Hlavička
13/03/2021

Lékař vymyslel kampaň za očkování: Má to smysl, šíří se bludy, stát nezvládá

Skoro jako když jsme si šili roušky. Lékař z nemocnice ve Slaném vymyslel a zorganizoval profesionální videokampaň k očkování. Ve vzteku nad bludy, které četl a bezradností státu, kterou předvádí. Vystupují v něm zdravotníci i osobnosti, vysvětlují a přesvědčují.

reklama

reklama

S podporou nemocnice, kolegů a všech zúčastněných, kteří se vzdali honoráře, se cena za dva videoklipy dostala na pouhých sedm tisíckorun. Obě videa jsou přitom skvěle profesionálně zvládnutá a jasně a přesvědčivě veřejnosti vysvětlují, proč je dobré se nechat proti nákaze covid-19 očkovat.

 

„Bohužel s neochotou lidí nechat se očkovat, se setkávám neustále, proto má podle mě celý projekt smysl. Stát je ve všem o tři kroky pozadu,“ vysvětluje iniciátor nápadu, mladý lékař Matěj Falc z Nemocnice Slaný.

reklama


 

Myšlenka ho napadla ve vzteku, přiznává v rozhovoru pro Naše zdravotnictví(viz níže) Matěj Falc: „Nápad vznikl po jedné mé covid službě v prosinci. Vyčerpaný jsem sipřečetl "chytré" komentáře "začínající chlékařů" na sociálních sítích a ze vzteku jsem si řekl, že odpovídat nebudu, ale udělám něco, co má smysl. Videa Besipu měla úspěch pro bezpečnou jízdu,tak proč nezkusit kampaň na podporu očkování?“
 

 

Zdravotníci: Nejhorší je bezmoc, když nedokážeme pomoct. Umírá spousta lidí


Nemocnice si nápad vzala za svůj, kolegové s ním nadšeně pomohli a videoklipy se už šíří sociálními sítěmi s hashtagem #opětspolu. Doprovází je krátký komentář, načtený moderátorem Vladimírem Kořenem, který v klipu také vystupuje. V jednom díle vysvětlují známé známé osobnosti z kultury,proč se nechají očkovat a vyzývají k tomu i ostatní.

 

Ještě zajímavější je ovšem druhý díl, kde vystupují skuteční lékaři a zdravotníci nemocnice ve Slaném. Popisují syrovou realitu, jakou prožívají. „Nejhorší jsou ty stavy bezmoci, kdy víme, že těm lidem nedokážeme pomoct,“ říká první zdravotník na videu. „Umírá velká spousta lidí a na to se prostě zvyknout nedá,“ doplňujeho další.

 

 

Lékař: Málem jsem vyhořel, musel jsem na chvíli odejít

 

Své o tomto tlaku na psychiku zdravotníků ví i autor nápadu kampaně lékař Matěj Falc. Jak prozrazuje v rozhovoru pro Naše zdravotnictví, jako lékař si na jednotce pro covidové pacienty prošel vyhořením. Na přelomu roku požádal o přeřazení, ale příští týden se mezi pacienty s covidem opět vrací.

 

V klipu také vystupuje. Jeho příspěvek je určený všem pochybovačům a konspirátorům: „S očkováním nedostáváš vstupenku do světa Billa Gatese. Dostáváš zpátky vstupenku do normálního života. Tak ji pojďme využít.“...

 

 

Jak se ten nápad narodil a proč zrovna u vás ve Slaném?

 

Nápad vznikl po jedné mé covid službě v prosinci. Vyčerpaný jsem si přečetl "chytré" komentáře "začínajících lékařů" na sociálních sítích a ze vzteku jsem si řekl,že odpovídat nebudu, ale udělám něco, co má smysl. Videa Besipu měla úspěch pro bezpečnou jízdu, tak proč nezkusit kampaň napodporu očkování?

 

Všiml jsem si, že jste i ochotník. Souviselo to nějak?

 

Ochotník jsem díky své mamce, která mi pomohla zorganizovat známé tváře. Je učitelkou, režisérkou a zároveň ředitelkou Divadla Hogo Fogo a dala mě dohromady s Milanem Heinem z Ungeltu, díky němuž jsem sehnal mediálně známé tváře.

 

Jeto dost profesionální video, kdo se na tom podílel a jak a kdy to vznikalo? Případně kolik to nebo kdo to hradil?

 

Profesionální video to rozhodně je, protože ho dělali profesionálové z ČT, ale všichni to byli dobrovolníci, nebyla to domluva s Českou televizí. Jmenovitě především pan produkční Vojtěch Svoboda, paní režisérka Eliška Faeklová, pan kameraman Filip Havelka a další. Cena videoklipu je jenom 7000 korun. A to je za hudební doprovod v pozadí, jinak je veškerá práce zdarma a za to je třeba říct zúčastněným obrovské díky, protože jinak mě s pardonem plno lidí odmítlo.

 

Jak ochotně spolupracovali lidé na záběrech? Ať už celebrity nebo zdravotníci?

 

Zdravotníci vystupovali ochotně, protože to jsou všechno lékaři COVID oddělení ve Slaném. Jsou to skvělí lékaři a také kolegové a rádi mi pomohli. Stejně jako ředitel nemocnice Votoček, který celý projekt uvítal s nadšením.

 

S celebritami byl problém, dokud jsem se nepotkal pana Heina a divadlo Ungelt. Když jsem mu ten nápad popsal, během 24 hodin sehnal známé tváře, které jsou ve videoklipu vidět. Pana Kollera pak sehnal pan primář Čermák, se kterým jsou dobří přátelé. Ze začátku jsem se ale s ochotou známých tváří bohužel nesetkal.

 

Zdravotníci ve videu nepopisují zrovna hezky současnou realitu v nemocnicích. Co zažíváte vy? Na jakém oddělení teď pracujete?

 

Zdravotníci popisují naprosto přesně realitu naší nemocnice. Jsem na covid oddělení dobrovolně od samého začátku. Od nového roku jsem poprosil pana primáře Čermáka o výměnu, protože jsem poznal syndrom vyhoření. Byl jsem unavený, už jsem nechtěl o covidu ani slyšet. Pan primář je skvělý člověk a vyšel mi vstříc. I díky němu jsem tento týden udělal kmenovou atestaci z interny. Příští týden se vracím zpět na covid oddělení pomáhat svým kolegům.

 

Myslíte, že je takových kampaní za očkování potřeba? Setkáváte se slidmi, kteří se nechtějí nechat očkovat?

 

Bohužel s neochotou lidí nechat se očkovat, se setkávám neustále, proto má podle mě celý projekt smysl. Stát je ve všem o tři kroky pozadu. Videa mi spousta lidí rozmlouvala, protože od prosince běží v médiích, že je kampaň na podporu očkování už skoro hotová.

Nikdo ale nepřišel s ničím pořádným a když Anička Šulc (česká influencerka – pozn. red.) ukazovala skleněný lustr ve Strakově akademii a dostala na propagaci půl milionu, jen to ukázalo, jak nepřipravený stát s kampaní je.

Mimochodem i Aničku Šulc jsem oslovil několikrát na Twitteru- bez odezvy. Teď kolují informace, že se chystá další kampaň, na kterou půjde 50 milionů. Mám nápad. Stát tady má videa za sedmtisíc, ať je klidně rozešle do médií a zbylé peníze investuje třeba do ventilátorů - budou se ještě hodit.

 

 

Jaký vzkaz byste měl k veřejnosti na téma očkování vy?

 

Můj vzkaz je jednoduchý. Nechme se očkovat, jde tu o nás o všechny. Chceme být přeci všichni #opětspolu.

 


 

DavidGarkisch


 

Foto:Nemocnice Slaný, #opětspolu

Video:Nemocnice Slaný, #opětspolu

 

 

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama