohrožen nákazou - zdravotník nebo někdo pracující z home office? S covidem v zádech se pracuje špatně i z hlediska organizace práce tak, abychom - pokud možno udrželi oddělení "covidu prostá" - ochránili pacienty i sebe, ( tím i své blízké) i provoz nemocnic či ambulancí. Některá oddělení jsou přetížená, některá zase počítají ztráty. A je to i docela velký stres a zodpovědnost. I když jsme si již do jisté míry zvykli a naučili s těmito komplikacemi zacházet. Hlavně do toho prosím někdo nezapleťte poslání a Hippokrata. Odměna byla příjemná, z toho 1/3 daň. A ještě to trvalo půl roku. Asi první odměna - kterou člověk na té výplatě aspoň pozná - po mnoha letech, protože na odměny většina nemocnic nemá. Nejhorší na tom je, že by zdravotníci měli být takto odměňováni běžně. -
Pepa Nevím jakou máte práci, ale kdyby vám odpoledne zavolali, že máte od 19.hodin noční,to bych vás chtěl vidět. Těšíte se na víkend.. a prd, strávíte ho nečekaně v práci. Nikdo se vás neptá, co jste si plánoval, co jste chtěl dělat. Padají i zdravotníci a někdo je musí nahradit.. Vy byste čekal na slibované odměny půl roku? Někdy se mi chce zvracet -
Nikola Vlezte si do tyvegu, vezměte si dvoje rukavice, štít, respirátor, účtenku a pod. a jděte na ranní hygienu!!!! Potom si povíme za co odměny!!! Tohle si rozhodně nikdo z nás nevybral!!!! Tak s prominutím držte hubu, že to musím napsat takhle...ale vůbec nevíte o čem ta práce je a v čem je tak jiná než jindy!!!!!
-
-
Josef Pan president lékařské komory by nejdříve objasnit kde přišel k těm milionům co má na učte. On má v hlavě pouze a jenom PENÍZE,ZA DRUHÉ PENÍZE,jestli bude strašit mrtvola podám na něj TRESTNÍ OZNÁMENÍ PRO ŠÍŘENÍ POPLAŠNÉ ZPRÁVY,POZOR RÁDOBY DOKTORE POZOR,VŠE MÀ SVÉ HRANICE.JE GO NORMÁLNÍ VIROZA JAKO KAŽDÁ JINÁ AKORÁT Z NÍ UDĚLALI STRAŠÁK HORŠÍ BYLI ROK 2015,2018 BRZ DEBATY TO ALE NEŘEKNOU -
Milena Co bylo horší v roce 2015 a 2018? Že se na nic horšího nepamatuju. Jak proboha víte, kolik má Dr.Kubek na účtě? Jste asi jasnovidec nebo....co... -
JirkaP123 Bože můj. Vladimíre Iványči přepni si klávesnici, když píšeš dlouhé A česky.
-
-
Chirurg po 40 letech Všem těm troubum co kopou do zdravotníků bych přál, aby zažili noc na chirurgické ambulanci v Praze v noci. Čím méně ambulanci funguje,tím větší nápor je na nemocnice. Opilci,narkomani,bezdomovci...Praci jsme si vybrali sami,já před 40 lety,ale to se k nám lide i komunisti chovali slušně, protože věděli, že nas potrebuji! A to nás bylo dost! I finančně to bylo slušné ,když mi počítali penzi,v roce 1986 jsem mel plat přepočítany iflacnim indexem větší, než před odchodem do penze! Když je to tak výborné zaměstnání, proč to mladi nechtějí dělat? Kdyby přidali 100% možná by se to za 6 až 10 let projevilo! Tech slibovaných 10% nepomuze,a to nedostanou vsichni. Pacienti jsou u nás enormně zhyckani ,jen cizinci a ti ,co vyzkoušeli zdravotnicvi třeba v Anglii jsou nám tady vděční. Proč? Protože tam by je v noci s hloupostmi rovnou vyhodili,a i vážné stavy musejí dlouho čekat! O Americe nebo Kanadě ani nemluvě, mel jsem pacientku,která i na drobný zákrok opakovaně raději přiletěla sem. Proč? -
ola O čem se -ZATÍM nepíše: Brzy se tzv. pojišťovny ozvou: Rozsáhlé testování na koronavirus, zřizování lůžek intenzivní péče včetně vyhrazení kapacit nemocničních lůžek pro covid pozitivní pacienty nebo nákup ochranných pomůcek, přeplněné nemocnice ......Druhá vlna plení rozpočty Prakticky až do nástupu druhé vlny pandemie zdravotní pojišťovny zvýšené náklady na léčbu covid pozitivních pacientů nepociťovaly. Byly totiž kompenzovány odkládáním zdravotní péče, která se dala odložit, nebo také v důsledku skutečnosti, že lidé své návštěvy u lékařů výrazně omezili. Jenže v posledních týdnech už náklady citelně rostou. Pojišťovny budou v dluhu. Nebo se ty zvýšené náklady vyřeší tak, jako opakovaně v minulosti. Sníží se hodnota bodu a pak platů, tedy cena práce lékařů a sester a je vymalováno. Pacient bude dále žít v iluzi, že má na všechno nárok. -
Realista Ano, v iluzi ,že mají na vše nárok, žijí pacienti už léta. Kdo jim ale ten nárok splní, když ,lékaři stále stárnou a ubývají? -
Milena Se splněním nároků to bude čím dál tím těžší, pokud se něco podstatného v českém zdravotnictví nezmění. V nemocnicích pracují skvělí, ale převážně mladí lékaři s nedostatečnými zkušenostmi, kteří potřebují dobré vedení a školitele. Pak tam pracuje málo starších sekundářů a pak lékaři před penzí nebo v penzijním věku, kteří do několika letech vymizí. Kvůli nedostatečnému finančnímu ohodnocení a nedodržování zákoníku práce pro přesčasové hodiny o službách a přesycení administrativou - lékaři po atestaci odcházejí z nemocnic do ambulantní sféry. Dnes je problém do nemocnic získat lékaře do vedoucích pozic - vedoucího lékaře i primáře. Prostě za málo peněz příliš mnoho práce a zodpovědnosti. Je to ostuda. Zdravotníci pracují - nyní v covidové krizi - přesčasy, vykrývají se neschopenky, karantény... A to nemocnice pracují na hranici únosnosti i normálně, díky podfinancování a nedostatku personálu. A někdo si tady dovolí mlít, že ho štve, že dostanou - a to velmi vyjímečně - odměny za odvedenou práci ve ztížených podmínkách. Neuvěřitelné. -
ola Řešení je vcelku jednoduché, možná pro voliče pobuřující, ale " normalizace" by trvala i 10-15 let. Připojištění, ze současného tzv. pojištění platit pouze nemocnice, zavést připojištění na ambulantní sektor, zvýšit spoluúčast ( v ČR je nejnižší z EU), ve vzdělávání zavést např. řecký způsob postgraduálního vzdělávání, kde během atestací se 1 rok povinně pracuje jako PL ve spádových vesnicích, pak dle výběru 4-5 letá specializace, kde každý mladý lékař ví, kdo je jeho školitelem, na kterého se může kdykoliv obrátit, kde se dodržuje zákoník práce a co je hlavní- kolegialita, vstřícnost..... A v neposlední řadě i úcta pacientů ke zdravotníkům. Takovéto komentáře, jak často čteme zde, si tam nelze ani představit a to v Řecku např. za vyšetření u specialisty ( ne v nemocnici) se platí 70 Euro.. -
M. Že by se systém vzdělávání měl změnit, o tom žádná. O nějaké vyšší úctě ke zdravotníkům asi taky nemá smysl se přít, ale musí to platit pro celý tým. K ničemu není, když se pacient bude před doktorem “plazit po zemi”, ale za rohem si svou frustraci vybije na sestře nebo sanitáři? Ale nevím, k čemu bude v rámci postgraduálního vzdělávání, že doktor bude rok zavřený někde na hranicích v ambulanci PL. Pro obory jako radiologie nebo patologie jeho k ničemu a i z pohledu pacienta nemá smysl stavět primární péči na tom, že mě bude každý rok ošetřovat jiný lékař rok po škole. -
ola Ten jeden rok kupodivu musí v Řecku absolvovat všichni ( detaliy neznám), kdo je pak 5-6 let zaměstnancem státu, který ho platí a umožňí mu udělat si atestaci. On zavřený v ambulanci není, chodí do spádové - třeba okresní nemocnice a taky na v ní slouží. S ní má smlouvu- resp. nemá. Tam se smlouvy nepodepisují. U ředitele nemocnice se přísáhá ústně dle Hippokrata nebo bible. Po roce se čeká, až se uvolní místo po lékaři na tom kterém oddělení univerzitní nemocnice, který odatestoval a odešel. Pak prac. doba od 8.30- 16. hodiny( nebo dle potřeby i déle) a služby 5-6x do měsíce....Na ty vesnice je potřeba mít automobil, bez něho těch cca 10 vesnic neobslouží. Po atestaci je již na lékaři, jestli bude pracovat v nemocnici ( státní nebo soukromé- klinice) nebo soukromně ( ale opravdu soukromně). U nás již je taky nedostatek praktiků a jak to řešit, když do Horní Dolní nikdo nechce. Není to ideální, ale je to řešení. My pacienti v ČR si neuvědomujeme, jaký máme doposud luxus. Nedávná citace nového ministra, když zpomínal, jak pracoval v Irsku, byla: V Irsku ( Řecku ....) je dobré být lékařem, v ČR pacientem.
-
-
Lékař po 40 letech V každém zaměstnání musi byt v rovnováze zajímavost práce , slušná hodinová mzda a dostatek volného času. Když jedno chybí, a to v našem zdravotnictví není ani to prvé, když se lékaři třeba na chirurgii potýkají s opilci a bezdomovci . To každý musí vyhoret. Srovnejte praci sestry v noci se slečnou v bance! Sestry také mají manžely a děti, na které nemají čas! Když jsem po 40 letech prestal sloužit, a zbavil se nemocnice, tak si připadám si jako znovuzrozeny.Kdybych to udělal pred 10 lety,mohl jsem 10 let lepe žít. Tu reholi jsem považoval za normální, to byl omyl. Mladí ale mají rozum,rehole je neláká, a mají pravdu. Jaký je důvod,ze to tak 75 let po válce dopadlo? Protože to tak všem kromě lékařů vyhovovalo,a ti dobrovolně sloužili,aby si přivydělat. Proto asi mají tak nízkou hodinovou mzdu,jinak by to nedělali. -
katango Máte pravdu, ale pitomcům to nevysvětlíte, kdybyste se na hlavu stavěl.
-
-
Lékař po 40 letech Ano,byl jsem pitomec,myslel jsem si naivně, že se mi společnost odmění, za to,co jsem pro ni dělal a obětoval. Za minimálně 60 odpracovaných let mám penzi jen o něco vyšší,než má moje manželka učitelka. -
Milena Stát nás lékaře bezostyšně okrádá, to je pravda.