Hlavička
Zprávy -
13/05/2021

Kubek: Vláda zvolila cestu nepřiznaného promoření. Stálo to tisíce životů

Vůbec se nám to nepovedlo, prohráli jsme lidské životy i ekonomiku – tak zhodnotil šéf lékařské komory Milan Kubek vládní strategii v boji s pandemií koronaviru. Podle něj vláda nechala Česko spíše promořit než očkovat. Ocenil ale výkon zdravotníků, zasloužili by si lepší platy i pracovní podmínky.

reklama

reklama

I když je pandemie v současné době mírně na ústupu, podle prezidenta České lékařské komory riziko stále hrozí. Řekl to v rozhovoru pro Blesk Zprávy. „To riziko tady určitě je. Na druhou stranu roste počet očkovaných a hodně lidí nemoc už prodělalo. Ale pořád je tady minimálně polovina lidí, která nemá vůbec žádnou imunitu, a ta epidemie by se pořád mohla slušně rozjet. Další vlna by byla hrůza,“ uvedl Kubek.


Selhání vlády: Máme více promořených než očkovaných

reklama

Varoval před rychlým rozvolňováním protiepidemických opatření a současně upozornil, že si stále neseme zátěž rozhodnutí vlády, která nechala v nejsilnější vlně epidemie na přelomu února a března otevřené továrny a průmyslové podniky.

Vládě ovšem Kubek v rozhovoru pro Blesk Zprávy adresoval další tvrdou kritiku: „Bohužel, zatím je víc lidí promořených než očkovaných. Strategie toho promoření, ať už vědomého, nebo nevědomého, připravila o život více než 30 tisíc lidí, zdevastovala ekonomiku, zejména ve službách, zničila kulturu a dětem na měsíce zavřela školy. Takže se nám to vůbec nepovedlo. Chtěli jsme ten virus přechytračit, ale prohráli jsme jak lidské životy, tak tu ekonomiku.“

Šéf lékařské komory naopak vyzdvihl úlohu všech zdravotníků a připomněl, že jich při zvládání pandemie 87 zemřelo. Bez jejich úsilí by ovšem podle Kubka měl covid v Česku mnohem více obětí, dokonce označil výkon zdravotnictví za „fantastický“. Zdravotnictví podle něj ukázalo obrovskou odolnost, dokonce často až za hranou toho, co lidé vydrží. I tak pro Kubka za schopnostmi státu zůstává jistá hořkost: „Přesto je smutné, že Česká republika, bohatá země se slušnou infrastrukturou a vzdělaným obyvatelstvem, dopadla úplně nejhůře z celé EU. To je ostuda.“


Zdravotnictví potřebuje investice, především do lidí

Milan Kubek v rozhovoru pro Blesk Zprávy zároveň předestřel, jak a za jakých podmínek by se mělo zdravotnictví vrátit k normálnímu stavu. Už před pandemií lékařská komora opakovaně upozorňovala, že české zdravotnictví je podfinancované a personálně zdevastované. 

„Já teď prosazuji vytvoření plánu obnovy a stabilizace českého zdravotnictví. Je potřeba více investovat a to nejen do přístrojů, ale především do lidí, aby ta práce byla atraktivnější a perspektivnější pro mladé lidi. Kromě peněz jde i o pracovní podmínky. Propracovat se u nás k atestaci je časově mnohem náročnější než třeba v sousedním Německu, nemluvě o nástupních platech. První a zásadní krok je zvýšení platby za státního pojištěnce. Už jsem oslovil pana premiéra s výzvou, aby se od ledna příštího roku zvedla o 500 korun, to by mělo přinést asi 35 miliard korun. Pak je nutné jasně definovat, co budeme dělat dál,“ uvedl prezident lékařské komory.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama