Hlavička
Kauzy -
06/03/2021

Kubek: Zdravotnictví je na dně a vláda nemá odvahu k přísnosti

Vláda nařídila pracovní povinnost ambulantním lékařům a zdravotníkům. Česká lékařská komora to ovšem považuje za chaotické řešení a zvažuje proti tomu právní kroky. Viní vládu naopak z toho, že v epidemické krizi odmítá uzavřít průmysl a přijmout tvrdší opatření.

reklama

reklama

Jak si představit epidemii koronaviru? Třeba tak, jak popisuje šéf lékařské komory Milan Kubek: na covid-19 v Česku umírá každých osm minut jeden člověk. Upozorňuje, že zdravotnictví se dostalo na dno a nařízená pracovní povinnost není cestou z této kritické situace. „Česká lékařská komora trvá na tom, že výpomoc musí být dobrovolná,“ uvedl ve svém prohlášení Milan Kubek.


Má-li mít výpomoc ambulantních zdravotníků v nemocnicích smysl, nesmí být chaotická. Ten, kdo nemá potřebnou kvalifikaci či praxi, ten by byl v nemocnici spíše na obtíž. Rovněž je třeba si uvědomit, že ambulance tvoří první linii obrany našeho zdravotnictví. Po jejím vyklizení se pacienti neuzdraví, jen se nahrnou do beztak již přeplněných nemocnic,“ vysvětluje prezident lékařské komory ve svém prohlášení:

reklama



Vláda ukládá pracovní povinnost ambulantním lékařům a zdravotníkům.


Česká lékařská komora odmítá alibistická vyjádření ministerstva zdravotnictví, že za katastrofální epidemickou situaci v České republice údajně nikdo nemůže.


Situace v nemocnicích je skutečně kritická, ale vláda přesto není ochotná ani na pár dní zavřít továrny. To nedává smysl. Ministři zřejmě mají stále pocit, že „zdravotnictví to nějak zvládne“. Šestý měsíc fungování v nouzovém režimu však dostává naše zdravotnictví na dno. Epidemii je možné zvládat pouze účinnými protiepidemickými opatřeními, jejichž zavádění však vyžaduje odvahu, kterou vláda evidentně nemá. My zdravotníci, kdo pracujeme v nemocnicích a ambulancích, epidemii bez pomoci politiků a všech občanů nezvládneme.


Zatímco se politici a právníci planě handrkovali o to, zda máme či nemáme nouzový stav, epidemie se rozjela do krize, jakou v naší novodobé historii nepamatujeme. V současnosti umírá v naší zemi na nemoc Covid-19 každých osm minut jeden člověk. Česká republika je nejpostiženější zemí Evropy.


Má-li mít výpomoc ambulantních zdravotníků v nemocnicích smysl, nesmí být chaotická. Ten, kdo nemá potřebnou kvalifikaci či praxi, ten by byl v nemocnici spíše na obtíž. Rovněž je třeba si uvědomit, že ambulance tvoří první linii obrany našeho zdravotnictví. Po jejím vyklizení se pacienti neuzdraví, jen se nahrnou do beztak již přeplněných nemocnic. Každý by měl dělat to, co umí. V současnosti je nejenom práce praktických lékařů ale i většiny ambulantních specialistů nenahraditelná.


Česká lékařská komora trvá na tom, že výpomoc musí být dobrovolná, a to navíc při zajištění plných ekonomických kompenzací pro lékařské praxe, které kvůli ní omezí provoz. Právní kancelář ČLK připravuje analýzu situace, se kterou budete rovněž neprodleně seznámeni.


Zdravotníci dělali a dělají vše, co je v našich silách, a to bez ohledu na skutečnost, že odměny za boj s epidemií mají stále jen podobu vágních slibů. Naší snahou je snižovat ztráty na životech a škody na zdraví způsobené nezvládnutím epidemie. Zároveň jsme však povinni také hájit práva a zájmy členů naší komory. Proto jsem se obrátil na hejtmany s nabídkou, že Česká lékařská komora pomůže s organizací této výpomoci.


MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0





reklama

reklama

reklama

reklama