Kvůli úplatkům policie obvinila už devět lidí. Dva soud poslal do vazby

Velký zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu v pražských nemocnicích vyústil v obvinění devíti lidí. Podle policie manipulovali se zakázkami na stravovací služby za desítky milionů korun. Dva z obviněných navíc soud poslal do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Ve vazbě zůstává podnikatel Tomáš Horáček, podle policistů zřejmě ústřední postava manipulací se zakázkami. A také bývalá ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská. Soud na oba uvalil vazbu kvůli obavě, aby neovlivňovali svědky, u podnikatele Horáčka je podle soudce navíc riziko, že by mohl pokračovat v trestné činnosti.

Jeden z advokátů obviněného podnikatele Jiří Teryngel řekl České televizi, že spojitost s úplatky jeho klient odmítá. „Pokud jde o čtvrteční obvinění, tak k tomu nevypovídal. K tomu dnešnímu (sobota, pozn.), které se týká zakázky na úklid na Bulovce, učinil krátké prohlášení s tím, že od nikoho žádný úplatek nedostal, ani mu žádný úplatek neslíbil,“ prohlásil advokát Teryngel.


Velký zásah na desítkách míst zároveň

Národní centrála proti organizovanému zločinu ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Praze, Brně a ve středních Čechách. Mimo jiné v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Zasahovali i v téměř čtyřech desítkách domovů pro seniory a dalších zařízeních.

Kriminalisté při zásahu zadrželi a stíhají kromě jiného i ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka. Ten ve funkci nahradil právě Vrbovskou, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v lednu odvolal pro „závažná zjištění“. Po výslechu a sdělení obvinění policisté ředitele Nováka propustili.


Z pěti obviněných je devět

Zatímco ve čtvrtek zahájili trestní stíhání pěti lidí a jedné firmy, teď  stíhání rozšířili na další čtyři lidi. Policisté se zajímají o široké spektrum zakázek, od stravování v nemocnicích a sociálních zařízeních přes dodávky hygienických potřeb až po ostrahu objektů i nákupy automobilů.

Firma, proti které obvinění míří, je Compass Group Czech Republic, dříve Eurest. Z této společnosti je i další obviněný, bývalý obchodní ředitel Eurestu Antonín Tvrdoň.

David Garkisch

Foto: Pxhere.com, CC0 Public Domain


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začíná Světový týden očkování. Připomíná pokrok, který zahazujeme

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit